İDRAR YOLU İLTİHABI

İdrar yolu iltihabı çocuklarda sık görülen bir enfeksiyondur. Yüksek ateşin eşlik ettiği idrar yolu iltihabı böbreğe vurmuş demektir ve böbrekte kalıcı hasara neden olabilir. Tekrarlayan ateşli idrar yolu iltihaplarının altta yatan nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Tekrarlayan ateşli idrar yolu iltihapları böbrek hasarının ilerlemesi halinde kalıcı böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir. Zamanında tanı konan idrar yolu iltihabının başarılı bir şekilde tedavi edilmesi böbreğin korunması için oldukça önemlidir.
 

İdrar yolu iltihabı, idrar yaparken yanma, acıma olması, sık idrar yapma, idrar kaçırma, karın ağrısı ve ateş gibi bulgularla seyredebileceği gibi hafif iştahsızlık, kilo alamama gibi silik bulgularla veya yenidoğanlarda sarılık gibi farklı belirtilerle görülebilir. 1-6 aylık bebeklerde gaz sancısı ile karışabilir. Gaz sancısı gibi ayaklarını karnına çekerek ağlayan bir bebekte idrar tahlili yapmak, kesin tanı için gereklidir.
 

Tanı; iki türlü idrar tahlililin aynı anda yapılması yani, idrarın mikroskop altında incelenmesi ve eş zamanlı idrar kültürü alınması ile konur. İdrarda mikroskop altında bakıldığında ilitihap hücreleri yani lökosit ve mikrobun yani bakterinin görülmesi tanı için önemlidir ama tanı için yeterli değildir. Kesin tanı için idrar kültürü şarttır, yalnızca mikroskop altında idrarın bakılması veya idrar stik testi veya düz idrar tahlili idrar yolu iltihabını kesin gösteremez. İdrar kültüründe 100 binden fazla miktarda mikrop üremesi iltihabı gösterir.
 

İdrar tahlili alınırken idrar örneğinin uygun alınması çok önemlidir. Örneğin idrar alınırken kahverengi/sarı renkli mikrop öldürücü maddeler(savlon, betadin, baticon, mersol v.b.) kullanılması idrar tahlilinin yanlış çıkmasına neden olur. İdrar kültürü alınırken sabunlanmış steril bir bez ile idrar yolu ağzının silinmesi, durulanması, kurulanması ve hemen arkasından idrar örneği alınması gereklidir. Temizledikten hemen sonra çocuk idrar yapmaz ise veya alınan idrar örneği uygun şekilde laboratuar ulaştırılmaz ise idrar testi yanlış sonuç verir.
 

Yüksek ateşli idrar yolu iltihabı veya tekrarlayan iltihap olursa; böbrek ve mesane ultrasonu ile böbrekte yapısal bozukluk, kist, taş veya genişleme  var mı, idrar yollarında darlık var mı  diye araştırmak gereklidir. İdrar torbasından(mesaneden) yukarı doğru idrar yoluna idrar kaçışı varsa (buna reflü denir) bu tekrarlayan iltihaplara neden olabilir. Reflü (VUR) olup olmadığı alttan sonda takılarak çekilen bir filmle (VCUG) anlaşılır. Bu tetkikin rastgele yapılmaması radyasyon riski ve sonda takılma gerekliliği nedeniyle önemlidir. Fakat gerektiği durumda yani reflüden şüphelenildiğinde yapılması çok değerlidir. 
 

İdrar yollarında darlıktan şüpheleniliyorsa dinamik sintigrafi (MAG3, DTPA, EC), böbrekte hasar var mı diye anlamak istiyorsak statik sintigrafi (DMSA) faydalıdır.
 

İdrar yolu iltihabının tekrarlamasını engellemek için eğer varsa altta yatan nedeni bulmak önemlidir. Bunun dışında günde tek ve yarı doz şeklinde alınan koruyucu antibiyotik uygulamaları, bol su içmek, dar iç çamaşırı giymemek, tuvaletini yaptıktan sonra alt temizliğinin önden arkaya yapılması faydalıdır. Son yıllarda “cranberry” yani turnayemişinin ilaç haline getirilmiş preparatlarının alınmasının da faydalı olduğu gösterilmiştir. 
 

Tekrarlayan antibiyotik kullanımı bazen aileleri endişelendirir ve ilaç böbreğe zarar verebilir diye düşünürler. Aminoglikozid grubu dışında hemen hiçbir antibiyotik böbreğe zarar vermez, aminoglikozid(amikasin, nötromisin, gentamisin) idrar yolu iltihabında en son başvurulabilcek bir grup ilaçtır. Öncelikle böbreğe zarar vemeyen sefalosporin grubu ilaç tercih edilmelidir.
 

Özellikle yüksek ateşli idrar yolu iltihaplarında zamanında ve uygun süre (en az 10 gün) antibiyotik kullanmamanın, böbrekte kalıcı hasar bırakabileceği ise hiç unutulmamalıdır.

Yazıya Yapılan Yorumlar
Sami YILMAZ
Sn. Hocam benim kizim gectigimiz kis (ocak) idrar yolu iltihabi yasadi sizin teriminizle piyolenefrit gerekli ilac tedavisini aldik ve anne baba olarak cocugun okul ve evdeki hijyenligine daha dikkat ediyoruz , ancak haziran ayinda hafif usutmesiyle birlikde cocukda yeniden ayni rahatsizlik nuksetti...suanda halen hastanenizde her ay kontrole gelerek idrar testi yaptiriyoruz... Benim sizde ogrenmek istedigim konu su ; biz bu hastaligi nasil yenebiliriz ve neden hastaneniz bu idrar yolu iltihaplenmesinin altindaki gercek neden veya nedenleri arastirmamaktadir. Simdiden zamaniniza ve ilginize cok tesekkur eder , ilserinizde basarilar dilerim. PS. Cocugun dosya numarasi : 1024560 Saygilarimla Sami YILMAZ
Sema AKMAN
Sayın Sami Yılmaz, Kızınızın dosyasını inceledim, kızınız acile başvurduğunda iltihaptan şüphelenilmiş ancak idrar kültürü steril yani temiz çıkmış, bu durum pyeleonefritin kesin olmadığını gösterir, İdrar yolu iltihabı kız çocuklarında dış idrar yolu kısa olduğu sıklıkla rastlanan bir durumdur yani doğal olarak enfeksiyona eğilimlidir kız çocuklarının idrar yolu iltihabı olması için özel bir neden şart değildir, biz yine de tedbirli olmak adına böbreğinde taş, kist, nefrokalsinozis, idrar yolunda daralma v.b.olasılıkları dışlamak için ultrason istemişiz tamamen normal,ikinci iltihap şüphesinde yine idrar kültürü steril yani çoccuğunuzda pyelenofrit, iki ateş atağında da kesin değil biz yine de tedbirli olmak adına böbrekte hasar var mı diye anlamak için DMSA sintigrafi planlamışız, eğer çocuğunuz pyeleonefrit geçirmiş ise en önemli risk böbrek hasarıdır, bu ise DMSA sintigrafide belli olur. Şu ana dek idrar yolu iltihabının altta yatan özel bir nedeni var mı diye uygun şekilde araştırmışız, eğer DMSA sintigrafide hasar çıkarsa VCUG dediğimiz bir işlem yapmamız gerekecektir. Eğer yapmak gerekirse o konuda da ayrıntılı bilgi veririz. Tekrar enfeksiyon geçirmemesi için koruyucu dozda antibiyotik verilmiş ancak siz kullanmayı reddetmişsiniz. tabi doğal hakkınızdır her tetkik ve tedaviyi kabul etmek zorundasınız diye bir şey yok, ama siz bize"neden hastaneniz bu idrar yolu iltihaplenmesinin altindaki gercek neden veya nedenleri arastirmamaktadir"diye sorarken kendinize de acaba kullansamıydım bu koruyucu ilacı diye sormalısınız. Eğer antibotik olduğu için çekindiyseniz sadece antiseptik özelliği olan ialç verebilirdik, sanırım eşiniz gelenek ve kültür nedeniyle antibiyotiklere karşı bir çekince duyuyor, gerçekten Rusya kültürü ile yetişen bir çok hastamda aynı çeknceuyi gördüm ona da saygı duyarım. Birimimizde modern tıp ne diyorsa, en gelişmiş ülkelerde ne yapılıyorsa bu yaklaşım uygulanmaktadır, altta yatan neden araştırılrken de hangi tetkik olacak diye karar verirken ve sıralaması modern tıp kuralları ile yapılmaktadır. Çocuklarda genel enfeksiyondan koruma kompleks bir yaklaşım gerektirir Kişilerin savunma sistemleri kişiye özeldir, sizin çocuğunuzda genel bir enfeksiyona eğilim olduğu için beslenme koşullarınız çok önem kazanıyor, çocuğunuzu yapay boyalı şekerli katkı maddeli hazır gıdalardan uzak tutunuz, bol taze meyve-sebze ve yoğurt(günlük 400 ml), süt(günlük 500 ml), yumurtayı günlük tüketmesi ve günde en az 2 litre su içmesiiçin özen gösteriniz.Evde kapalı hareketsiz bir çocuksa spor için teşvik edin, iyi beslenen ve mutlu bir çocuk enfeksiyonlara daha az yakalanır. saygılarımla Prof.Dr. Sema Akman
