Yılmaz Özdil'e göre doktor

Doktor
Kız verirken... 
Kocaya varırken...

Otomobil alırken...“Doktor civanım.”Muayene ücretine gelince...“Hepsi şerefsiz!”

*(Harala gürele yüzünden yazmaya fırsat bulamadık, şu tam gün yasasını... Hazır, yeni bir darbe planı çıkmadan, fırsat bu fırsat, aradan çıkarıvereyim bari.)

*Deniyor ki:“Başbakan kadar maaş alacaklar.”

*Safra kesesi ameliyatı yapabilir mi başbakan? Böbrek nakli? Pansuman bile yapamaz... Ama, çok sıradan bademcik ameliyatını yapabilen bir hekim, gayet güzel başbakanlık yapabilir. Refik Saydam mesela, hekimdi... 
O halde, hekimlerin maaşını siyasilerin maaşıyla niye kıyaslayalım ki?

*Komada geliyorsun, bacağını kesiyor, damar çıkarıp, kalbine bağlıyor, gebermekten kurtuluyorsun. Sonra da “Çok para aldı” diyorsun. Kaç para ki senin hayat? O kadar etmez mi?

*Gece yarısı ateşi 40’a vuran evladını Azrail’in elinden almanın, hızara kaptırdığın parmağını yerine dikmenin, görmeyen gözünü gördürmenin, kanserini erken yakalamanın fiyatı nedir?

*12 sene üniversite okuyor. Boru değil. 18 yaşında girdi, geldi 30’una, hâlâ kafa patlatıyor. İki kapılı handa, yolun yarısı eder... Lütfedip, müsaade edelim de, 
biraz para kazansın bu ülkede.

*Karaktersiz hekim yok mu? Var elbette... Ne kadar karaktersiz gazeteci, ne kadar karaktersiz avukat, ne kadar karaktersiz esnaf varsa, o kadar karaktersiz hekim var... Ama, Rabbim herkese “Cleveland” demiyor... Parası olmayana bakan vicdanlı hekim de var bu ülkede.

*Tahmininizden çok.

*Üstelik, silah zoruyla ameliyata alınan hastayı hiç duymadım ben... Yeşil kartlı bile olsan, seçme şansın var. Paragöze gitme, öbürüne git. Diyeceksiniz ki, “Kuyruk oluyor, yeterli hastane yok...” Müteahhit midir hekim?

*Peki nedir? Aslanı kediye, eğitimliyi cahile kırdırma projesidir bu...

*Hakkını alamayanlar kendisinden hesap sormasın diye, “Bak şunlar senden fazla alıyor”diye hedef göstermektir. “Sen az kazandığına itiraz etme, onunkini de indirelim”demektir. Refahı paylaştıracağına, yoksulluğu paylaşmayı doğruymuş gibi göstermektir.

*Kendi suçunu örtbas etmek için, suçlu yaratma projesidir... Hekimlerin durup dururken başına gelen budur.

Yazıya Yapılan Yorumlar
Ali İşlek
Doktor: Sağlığında hakkında atıp tuttuğun, hastalığında ''kulun kölen olayım'' dediğin kişi..
mine
Eğer sizin paranız hayatınızdan önemliyse hiç hastaneye gitmeyin yada hiç para harcamayın yani parayı öldüğünüz yere kadar götürün!!!
esma tetik
Sevgili hocam öncelikle bu yazıyı paylaştığınız için müteşekkirim.sitenizi ilk ziyaretim.yıllar önce öğrencinizdim.sizin gibi doktarların varlığı sayesinde çürük elmalar ayıklanacak. Ülkemizde doktorların son dönemlerde giderek daha kötü bir muameleye maruz kalıyor olması gerçekten çok üzücü.eskiden doktor çalıştığı bölgede herşey demekti, şimdi ise hasta ölürse doktordan, yaşarsa allahtan diyorlar,değil mi?
Sema AKMAN
Sevgili Esma, İltifatların için teşekkürler, doktor olmak benim için büyük mutluluk ve gurur kaynağıdır, sosyal haklarımız ve maddi olanaklarımız giderek azaltılmış olabilir,ama yine çok önemi bir çoğunluk doktora saygı duymaya devam etmektedir. Doktora haksız ve çirkin saldırılar olabilir, ama gerçek doktor odur ki tüm saldırılara karşın mesleğinin onurunu savunacak ve işini iyi yapacak işte o zaman doktorlara atılan iftiralar duvara çarpacak ve yalanlar söyleyenlerin ayağına dolanacaktır. Genç olduğunu tahmin ediyorum, çürük elmalar her meslekte her zaman olur, ayıklamak mümkün değildir ama önemli olan bizler değil asıl sizlersiniz kötü muamelede yapılsa da doğrudan ve bilimden şaşmadan anadolu insanının acısını yüreğinde hissederek, her türlü olumsuzluğa karşın "efendi" yani"hanımefendi" kalmayı başarırsanız ve işinizi çok iyi yapmaya özen gösterirseniz, halk çürük elmayı da "gerçek değer"i de ayırt edecektir, bundan şüphen olmasın. Sevgi ve saygılarımla Dr Sema Akman
Sizde Bu Yazıya Yorum Yapabilirsiniz
Ad Soyad :
E-mail :
Mesajınız :