8 kilogramlık çocuğa böbrek nakli

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde gerçekleştirilen operasyonla Türkiye'nin kilogram olarak en hafif bebeğine babaannesinden alınan böbrek nakledildi

Denizli'de yaşayan Emine ve Mustafa Özbay çiftinin ilk ve tek çocukları olan 21 aylık Bekir'e henüz 1,5 aylıkken bir çeşit böbrek yetmezliği rahatsızlığı olan konjenital nefrotik sendrom teşhisi konuldu.

Oğullarının tedavisini İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde sürdüren aile, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde geçen yıl bir bebeğe böbrek nakledildiğine ilişkin haberleri görünce Antalya'ya gelmeye karar verdi.

Çocuk nefroloji uzmanı Doç. Dr. Sema Akman ise konjenital nefrotik sendromun hekim ile ailenin iş birliği içinde çalışması gereken bir hastalık olduğunu kaydetti.

Bu hastaların kilo almasının ve büyümesinin çok zor olduğunu belirten Akman, hastaların hergün ilaç almadığı takdirde hayatta kalamadığını vurguladı.

Sema Akman, nakil için hastanın 10 kilograma gelmesini bekleyemediklerini, bunun risk olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Bu tanıda zamanla yarışılır. Hazır hale geldiğini düşündüğümüz en uygun zamanda naklin yapılması gerekir. Bekir şu anda 21 aylık olmasına rağmen 8 aylık bir çocuğun ağırlığına ulaşmış durumda ama hastalıkta bu bile başarıdır. Çünkü bu bebekler büyük bir beslenme geriliği içindedir. Olabilecek en uygun teknik olarak karın içine böbreğin yerleştirileceği en uygun zamanda naklin yapılması gerekir. 10 kiloya gelsin diye beklemek hastayı riske atmak demektir. Çünkü hasta bu kiloya ulaşacak kadar yaşayamayabilir. Bu bebeklerin hayatta kalabilmesinin tek yolu bu böbrek nakilleridir. Bu da büyük bir cerrahi beceri gerektiriyor. Ailenin buna yatkın olması gerekiyor. Geçmişte bu tanıyla izlediğimiz hastalarda aile bu tedavi konusunda birlikte davranmaya yaklaşmadığı için kaybettiğimiz vakalar oldu. Burada ailenin önemi çok büyük.”

http://www.hurriyet.com.tr/yasasinhayat/13411892.asp

Yazıya Yapılan Yorumlar
Sizde Bu Yazıya Yorum Yapabilirsiniz
Ad Soyad :
E-mail :
Mesajınız :