Sami YILMAZ
Oncelikle zaman ayirip cocugumun dosyasini inceleyip cevap yazdiginizdan dolayi ... Yazmis oldugunuz tavsiyelere anne baba olarak uyacagiz. Islerinizde ustun basarilar dilerim Saygilarimla Sami YILMAZ
Sema AKMAN
Sayın Sami Yılmaz, Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. saygılar Dr Prof Sema Akman
Sami YILMAZ
Sn. Sema Hocam, carsamba gunu cok degerli zamaninizi bana ve kizima ayirdiginiz icin tekrar cok tesekkur ederim. Sizinle konusdugumuz gibi esimin bir takim bitkisel ilaclar buldugunu ve bu ilaclari sizinle paylasacagimi soylemisdim. Sozunu etmis oldugu bitkisel ilaclarin isimleri soyle; KANEFRON (ROSMARINUS,LEVISTICUM-CENTAURIUM UMBELLATUM) -FOLIA VITIS IDAEA -UVAE URSI FOLIA ve kirk sinir otu . Bu bitkisel ilaclar hakkinda bize tavsiyeniz olursa sevkle sizi dinlemeye haziriz. Dosya no : 1024560 Saygilarimla Sami YILMAZ
Sema AKMAN
Sayın Sami Yılmaz, Adını verdiğiniz bitkileri araştırdım hepsinin ortak özelliği solunum yolu veya üriner enfeksiyonlar için Rusya, Almanya, Bulgaristan’da halk ilacı olarak kullanılması. Birkaç bitkinin bir arada karışım olması farklı etkileri birleştirmek için planlanmış. Ama her bitkinin yan etkisi farklı olduğu için birleşik kullanmak sakınca yaratıyor. Rosmarinus için belirgin bir yan etki bildirilmemiş ama tabi doz aşılmamalı, dozun ne olduğu da kesin belli değil, çalışmalar yetersiz. CENTAURIUM UMBELLATUM ise yine enfeksiyonlar için kullanılıyor ama çocuklarda oldukça sakıncalı olabilir, çünkü kan şekerini düşürme gibi bir yan etkisi var, hipoglisemi yani kan şekerinin düşük olması çok ciddi beyin hasarı ile sonuçlanabilir. Ben bu bitkiyi kullanmayın derim. UVAE URSI FOLIA için yine enfeksiyonlarda kullanıldığı bildiriliyor ama bitkinin toplandığı yere çok dikkat edilmesi gerektiği bildiriliyor bu bitki ile hazırlanan bitkisel ilaçlarda yoğun arsenik, kurşun ve kadmiyum gibi zehirli metaller saptanmış özelikle yol kenarından toplanan tüm bitkiler için bu tehlike vardır. Kırk sinir otu - Plantago Lanceolata diye anılıyor, bu da yine enfeksiyonlar için kullanıldığı bildiriliyor ama yakın tarihli bir Rus çalışmasında bu bitkiyle hazırlanan ilaç karışımlarında radyasyon saptanmış, özellikle doğu bölgelerden toplanan bitkilerde bu tehlike daha belirginmiş. Antibiyotik vermekten bu kadar kaçınırken çocuğunuza bu tür karışımları gözü kapalı vermeyin derim, ayrıca tüm bu bitkilerin miktar ne kadar verilecek yeterli çalışma olmadığı için ne dızda verilirse fayda ortaya çıkacak net değil, fazlasının immün sistemi baskılama yan etkisi var. Ayrıca hangi dozda verirseniz verin toksik yani zehirli, radyasyon içeren yani kanserojen, kan şekerini düşüren yani hipoglisemik yan etkiler var. Bu yan etkilerin çıkmaması için tüm bu bitkilerin daha ileri çalışmalarda etkinlik, doz v.b. açısından değerlendirilme ihtiyacı var. Eğer üriner enfeksiyon için alternatif tedaviye ihtiyaç duyuyorum diyorsanız probiyotikli yoğurt ve günde 1.5-2 litre arası su verin en güzeli diyorum Suyuna limon da sıkarsanız daha da iyi olacaktır. Sağlıklı beslenme ve yukarıdaki öneriler sizin çocuğunuzda üriner enfeksiyondan korunmak için işe yarayacaktır. Ancak yine de ateşli üriner enfeksiyon(idrar yolu iltihabı) olursa sakın çocuğunuzu antibiyotiksiz bırakmayın, doktorun önerdiği ilacı kullanmaktan çekinmeyin lütfen. Saygılarımla Prof.Dr. Sema Akman
Sami YILMAZ
Sn. Sema Hocam ! cevabinizi aldim ve onerileriniz ve uyarilarizniz icin cok tesekkur ederim. Uyarilariniz cercevesinde kizimizi beslemeye ve hastalikdan korumaya calisacagiz. Ayrica o cok degerli olan zamaniniza ictenlikle cok tesekkur ederim. Islerinizde ustun basarilar dilerim. Saygilarimla Sami YILMAZ
Aslı CİHAN AZİZOĞLU
Sn.Sema AKMAN Öncelikle başarılarınızın devamını diliyorum. Benim bir buçuk yaşında bir kızım var ve yaklaşık 8-9 aydır böbreklerinde genişleme var ve devam ediyor.sıksık idrar tahlili ve ultrason çektiriyoruz en son ultrason çektirdiğimzde çocuk doktorumuz Murat AKALIN bize renkli film çektirmemiz gerektiğini bunun sonucunda reflümü yoksa darlık mı olduğunu anlayabiliriz dedi.Sizinde yazınızda belirttiğiniz gibi bu işlemin dikkat gerektiren bir işlem olduğu için bir başka çocuk nefrolojisi uzmanı Gülsün hanım'a gittik,bize hemen korucu bir antibiotik "bactirm" verdi.renkli film konusundaki endişelerimi kendisine söyledim bu nedenle henüz beklemedeyiz sıksık kontrollerimizi yapıyoruz.Sizce Beklemek hatamı olur bi an önce bu filmi çektirmelimiyim En kısa zamanda kızımı size getirmek istiyorum uygun bir zamanınızda.Şimdiden çok teşşekkürederim.
Sema AKMAN
Sayın Aslı Cihan Azizoğlu, Böbrekteki genişlemenin derecesi önemlidir, pediatrik nefrolog bu konuda ne yapması gerektiğini iyi bilir endişe etmeyin. Ancak biz de görebilirz tabi. Muayene için saatli randavu sistemimizden faydalanın, 249 60 60 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz. Randevu saatinden yarım saat önce poliklinik sekreterine başvurmanız yeterlidir, randevuyu 2 nolu pediatrik nefroloji polikliniği için alın. Uzman doktorumuz dosyanızı hazırlar, siz doktorunuza benimle görüşmek istediğinizi belirtin o görüştürmek için yardımcı olur. saygılar Prof.Dr. Sema Akman
fevziye şen
sn.Sema hocam kızım 3 yaşında şuana kadar 3 defa idrar yolu enfeksiyonu geçirdik aslında tespit edilen o belkide daha fazla çünkü benim kızım hemen hemen her ay ateşli bi hastalık geçiriyor her defasında idrarına bakılmıyo bize genelde boğaz enfeksiyonu denildi.hastanenizde takibi yapılmakta şuan hatta bugun kontrolümüz vardı bizden ultrason istendi önümüzdeki ay hastanenizde yapılcak ben bu ultrasonu özel bi hastanede yaptırdım sonucu şuan dosyamızda.bana sadece sağ böbrekte genişleme var denildi bir aydır baktırım kullanıyoruz 6 ayın sonunda farklı bir ultrasonla bakılacağı söylenildi.bu durum tedavi edilmezse böbrek yetmezliğine yol açabileceği söyleniyor peki bu antibiyotik ne kadar etkili olucak yada bu genişleme durucakmı bu tedaviyle kusura bakmayın çok endişeliyim. birde kızıma doktorumuz fuat altay bey bi takım testler istedi ebv virüsü atlatmış denildi fibrinojen de bakıldı biraz yüksek çıktı bu sonuçlarda dosyamızda mevcut bugunkü nefrolojı2 deki doktorumuzda 6 ay sonra bu değerlere tekrar bakılcağını söyledi çocuğumun böbreklerinden çok endişeliyim dosya numaramız 864156 melis şen ilginiz için şimdiden çok teşekkürler saygılar..
