Bir Annelik Hikayesi

Antalya'da 7 Yaşına Gelinceye Kadar 20'si Açık Böbrek Ameliyatı Olmak Üzere 50 Ameliyat Geçiren Nisa Sızan, Aralık 2006 Tarihinde Annesinden Alınan Böbrekle Hayata Yeniden Bağlandı. Doğumundan Bu Yana Ömrü Hastanede Geçen Kızına Böbreğini Veren Fedakar Anne Türkan Sızan, Bununla da Yetinmeyip Hastane Masraflarını Karşılayabilmek İçin Hastanenin Kantininde Garson Olarak Çalışmaya Başladı.

Henüz 7 aylıkken diyalize girmeye başlayan ve 1.5 yaşında işitme kaybıyla mücadele eden Nisa'nın bu rahatsızlığına beslenme kaynaklı gelişim bozukluğu da eklenince, küçük kız 3 yaşına kadar yürüyemedi. Nisa'nın Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başlayan tedavisinde takılacak olan böbreğin vücut tarafından atılmasını önlemek için kılı 40 yaran bir araştırmaya giren uzman ekipler, sonunda Nisa'yı 7 yaşında ameliyata hazırladılar. Anne Türkan Sızan'dan alınan böbrek, Aralık 2006 tarihinde Nisa'ya nakledildi. Hala kızının böbrek nakli olup hastaneden taburcu olduğuna inanamadığını belirten Türkan Sızan, "Kızım hastanede büyüdü. 7 yıldan bu yana 20'si açık böbrek olmak üzere 50'ye yakın ameliyat geçirdi. Doktorlar böbrek nakli konusunda çok inceleme yaptılar. Araştırmalar ve tedaviler uzun sürdü. Sonunda geçtiğimiz yılın sonunda böbrek nakli gerçekleştirildi. Şimdi hayata yeniden doğmuş gibi. Sağlığı da çok iyi. Tedavisi evde devam ediyor. Ancak vücut enfeksiyonlara karşı dirençli olmadığı için zaman zaman gribal enfeksiyonlardan kaynaklanan ateşlenmeler olabiliyor. Bunun için de hastaneye getiriyorum" dedi.

Nisa'nın 7 yıldır devam eden tedavisi sebebiyle maddi sıkıntı içine girdiklerini ve Bağ-Kur'un masrafların tümünü karşılamaması sebebiyle hastaneye 35 bin YTL civarında borçlandıklarını söyleyen Sızan, "Borçlar birikince hastane yönetimi bana bir teklifle geldi. Hastanede çalışmam durumunda kendisini sigortalı yapabileceklerini ve böylelikle çocuğumun masrafının devlet tarafından karşılanabileceğini söylediler. Bunu seve seve kabul ettim. Bunun için hastaneye minnettarım" dedi.

http://www.haberler.com/bir-annelik-hikayesi-haberi/[kes]

Yazıya Yapılan Yorumlar
Sizde Bu Yazıya Yorum Yapabilirsiniz
Ad Soyad :
E-mail :
Mesajınız :