10 günde 9 çocuğa böbrek nakli

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Organ Nakli Eğitim ve Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde 10 gün içerisinde 9 çocuğa böbrek nakli gerçekleştirildiAÜ Organ Nakli Eğitim ve Araştırma ve Uygulama Merkezinde böbrek nakli bekleyen 4 ila 16 yaş arasındaki 9 çocuk, kadavra ve ailelerinin bağışlarıyla böbrek nakli yapılarak sağlığına kavuştu. 

Gaziantep'ten gelen 4 yaşındaki Muhammet Eren Yırtıcı'ya, Alanya'dan 5 yaşındaki Zeynep Yılmaz'a, Adana'dan 7 yaşındaki Çağrı Arıkan'a ve Konya'dan 14 yaşındaki Betül Kaya'ya kadavradan alınan böbrekler nakledildi. 

Afyon'dan 11 yaşındaki Mehmet Sinan Ertokuş'a, Gaziantep'ten Ahmet Taşatan'a, Diyarbakır'dan Türkan Cihan'a ve Urfa'dan 13 yaşındaki Cuma Yıldırım'a da annelerinden alınan böbrekler nakledildi. Yine Urfa'dan 11 yaşındaki Halil İbrahim Tatsız'a ise ağabeyinin böbreği nakledildi. 

Böbrek nakledilen hastalardan 5 yaşındaki Zeynep Yılmaz'ın doğduğundan bu yana böbrek yetmezliği çektiği ve ''son şansı''nı kadavradan nakledilen böbrek sayesinde yakalayabildiği ve hayata döndüğü ifade edildi. 

7 yaşındaki Çağrı Arıkan'ın da 2 yaşından bu yana böbrek nakli beklediği, 4 yaşından bu yana bir kaç kez nakledilebilecek uygun böbrek bulunmasına rağmen, çocuğun enfeksiyon kapması nedeniyle, nakil operasyonunun gerçekleşemediği belirtildi. Çağrı Arıkan'ın da kadavradan alınan böbreğin başarılı bir şekilde nakledilmesiyle bu kez şansızlığını kırdığı kaydedildi. 
Doç. Dr. Sema Akman ise, organ naklinde Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Eğitim ve Araştırma ve Uygulama Merkezinin ''marka olmaya'' devam ettiğini söyledi. 

Akman, 10 ayda yapılan işi 10 gün içerisinde yaptıklarını vurgulayarak, ''Böbrek nakilleri sayesinde çocuklarımız tekrar gülmeye başladı. Halkımız daha fazla organ nakli ile ilgili bilgi sahibi olmalı. Vatandaşları bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz. Bağış yapan tüm ailelere teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.

http://www.haberaktuel.com/10-gunde-9-cocuga-bobrek-nakli-haberi-218654.html

Yazıya Yapılan Yorumlar
Sizde Bu Yazıya Yorum Yapabilirsiniz
Ad Soyad :
E-mail :
Mesajınız :