Sema AKMAN
Sayın Fevziye Şen, Bu hafta sonuna dek izinliyim, haftaya kızınızın dosyasına bakıp bilgi veririm,, saygılar prof dr sema akman
Aslı AZİZOĞLU
Sayın Sema hanım merhaba. Sizden cevap aldıktan sonra tıp fakültesinden belirttiğiniz polikilinikten randevu almaya çalışıtım en erken mayıs ayı ortalarına alabiliyorum.Hakkınızda duyduğum övgü ve başarılardan beri uzun zamandır size ulaşmaya çalışıyorum ama yeni sistemden dolayı size kısa zamanda ulaşamıyorum.özellikle kızımın 2 gündür ateşi çıkıyo tekrar idrar tahlili yaptırıcam.Umarım en kısa zamanda kızımı size getirebilirim ve inanın siz kızımı gördükten sonra ben biraz olsun rahatlayıp mutlu olucam.Başarılar dilerim,Saygılar...
Sema AKMAN
Sayın Aslı Azizoğlu, En kısa sürede idrar tahlilini (idrar mikroskobisi ve idrar kültürü) yaptırın, idrar mikroskobi sonucu hemen verilir, lütfen sonucunu hemen bana bu sayfaya yazın saygılar prof.dr sema akman
Aslı AZİZOĞLU
Sayın Sema Hocam,kızımın idrar mikroskobisi ve idrar kültürünü yaptırdım.En son çektirdiğimiz ulturason sonucunu ve idrar tahlillerini isteğiniz üzerine yazıyorum Ulturason sonucu:Her iki böbrek normal anotomik lokalizasyonda ve normal boyutlardadır.SAĞ BÖBREK UZUN AKSİ 63 MM VE PARANKİM KALINLIĞI 10 MM, SOL BÖBREK UZUN AKSI 67 MM VE PARANKİM KALINLIĞI 10 MM OLARAK ÖLÇÜLMÜŞTÜR.Böbreklerin konturları düzgün, parankim kalınlıkları normal,parankim ekoları doğal ve homojendir.HER İKİ BÖBREK PELVİKALİSİYEL YAPILARI EKTAZİK GÖRÜNÜMDEDİR.RENAL PELVİSLER NORMALDEN GENİŞ OLARAK DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.SAĞDA RENAL PELVİS BOYUTLARI 14X9 MM.,SOLDA 13X10 MM.OLARAK ÖLÇÜLMÜŞTÜR.GÖRÜNÜM BİLATERAL ÜRETEROPELVİK DARLIK LEHİNE YORUMLANMIŞTIR.HER İKİ BÖBREKTE TAŞ VEYA KİTLESEL BİR LEZYON İZLENMEMİŞTİR.perirenal sahalar ve sürrenal lojlar normal görünümdedir. Mesane konturları düzgün ve içeriği homojendir.lümen içerisinde yer kaplayan kitle ve/veya taş saptanmamıştır. tarama alanında yer kaplayan kitle lezyonu yada lenfadenomegali ayırt edilmemiştir. RADYOLOJİK KANI: Bilateral pelvikalisiyel ektazi (üreteropelvik darlık) İDRAR TAHLİLİ SONUÇLARI Tam İdrar: Görünüm:Açıksarı-berrak pH:6,5 Dansite:1010 protein:Negatif Glukoz:Negatif Keton:+ Ürobilinojen:Negatif Bilirubin:Negatif MİKROSKOBİ Lökosit:Nadir Epitel:2-3 İDRAR KÜLTÜRÜ:ÜREME OLMADI Sema hanım,renkli filmi sizce çektirmelimiyiz eğer çektiriceksek bu işlemi nerede yaptırmalıyız bu konuda da bizi bilgilendirirseniz çok seviniriz.Şimdiden teşekkürler.SAYGILAR...
Sema AKMAN
Sayın Aslı Azizoğlu, Çocuğunuzda aktif bir idrar yolu iltihabı yok, idrar tahlili normal. Ultrasonda görülen böbrekte genişleme ise birkaç nedenle olabilir. İleri değerlendirme gereklidir. Hastanızı randavulu polkilinikte çok geçe sıra geliyorsa, randevusuz polikliniğimize getirebilirsiniz. İki polikliniğin farkı, randevulu polklinikte geldiğinizde hiç beklemeden muayene şansınızın olmasıdır. Randevusuz geldiğinizde yine muayene olur çocuğunuz ancak sıra bekleyerek sıra numarası geldiğinde olur, lütfen çocuk nefroloji sekreterliğine başvurunuz, geldiğinizde bana da bilgi verin, hastanızla ilgileneyim. saygılar Prof.Dr. sema Akman
MURAT
Sema hanım biz 5 aydır bu enfeksiyonla uğraşıyoruz.yaptırmadığımız test kalmadı.Gitmediğimiz doktor kalmadı.Ve en sonunda çocuğun böbrekleri hasarlanmış dediler.Ve antibiyotiğe başladık ama son yaptırdığımız kültürde sağ böbreği iltihaplanmış dediler.Ne olur bize yardımcı olun.Dayanacak gücümüz kalmadı eşimle.Bu arada çocuğum yeni 1 yaşına girdi.
Sema AKMAN
Sayın Murat Tarkan, Çocuğunuz biizm polikliniğimizde izleniyorsa lütfen dosya numaranızı yazın, eğer bizde izlenmiyorsa tüm sonuçlarınızla bize gelin, hastanıza tabi ki yardımcı olurum, endişelenmeyin, böbrek çoğu kez kendini onarabilir veya sağlam hücerler yaralı hücrelerin işini üstlenebilir. saygılar prof.dr. sema akman
nazlı türktam
12/04/2011 sayın;sema akman biz van'da oturuyoruz.benim çocuğum şu an da altı aylık bize sol böbreğinde hidronefroz olduğu söylendi.aslında hikâyemiz uzun ama ben size gerektiği kadarını anlatmak istiyorum.biz sizin adınızı bir tanıdıktan duyup hastanenize baş vurduk.sizinle görüşmek mümkün olmadı hastanenizin doktoru selçuk beyle görüştük.bizim elimizde olan flimleri kabul etmeyip bütün tetkiklerin yeni baştan yapılmasını istedi.ve biz mag3,ultrasyon ve emar bunların hepsini yaptık bunun sonunda bebeğimin böbrekleri normal yerlerinde olmayıp L şeklinde belin orta kısmında olduğu söylendi.bunun için bir ameliyat veya ilaç söz konusu olmadığı söylendi.artı milyonda bir bu şekil böbrek olduğu söylendi korkularımı endişelerimi size anlatamam bunun için hastaneniz tarafından takip denildi.şu an da kontrol için antalya'da olduğumu belirtmek isterim merak ettiğim bu durumun bir zararı var mı? beni bilgilendirirseniz çok mutlu olacağım bebeğimin dosya numarası"1103890" şimdiden çok teşekkür ederim.lütfen beni bilgilendirin.
Sema AKMAN
Sayın Nazlı Türktam, Endişelenmeyin Selçuk Bey kendi konusunda gayet iyi bir doktordur. Benimle görüşememenize üzüldüm, internet aracılığı ile haberleşseydik size randevu verirdim ve görüşememe sorununuz olmazdı, şimdi 25 nisana dek şehir dışındayım eğer o tarihe dek Antalyada olursanız bana bildirin ve randevulaşıp görüşelim, tüm film ve tetkikleriniz yanınızda olsun. Eğer Van'a dönmeniz gerekiyorsa dert etmeyin bir sonraki gelişinizde görüşebiliriz. Bu arada dikkat etmeniz egreken en önemli konu çocuğunuzda yüksek ateş olursa mutlaka idrar tahili yaptırın ve bir doktora başvurun bana da bilgi verin. Güzel Van ilinize dönmenizin bir sakıncası da yok endişe etmeyin, Selçuk bey size doğru bilgiler vermiş. sevgi ve sayglarımla prof.dr.sema akman
mehmet kayabaşı
mrb hocam. ben bayburttan yazıyorum.5 aylık oğlum var.2 aylıkken pipisinden pembemsi renkte bir leke bezine bulaşmaya başladı.devlet hastanesine gittiğimizde çocuk doktoru bize çocuklarda geçici olabilen bir sorun olduğunu söyledi, kültür tahlili yaptı ve idrarında enfeksiyon var dedi. 1 ay bekleyin eğer geçmezse yeniden gelin dedi. ama geçmedi tabi. bende erzurumda tıp fakültesi araştırma hast. götürdüm. doktor aynı şekilde kültür tahlili yaptırdı ve (cefaks) diye bir ilaç verdi su ile karıştırıp 7 gün kullanın ve 3 gün sonra kontrole gelin dedi. ilacı kullandık 3. günde çocuğun ağlamaları kesildi keyfi bayağı yerine geldi.kontrole gittiğimizde yeniden tahlil yaptı ve temiz çıktığını söyledi. ama hala o leke geliyordu bunu sorduğumda iltihabın artıkları olduğunu söyledi. 1,5 aydır çok güzeldi yanlız son 4 gündür aynı leke yeniden geliyor ve gece amansız ağlamalar başladı. bayburtta görev yaptığım için yine devlet hastanesine gittik durumu anlattk.bize 1 ay bekleyin geçer diyen doktor yaniden tahlil istedi.tahlil sonuçları henüz çıkmadı bakalım ne olacak.hocam bayağı uzun yazarak zamanınızı aldım. çok özür dilerim ama bize önerileriniz varmı acaba.....şimdiden çok tşk.ler.hayırlı çalışmalar...
Sema AKMAN
Sayın Mehmet kayabaşı, En kısa sürede üriner ultrason yaptırın ve çocuk nefroloji uzmanına bebeğinizi gösterin. Size en yakın Trabzonda Tıp fakültesinde çocuk nefroloji var. Bebekte taş, idrar yolları darlığı v.b. olabilir. İmkanınız varsa bize Antalyaya da (Akdeniz Üniversitesi Tıp Fak.Çocuk Nefroloji)getirebilirsiniz. saygılar dr sema akman
mehmet kayabaşı
mrb. hocam verdiğiniz bilgiler için tşk. ediyorum. tahlil sonucu bugün çıktı. dr. çok az bir miktarda üreme olmuş dedi. (cefaks) diye bir ilaç yazdı ama sadece ateşlenince kulanın dedi.ben çocuğun ateşine çok ediyorum hocam elle alnını kontrol ettiğimde ateşinin olmadığı kanaatine varıyorum ama bir iki sefer alnı böyle terli ve soğuk rastladım. bu ateş olabilirmi ben odanın sıcaklığına yoruyorum. malum soba yakıyoruz odada.ayrıca dr. p.tesi mutlaka gelin ultrasonunu yaptırıp bakalım dedi.galiba sizin bahsettiğiniz üriner ultrason bu olsa gerek.şimdiden çok tşk. ederim. hayırlı çalışmalar.....
savas kacmaz
mrb sema hnaım doğuştan tek böbreğim yok bugün ultrason çekindim mesane devamında limunen içinde ekojen olan 39*28 mm kist acaba ameliyat gerektirirmi tşkkr
Sema AKMAN
Sayın Savaş Kaçmaz, Başka bir sorun yoksa operasyon gerekmez saygılar dr sema akman
emine
mrb. sema hanım benim oğlumda hidronefroz hastası 2 defa idrar yolu enfeksiyonu geçirdi şu anda koruyucu antibiyotik kullanıyoruz hastanenizde takbini yaptırmaktayız dosya numarası:1120824 oğlum şu anda 5 aylık en son gelişimizde ultrasyon görelim dedi doktor ultrasyon gününü 20 mayısa aldık acaba sizinle görüşebilirmiyiz her gelişimizde sizinle görüşmek istiyorum bi türlü olmadı aklımda soru işaretleriyle geri döndüm.ıspartadan geliyoruz ilgilenirseniz çok memnun kalırım doktor hanım iyi çalışmalar...
SEMA AKMAN
Sayın Emine Hanım, 20 Mayısda hastanede olacağım fakat sabah ve öğleden sonra derslerim var, beklerseniz görüşebiliriz. saygılar dr sema akman
Hatice
Sayın Sema Hanım,ben yaklaşık üç yıldır idrar yanması problemi yaşıyorum.Yaklaşık iki sene sık sık antibiyotik tedavisi gördüm.İdrar kültürü ve böbrek ultrasonu yaptırdım,temiz çıktı fakat yanmam geçmedi şuanda solgarın cranberry ürününün bir şişesini bitirdim ve tekrar tahlil verdim temiz çıktı.Fakat yanmam geçmedi.Yanmamı geçiren tek şey su,su içmeyi unuttuğumda çok kötü oluyorum.Artık ne yapacağım bilmiyorum,yardımcı olursanız çok sevinirim iyi çalışmalar...
selma
hocam benim kızım 12 yaşında dieri 8 yaşında idrar yollarında iltihaplar görüldü denize girmesi sakıncalı mı
Sema AKMAN
Sayın Serpil Toruk, Lütfen çocuğunuzu 1 hafta içinde bize getirin çocuk nefroloji poliklinik 1'den Uzm.Dr Arife Hanıma randevu alın, sıra numaranız geldiğinde Arife hanımın yanına girdiğinizde Sema Hanım da bizim çocuğu görmek istiyordu, kendisine haber verilmesini istedi deyin, ben de hastanızı değerlendireyim, bize gelirken daha önce yapılmış tüm idrar tahlili diğer tahliler ve filmleri getirmeyi unutmayın lütfen saygılar dr sema akman
BUKET
slm hocom benim idrarımda 10-15 lökosit 7-8 epitel lökositimde 3 pozitif çıktı degerim çokmu yüksek 24 yaşında evliyim 2 ay önce düşük yaptım iltihaptan dolayı 1 buçuk aylıktı... antibiyotik kullandım 10 gün bugün bitti 3 kutu antibiyotik kulandım 1 hafta ssonrA kontrele gidecem degerimi bilgilendirir misiniz
Sema AKMAN
Değerli Buket hanım, Bahsettiğiniz idrar sonucu o kadar endişe verici değil ama diğer bulgularınız önemli, iltahaptan dolayı düşük yaptığınzı söylemeniz endişe verici, lütfen bulunduğunuz yerde bir erişkin nefroloji uzmanına başvurun saygılar dr sema akman
Arzu
Hocam, Bugün yaptırdığım idrar tahlilinde Lökosit:290 Eritrosit:5 ve Epi Hücre:4 çıktı bu sonuçlar neyi gösterir?
BUKET
hocam endişe verici demenizin nedenini ögrenebilirmiyim doktorum iltihaba bağlamayalım düşügün nedenini sadece tutunamamış iltihap vardemişti
Sema AKMAN
Sayın Buket Hanım, daha önceki önerimi tekrarlıyorum, lütfen bulunduğunuz yerde bir erişkin nefroloji uzmanına başvurun saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Arzu Hanım, İdrar tahlilinizi eşlik eden klinik şikayetler ve kültür ile birlikte değerlendirmek gerekir eğer 18 yaş altı iseniz ve Antalyada yaşıyorsanız, bize(Akdeniz Üniv. Çocuk Nefroloji Bilim Dalı) gelin, 18 yaş üstü iseniz bulunduğunuz yerde nefroloji uzmanına başvurun. saygılar dr sema akman
ersin emre
Sayın Hocam , Çocuk nefrolojisi bölümünüzde, böbrek taşı nedeniyle takip altında olan oğlumuzun sağ böbreği doğuştan aks anomalisine sahip ve pitotik.. Ayrıca bu hafta bülümünüzde yapılan sonuç gösterme işlemi sırasında, taş tekrarını engelleme amacın yönelik takibin sürmesi önerildi ve 3 gün sonra aynı idrar çıkışında peş peşe 3mmlik 3 adet taş birden düşürdü.2 sene önce çekilen IVP'de fonksiyon problemi görülmedi , ancak pelvikalisiyel ektazi grade 1 bulgusu bizi üzdü . Nedeni böbrek taşı da olsa, ektazi ileride hidronefroz'a doğru gidermi endişesi taşıyoruz..Bölümünüzde (en sonuncusu 2011/ eylül ayında ) çekilen USG'lerde de sadece grade1 ektazi ve taş dışında, pitotik sağ böbrek için kötü bir bulgu yazmıyor..Spot ve 24 saatlik idrar ile kan değerleri için de bölümünüz doktorlarından bir uyarı almadık. Ama AP çapının 15-16mm olması ileride tek başına böbreğin çalışmasını bozabilir mi diye derin endişe duyuyoruz.istirhamımız Sarp Emre'nin sonuçlarını bir de siz gözden geçirebilirminiz-taş düşürmeler rahat gerçekleştirildi ve bir VUR şüphesi de belirtilmedi- şu ana kadar böbrek ve idrar yolları enfeksiyonu geçirmedi ve bu yönde bir antibiyotik tedavisi de uygulanmadı ama ektazinin de neredeyse hidronefrozla aynı terminoloji içinde yer alması bizi tedirgin etti,..Saygılarımızla Sayın Hocam Ersin Emre (babası)
Cavit KARADAĞ
15 aydır idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor çocuğumuz sizin arakadaşlarınız tarafından kontrol ediliyor. Her 3 aya bir kontrole geliyorduk en son 6 aya çıkardılar 21/11/2011 tarihinde tekrar gelmemiz istendi sürekli de KEVSİT kullanıyoruz zararı var mı? 2 yaşında olmasına rağmen devam ediyoruz acaba kaç yaşına kadar devam edecek...
Sema Akman
Sayın Ersin Emre, Sarp için üzülmenizi gerektiren bir durum yok, her şey yolunda. Ektazi ve hidronefroz benzer deyimler, birisi birisnden daha iyi veya kötü bir şey değil, sonuçta anlamı"genişleme" demek.Dosya bilgilerini inceledim, yapısal anomalisi var ama bunu 5 parmaklı olmak gibi düşünün yani ona büyük bir zararı yok, izlem altında olursa gereken her şey yapılır, endişelenmeyin. Rutin kontrolleri dışında yüksek ateşi olursa idrar tahlili yapılması konuusunda israrcı olun, idrar yolu iltihabı olursa bize başvurun saygılar dr sema akman
Sema Akman
Sayın Cavit Karadağ, Çocuğunuzun dosya numarasını yazarsanız, size daha iyi bilgi verebilirim saygılar dr sema akman
Fazli Yilmaz
Sevgili Sema Akman; Oglumuz 2 yasinda ve idrar yolunu böbrege baglayan kisminda darlik tespit edildi,aslinda esim hamileyken oglumuzun sag böbreginde genisleme görülmüstü ama dogumdan sonra yapilan kontrollerde genislemenin geri cekildigi söylenildi,ayrica erkek cocuklari'nin 75%'in de bu durumun dogumdan sonra ortadan kalktigi söylenilmisti.dogum sonrasi hastane kontrollerinde ve 1 aylikken yapilan ultrasyon kontrollerinde bu durumu düzeldigi söylenildi.Ama oglumuzda hemen her ay bulanti ve kusma oluyordu ayrica kustugu zaman asiri terleme oluyordu,doktora her gittigimizde ya infeksiyon'a yada dis cikarmaya baglaniyordu ama 2 yasinda karsimiza cikan sorun sag böbreginde hidronefroz olduguydu.29 eylülde Erlangen üniversite hastanesinde Ameliyat oldu,ayrica tasta oldugu saptandi ve ameliyatta alindi ve idrar yollarina sonda takildi 6 haftaya kadar kalmasi gerektigi söylenildi anestezi terminine 3 gün kala oglumuz ateslendi 40,03 seviyesine kadar cikan bir ates ve hic beklemeden Erlangen hastanesine gittik ve iltihap teshisi koyuldu idrar yollari ve böbrek alti iltihaplanmasi,iltihaplanma'nin sebebi sonda oldugu söylenildi ve bayramin ilk günü serum (antibiyotikum ve su)tedavisine baslanildi.iki günlük ates inis cikislarindan sonra ücüncü gün ates düstü ve tedavi'nin 6.gününde11.11.11'de sonda cikarildi.iltihabi yapan iki keim'dan biri gitmis ama digeri sertlesmis ve tam gitmemis iki hafta evde antibiyotikum alimina agizdan devam (sanirsam koruyucu bir antibiyotikum)edecegiz.Kaygilarimiz var; bu iltihaplanma kroniklesirmi diye korkuyoruz.bize yapacaginiz tavsiyeler bizim icin cok önemli!Simdiden tesekkürlerimi sunuyorum!Basarilar!
SEMA AKMAN
Sayın Fazlı Yılmaz, Çocuğunuzun iki haftalık antibiyotik tedavisinden sonra da en az 6 aylık koruyucu dozda(tedavi dozunun yarısı, günde bir kez) antibiyotik alması iyi olur, aylık idrar tahlili ile gizli iltihabın ortaya konması için takip gerekir, ayrıca 3 ay sonra tekrar ultrason ile hidronefroz ne durumda bakmak gerekir, acaba ameliyatının adı"pyeloplasti"mi yoksa "üreteroneosistostomi"mi çocuğunuzda hidronefrozun kesin nedeni olarak size "upj darlık" mı ""VUR" mı var dendi bundan sonra yapılacak takip de kesin tanının ne olduğu önem kazanıyor, mümkünse aile hekimi değil de bir "pediatrik nefrolog" tarafından takip edilmesini sağlayın. Kim takip ederse etsin ateşi olduğunda idrar tahlili yaptırtmanız ve idrar yolu iltihabı varsa gecikmeden tedavisi böbreklerin korunması için önemlidir. Mayıs ayında Antalya'ya Akdeniz Üniversitesine dönüyorum sizin için uygunsa çocuğunuzu tüm tetkik ve filmleri ile görmek isterim saygılar dr sema akman
MustafaKuru
sayın Sema Akman benim oğlum Arda Enes in böbreği idrarı geriye kaçırmaktadır Akdeniz Üniversitesinde birbuçuk senedir takip ediliyor Fethiye Devlet Hastanesindeki doktorlara göre ameliyat olması gerekiyor 19 aralık yani bugün yine Antalyaya gittik ama hiçbir doktor ile görüşemediğimiz gibi 10 gün sonraya yani 30 aralığa randevü alabildik size ulaşmak istedik ama ulaşamadık size nasıl ulaşabilirizsize dosyayı nasıl gösterebiliriz ne olur yardım edin
mesut erkol
sayın hocam bizim 16 aylık kız çocuğumuz var.7 aydır iltahabı var. bir çok antibiyotik tedavisi ve iğne tedavisi gördük.fakat iltahabı bir türlü geçmedi.ultrason ve böbrek filmlerimiz temiz çıktı.ama sondalı filmi bir türlü çektiremedik iltihabı sıfırlayamadığımız için.en son yaptığmız kültür testlerinde hassas olarak amikacin,gentamicyn, ceftazidime/clavulanic çıktı edirne tıp fakü,ltesinde 10 gün antibiyotik tedavisi gördük.sonuşalr temiz çıktı fakata eve gittikten 4 gün sonra yine 100 bir e.coli üredi.yukarıdakiler hassas çıktı.bu arada ateşi 7 aydır hiç çıkmıyor fakat iltihabı da hep en yüksek çıkıyor.tekirdağ da yaşıyoruz.yapacağınız tavsiyeler bizim için çok önemli tşk ederiz.
Sema AKMAN
Sayın Mustafa Kuru, Bu sayfada da yazdığım gibi 6 aylık ücretsiz izin aldım, 15 Mayıs 2012'de işbaşı yapacağım, randevunuzu kaçırmayın, arkadaşlar size yardımcı olacaktır saygılar sema akman
Sema AKMAN
Sayın Mesut Erkol, Yüksek ateş olmaksızın idrar yolu iltihabı geçirmesi kızınızın böbreğine zarar vermez büyük olasılıkla, koruyucu ilaç kullanması gerekir ancak sizin için uygun olan bir zamanda tüm tahlilleriniz yanınıza alarak size en yakın(muhtemelen İstanbul)bir merkezde çocuk nefroloji uzmanına gitmeniz en doğrusu, hangi doktora gideceğinizi internetten bulabilirsiniz. Ben Mayıs 2012'de Akdeniz Üniversitesinde görevime döneceğim,yolunuz düşerse Antalyaya beklerim saygılar dr sema akman
MustafaKuru
Sayın SEMA HANIM meiliniz için çok teşekkür ederim sizinle görüşmek için randevuyu nereden alabiliriz biz fethiyede oturuyoruz. Size ulaşabilmemiz için bir telefon numarası varmı.
Sema AKMAN
Sayın Mustafa Kuru, Bu sayfada da yazdığım gibi 6 aylık ücretsiz izin aldım, 15 Mayıs 2012'de işbaşı yapacağım, bu tarihe dek herhangi bir yerde çalışmıyorum saygılar dr sema akman
betül
benim kızım 14 aylık ıdrar yollarında iltihap üremesi oluyor 10 günlük antibıyotik tedavisi gördük geçmedi idrar kültürü yaptırdık 20tane iltihap kurutucusu kullanıyoruz şuan böbreklerinin zarar görmesinden korkuyoruz geçmediği taktırde ne ypmamız lazım
SEMA AKMAN
Merhaba Betül Hanım, En yakınınızda olan pediatrik nefroloji uzmanına başvurmalısınız. İdrar yolu iltihabı neden tekrarlıyor araştırmak gereklidir. Ancak uygun tetkik kararı vermek için mutlaka pediatrik nefrolog görmeli ve takip etmeldir. Uzmanı baktığında korkmayın gereken yapılır ama ihmal edilen durumlarda idrar yolu iltihapları böbreğe zarar verebilir. Gereken şey sizin pediatrik nefroloji uzmanına gitmenizdir. Bulunduğunuz şehri yazarsanız size merkez önerebilirim. saygılar. dr sema akman
Ayhan Şahin
sayın hocam benim 20 gün önce bir oğlum oldu fakat anne karnında doğuma son 20 kala böbreğinde oda oda şişmeler oldu daha sona cocuk doktoru baktığında ise up darlık diye nitelendirildi fakat bugün 22 günlük böbreğinde pelvikaliksyel tespit edildi. SONUÇ: sol böbrekte grade II sağ böbrekte grade I genişleme sağ böbrekte kristaloid sonuçu çıktı ama bu sonuçtanda emin değiller ben çorumdan gönderiyorum
SEMA AKMAN
Sayın Ayhan Şahin, Endişe etmeyin ultrasonla takip etmek grade yani evresinde artma olursa veya idrar yolu iltihabı geçirirse pediatrik nefroloji uzmanına götürmek gerek.Pediatrik nefrologlar ankarada tüm tıp fakültelerinde ve samsundaki tıp fakültesinde var. Çoğu kez bu pelvikalisiyel genişlemeler zararsızdır. Ancak genişleme yani dilatasyon artarsa "grade ııı veya Iv" olursa aciliyet kazanır. 3 ayda bir ultrason yaptırmanız, 2 yaşa kadar mutlaka takip ettirmeniz şarttır. saygılar dr sema akman
kevser avcı
sayın Sema hocam benim kızım 9 yaşında 5 senedir sık sık idrar yolu iltihabı geçiriyor bundan 7 ay önce böbreğinde sistik göründü tedaviden sonra geçti şimdi tekrar iltihap var bize hekimler suntalı filim çektirmemizi istedi ne yapmamızı önerirsiniz? Rizeden yazıyoruz
Sema AKMAN
Sayın Kevser Avcı, Sık idrar yolu iltihabı olan çocuklarda böbrek hasarı ihtimali vardır. Öncelikle koruyucu antibiyotik başlanması sonra sondalı film(VCUG) çekilmesi iyi olur. VCUG filmi ile geriye kaçak var mı anlaşılır ciddi kaçak varsa öncelikle kapalı ameliyatgerekebilir. KTÜ'de(Trabzon) pediatrik nefroloji bölümüne başvuurn lütfen.saygılar. dr sema akman
Kerem aliji
merhablar sema hanim.ben makedonyadan yaziyorum.benim idrarimla beraber kan geliyor.bizim buralarda idrar yerimde kristalesme oldugunu soyluyor drlar siz ne oneriyorsunuz.doktor tedavisi gordum ama sonuc yine ayni.ne yapmam gerekiyor.
SEMA AKMAN
Sayın Kerem Aliji, Öncelikle bir böbrek ve idrar yolları ultrasonu yapılmalı. Eğer bu ultrasonda taş çıkar ise ürolog bakmalı, eğer ultrasonunuzda taş haricinde herhangi bir şey çıkarsa veya normal çıkarsa sizi bir nefrolog görmeli, Türkiyeye gelme imkanınız varsa burada da bakılabilirsiniz. İhmal etmemek gerek bazen önemli böbrek hastalıkları idrarda kan gelme ile başlayabilir. Makedonya çok güzel bir ülke geçen yaz gelmiştim, kendimi Türkiyede gibi hissetmiştim. sağlıcakla kalın dr sema akman
meryem nisa
hocam ben 2. antibiyiyotik içiyorum.16.günüm böbreklerim zarar görür mü sevgilerle ve saygılarla
minel fulya ak
merhaba sema hanım ben biryıllıkewliyim ve benim idrar yolu iltihabım ewlendikten sonra ortaya çıktı.birkaç kez üsteledikten sonra şuan bir şikayetim yok yanmalarım idrarda kanamam yok doktorumda idrar kültüründe bişi olmadığını düzeldiğini söylüyor..fakat çok sık idrar yapıorm bu bir sorun yaratırmı ..cewaplarsanız teşekkr edrm
meryem nisa
hocam idrar yolu enfeksyonum hala devam ediyor 21.günüm
meryem nisa
şey hocam benim boğazlarımda iltağaplı ve dün ateşim çıktı
semra doğan
merhabalar hocam ben dört gün boyunca antibiyotik kullandım.adı augmentin bıd 1000 mg. sinüzit için kullanmıştım. iki gün kullanımdan sonra idrar yapımından sonra kan gelmeye başladı. dört gün sonra kan çok fazla arttı. herhangi bir ağrım yok ve idrar yaparken yanma da yok. sık idrara çıkmıyorum. idrarımda azalma oldu. ilk gün çay rengi gibi çok yoğun oldu ama şu an rengi eskisi gibi. idrarım çok az. hasta oldugumda cok az su içiyordum ilk gün iki gündür normal içmeme rağmen sık idrara çıkmıyorum neredeyse hiç gelmiyor. kan idrarla gelmiyor. adet kanaması gibi geliyor ürethra açıklıgından.yardımcı olursanız çok teşekkür ederim .
kübra
hocam benim sol böbreğim ağrıyo doktora gittim ultrason çekildi ve sonucu grade l ektazi çıktı bilgi verirseniz sevinirim geçecekmi korkuyorum şimdiden teşekkürler...
Mustan
sayın hocam iyi geceler sizi burda doktor bir arkadaşım sizin ordan mezun tavsiye etti ama ne yazıkki size en çok ihtiyaç duyduğumuz zaman yoksunuz ,,sorum şu ne olur yardımcı olun,kabakulak teşhisi lenf bezlerinin şişmesi derken 3gün sonra idrar koyu kahverengi ve kanlı olarak devam etmekte.10.günden sonra özel hastane çocuk doktoru ben bundan hiçbirşey anlamadım dedi bu arada şurup antibiyotik verdi ama çocuk içemedi midem ve yanlarım ağrıyor dedi hap istedik ve buna başladı,sonra sizin isminiz gündeme geldi ama yoksunuz özel hastaneden çıkarıp üniversite hastanesine yatırdık,ama 2 gün önce tansiyon gece 16 ya fırladı,ertesi sabah dibe vurmuş şimdi normal diyorlar ama idrar halen kanlı..ne yapalım yoksunuz çevremizdeki dost ve doktor arkadaşlar zaman kaybetme acilen sema hocaya yani siz şayet o yoksa hacettepe çocuk nefrolojisine git diyorlar bugün itibari ilr 15.gün halen bir ilaç tedavisi yok bu hastalıkta ilaç tedavisi olmaz dedi doktorumuz önümüze çıkan negatif sonuçlara göre hareket edecez dedi.ne yapalım sayın hocam,saat çok geç oldu ama saat kaç olursa olsun bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim burdaki ama bütün hocalar doç veya profösörlerle görüşüyorum ama çocuk nefrolojisi diyorlar burdaki şu anki hocamız yrd.doç.tez ini bunun üzerine yapmışkendisinden olmasa bile hastane yetersiz kalabilir endişesi taşıyoruz.hastalığı için APSGN dediler,,anlamadık çünki biyopsi yapılana kadar yani 6. hafta sonuna kadar vücut kendisi toparlaması beklenecek deniyor doğrumudur hakikaten bir ilaç şu an için söz konusu değilmidir lütfen yardımcı olun lütfen,saat kaç olursa olsun hocam.. cep numaram 0536 762 82 52 mustan demirkol saygılarımla,
SEMA AKMAN
Sevgili Meryem Nisa, Uzun süre antibiyotik bazen gerekir, bazı antibiyotikler böbrek ve karaciğere zarar verebilir ancak doktorlar bunu bilir böbrek hastasına böbreğe zarar vermeyen antibiyotik verirler. Lütfen bana yazdığında daha ayrıntılı bilgi vererek ve tek mektupta yaz. Boğaz iltihabın için mutlaka doktora görünmelisin. sevgiler dr sema akman
SEMA AKMAN
Sayın Semra Doğan, İdrar yolunzuda kanama gizli kanama şeklinde büyük olasılık devam ediyordur. Gizli kanama ancak mikroskopla kan hücrelerinin görülebilmesi demektir. İdrar yollarından kan gelmesinin onlarca nedeni var. Bir kısmı geçici bir kısmı önemli sorunların habercisidir. Yaşınız 18 altı ise çocuk bölümünde pediatrik nefrolog 18 üstü ise dahiliye bölümünde erişkin nefroloji bölümü tarafından muayene edilmelisiniz ihmal etmeyin randevu alıp muayaneye gidin, bulunduğunuz şehiri ve yaşınızı yazarsanız yer önerisinde bulunabilirim. saygılar dr sema akman
SEMA AKMAN
Sayın Kübra Hanım, Evre bir ektazi önemli bir şey değil ama niye olduğu önemli, ağrıyla veya enfeksiyonla birlikteise altta yatan neden araştırlmalı. saygılar dr sema akman
SEMA AKMAN
Sayın Mustan Demirkol, APSGN %99 düzelir aktif hastalık evresinde belirtilere göre gerekli ilaçlar örneğin idrar söktürücü, tansiyon ilacı v.b. verilebilir. İlk bir haftada çoğu kez tansiyon normale döner, idrar rengi bir ay koyu devam edebilir. Aktif dönemde tansiyonun ve ödemin(vücut şişliği) iyi kontrol edilmesi halinde hayati tehlikesi yoktur. MPGN denilen bir hastalıkla bulgular tıpatıp aynıdır iki hastalığı ayırtetmek için takip bulguları önemldir. Tanı koymak için kulllanılan C3 denilen bir kan tahlili her iki hastalıkta da düşüktür, takipte APSGN'de yükselir normale döner MPGN'de düşük kalır. Doktorunuz yardımcı doçent de olsa APSGN'yi bilir endişe etmeyin sık görülen bir böbrek hastalığı olduğu için herhangi bir pediatrik nefrolog rahatlıkla gerekli her türlü önlemi alır.Ben 15 Mayısta işbaşı yapacağım, benim olmamam sizin çocuğunuza iyi bakılmayacağı anlamında değildir bizim polkliniğimize de gelebilrsiniz. saygılar dr sema akman
fatih
selam lar sayın hocam bu mesajımı umarım cvplarsınız idarar tahlılı yaptırdım lökosit + çıktı sadece bu anormal gözüktu ne yapabilirim anlamı nedir bunun tehlıkelimi süreklı düşünüp duruyorum çok önemlı dercede rahatsızlım da yok korkulacak bışey varmı
hilal
Merhaba hocam,sitede araştırma yaparken sizi buldum ve soruların hepsine cevap verdiğinizi gördüm.Sizin gibi ilgili doktorların olması çok güzel.Benim 6 aylık bir kızım var 2 aylıkken gaz sorunu yüzünden gittiğimiz doktorda bebeğimin böbreğinde büyüme olduğu söyleni.Ankarada sintigrafisi voidingi vs ne gerekiyorsa çektirdik ve 5. derecede reflü ortaya çıktı..1 aydır yapılan kültür sonucunda değişik olarak bir tahlilde 5000 ecoli çıktı drumuz sorun olmadığını söyledi.geçen gün yaptırdığım kültürde 100000 ecoli üreme görüldü.Sorunlu olabileceğini düşünerek tekrar yaptırdım henüz sonucu almadım ama korkuyorum..bebeğim hergün 2cc bactrim kullanıyor.üreme neden olur ilaç aldığı halde ve bu böbreklerine zarar verirmi.lütfen benide bilgilendirin.yoksa tekrar filmlerimi çekilmeli?Şimdiden teşekkürler
SEMA AKMAN
Sevgili Fatih, İdrarda lökosit idrra yolu iltihabında olur ama onun dışında bazı durumlarda da olabilir, ateşiniz varsa özellikle idrar yolu iltihabı düşünmek gerek. Bazen tahlil yanlışlığı da olabilir. saygılar dr sema akman
SEMA AKMAN
Hilal Hanım Merhaba, 5. derece reflü dikkat edilmesi gereken bir durum, yaşı küçük, reflü zamanla gerileyebilir ama koruyucu ilaca rağmen enfeksiyon olursa reflünün kapatılması daha doğru olur,ameliyat gerekir. 100 000 cfu/ml E.coli üreme olması önemli ama yüksek ateşi olmamışsa böbreğe zararı olmamıştır, ama yine de en kısa sürede kültür sonuçlarını doktorunuza ulaştırmalısınız. saygılar dr sema akman
bircan
merhaba hocam benım sorum gebeligimin 4. ayında bebegın böbregınde hıdronefroz oldugu söylendi.suan oglum 17 aylık 3 kez kapalı amelıyat gecırdı tıkanıklık varmış ama 3 ündede tıkanıklık hala devam edıyo cok sık idrar yolu enfeksıyonu gecırmıyo ama sol böbregının yarısına yakın bı kısmı hasar görmüş.sımdı bızden dmsa cektırmemız ıstendı bunu cektırınce ne olcak sızce tedavısı nedır acık amelıyatta gerek varmı bızı bılgılendırırsenız cok mutlu olcaz sımdıden tşkler
SEMA AKMAN
Bircan hanım Merhaba, DMSA sintigrafi bir tür filmdir, böbrekte hasar gören bölüm ne kadar bunu öğrenmemizi sağlar. Hidronefroz tıkanıklıkla birliktyese ameliyat gerekir ama 3 kez niye gerekmiş anlayamadım, enfeksiyon geçirmemesi iyi bir durum ameliyatların işe yaradığını gösterir, yalnızca cerrahi değil mutlaka pediatrik nefroloji bölümü tarafından da hastanız takip edilmeli. saygılar dr sema akman dr seama akman
bircan
hocam 2 kez kapalı amelıyat oldu 3.amelıyatını acık yapıcaz böbregin şürüyen kısmınıda temizliycez dedı prof doktorumuz ama amelıyat masasında acık amelıyata simdilik gerek yok böyle takıbe alalım dendı benım en cok merak ettıgım sey böbregi hala hasar görüyomu gıttımız hastane tıp fk.oldugu için bıraz gec oluyo tedavi flimler fian sürekli gün atılıyo birde üroleji bölümünde tedavı görüyoruz ankara da yazın antalya ya gelebilirsem mutlaka sizinde oglumu görmenizi isterim ilginizden dolayı cok tesekkür ederim
İnci Yılmaz
Merhabalar... Benim 27 aylık bir kızım var. yaklaşık 20 aylıkken ateşli İdrar yolu enfeksiyonu geçirdi,antibiotik kullandık geçti, yaz tatili için gittiğimiz yerde havuza girmesine izin vermiştim sanırım ondan oldu, çünkü daha öncesinde hiç bir hastalık geçirmemişti.tadavisini tamamladık, üriner sistem US çektirdik, us normal çıktı. 25 aylıkken idrarında kokudan şüphelnip doktora götürdüm, kültür sonucunda bakteri üremesi olmadı ancak tahlilde lökositi yüksek çıkıyordu. ateşi yükselince tekrar kültür verdik bakteri üredi,İYE ile birlikte ağır bir ÜSYE geçirdi. 26 aylıkken İYE tekrarladı. 10 günlük anibiotik tedavisini hep tamamladık, sonrasında da kültür verip hep takip ettik. toplamda 3 kez ateş öyküsüyle birlikte İYE geçirdiği için götürdüğümüz perdiatri uzmanı DMSA çektirmemiz gerektiğini söyledi. Ancak benim bu tetkikin gerçekten gerekli olup olmadığı hususunda soru işaretlerim var, sanırım zor bir tetkik, gereksizse eğer çocuğumu boşu boşuna yormak istemem...
Ersel TÜZÜN
Sema hanım merhabalar, Ben kocaelide oturuyorum. Kızım 2 yaşında 14 aylık ken böbreklerine idrar kaçışı olduğu (5.derece) açık ameliyat oldu ameliyatın % 100 başarılı geçtiği reflünün ortadan kalktığı söylendi fakat son 2 - 3 aydan beri idrar tahlillerinde iltihab ve bakteri gözüküyor. bizim korkumuz bunun böbreğe zarar vermesinden. ama ameliyattan önce geçirmiş olduğu idrar yolu enf. ateşli oluyordu şimdi ise ameliyattan bu yana ateşle karşılaşmadık kızımızın iştahı yerinde bol suyunu içer idrarını yapar her hangi bir sıkıntımız yok ama idrar tahlillerinin bozuk çıkması canımızı sıkıyor en son yapılan idrar tahl. sonuçlarında her alanda 15-20 lökosit ve bakteri görüldü, Kültür : bol iltihab hücrei ve bol gr - basiller görüldü 100 000 cfu/ml klebsilla üredi çıktı bu sonuçlara göre bize bir yardımcı olabilirmisiz. Şimdiden anlayışınız için çok teşekkürler başarılar dileriz. Ersel TÜZÜN 530 462 87 52
Sema AKMAN
Dikkat! Yalnızca 0-18 yaş grubu hastalar için yanıt verebilirim, daha büyük yaş grubuna, çocuğunun yaşını yazmayana ve kendisinin ve çocuğunun tam adını yazmayana yanıt verilmeyecektir. saygılarımla dr sema akman
SEMA AKMAN
sayın İnci Yılmaz,İki kez ateşli üriner enfeksiyon geçirmiş DMSA çektirmeniz iyi olur DMSA böbrekte hasar var mı gösterir, varsa durum ciddi demektir ileri araştırma gerekir,ancak bu konuda çok iyi bir merkezde DMSA çektirmeniz yanılmaları engeller, lütfen bir pediatrik nefrologa başvurun. saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Ersel Tüzün, Yüksek ateşin eşlik etmemesi rahatlatıcı, idrar kültürü alınırken genital bölgenin önce sabunlu su ile silinmesi, sonra durulanması en son kurulanması ve bu basamakların hepsinin çok özenli yapılması, bu temizlik işlemlerini takiben hemen arkadan steril idarra kabına idrar alınması ve en kısa sürede en uygun şekilde kültür ekilmesi gerek. Bu basamaklardan herhangi birinde dikkat edilmezse bekleme yapılırsa veya steriliteye dikkat edilmezse veya vajinit varsa(genital akıntı ile olur)yanlış üreme olur, enfeksiyon olmaksızın üreme olabilir,lütfen iki ayrı laboratuvarda birbirinden habersiz ve bu bahsettiğim şekilde steril temizleyerek tam idrar tahlili ve idrar kültürünü tekrarlayın. saygılar dr sema akman
Müge Dündar
Hocam iyi günler. Benim kızım şu anda 18 aylık. 10 Aylıkken sadece 1 kere İYE geçirdi. İdrar kültüründe E. Coli saptandı. Ateşi 39.2'ye kadar çıktı. Bitkinlik, halsizlik vardı. O tarihten beri koruyucu dozta Bactrim kullanıyoruz ve bir şikayetimiz kalmadı. 1 kez İYE geçiren ve iyileşen bezli kız çocuklarına gerçekten DMSA gerekli mi? Yani beklenen yararı vereceği zarardan gerçekten fazla mı? Çok teşekkür ederim.
SEMA AKMAN
Sayın Müge Dündar, DMSA sintigrafi böbrekte hasar var mı diye gösterir, eğer temiz çıkarsa Bactrim daha rahat kesilebilir. Eğer böbrekte hasar çıkarsa reflü araştırması yapmak gerekir, bir kez enfeksiyon geçirdiyseve böbrek ultrasonu normalse DMSA için beklenebilir. Yine de doktorunuzla bu durumu tartışmalısınız. saygılar dr sema akman
filiz çetin
sema hanım hangi hastanede çalıştığınızı ve yerini öğrenebilir miyim teşekkürler.
ramazan yıldırım
sayın hocam.oglumuz 6 aylık.pelvıks genışlemesi oldugunu ogrendık.doktorumuz kan tahlili istedi.krea tin 0.20,Ast 89,Alt 98,ure 13 cıktı.125 mg largopen kullanıyoruz.yorumlarsanız.sevınırız.
yasin altay
hocam sağ böbrekte grade 1 ektazi,ekstrarenal pelvis foramsyonu mevcuddur(UPJ darlık ?) kontraslı toraks incelemesinde görülmüşdür.yorumlarmısınız.saygilar
yusuf
bravo eger tabıb kendını hizmete adamışsa mukafatı büyük olur. Hizmetlerinizi takdirle karşıliyorum +905445989808
Ünzile Sofuoğlu
Merhabalar Sema Hanım, Benim 3 ay, 10 günlük bir bebeğim var. İki, üç gün huzursuzluk edince kulak ağrısından şüphelenip özel bir hastaneye gittik. Yapılan muayene sonucu kulakta her hangi bir sorun olmadığı ama idrar tahlili verirse iyi olacağı söylendi. Bizde bu öneriye uyarak kızımızın idrar tahlilini verdik. Tahlil sonucu idrarında mikrop görüldü ama kültür sonucu çıkmamıştı idrardaki mikrop için sulcid şurup verildi. Biz bu şurubu dört, beş gün kullandık, sonra idrar kültür sonucu çıktı. Sonuç bölümünde şunlar yazıyordu (Pseudomonas sp. (ml'de 100.000 koloniden çok) ve Non idantifiye koliforn basil (ml'de 12.000 koloni)üredi.). Bu sonuca bakarak doktor hanım bize hemen ultrason çektirin dedi ve iğne antibiyotik tedavisinden bahsetti ve ilaçlı bir filim veya yine ultrasondan bahsetti sonda takılacak filan denildi. Bizde bu şekilde beklenmedik bir sonuç çıkınca zaten güven bunalımı yaşıyorduk, hemen oradan uzaklaştık. Devlet hastanesinde yeniden tahlil yaptırmak için çocuk doktoruyla görüştük, tahlillere baktı kilo almasının iyi olduğunu söyledi. Tahlil sonucundaki gibi bir değerde olan çocuğun bu kiloyu alamayacağını çok da korkmamız gerektiğini ama bu çıkan bakterinin önemli olduğunu yine bir tahlil vermesini istedi. Sulcid şurubu biz bir gün öncesinden kesmiştik tahlil vericeğiz diye. Tahlil sonucu kültür tahlilinde herhangi bir bakterisi üremediği yönündeydi. Bu tahlil sonuçlarının her ikisininde doğru olduğunu varsayabilirmiyiz yani çocuk bu bakteriyi sadece sulcid şurupla atılabilirmi bize de aslında sadece iğne yoluyla tedavisinin mümkün olduğu söylenmişti eğer bu mümkün değilse ikisinden biri yanlış demektir sizce biz ne yapmalıyız. Bu arada birkaç gün içinde uriner sistem ultrasonumuz da var ilk tahlil sonucundan dolayı istenmişti bu ultrasonu çektirelim mi yeniden tahlilmi verelim. Teşekkürler.
Sema AKMAN
Değerli Hastalarım ve Hasta Yakınlarım, Yurtdışında olduğum için yazılarınızı yanıtlamakta geciktim kusura bakmayın. 8-14 Mayıs 2012 tarihleri arasında tekrar yurtdışında olacağım için o tarihlerde yazmamanız rica olunur saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Filiz çetin, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Nefroloji bilim dalında Antalya'da çalşıyorum saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Ramazan Yıldırım, Pelvis genişlemesinin boyutu önemli, 1 ve 2. derece önemli değil ama 3 ve 4. derece böbrek hasarı ile birlikte gidebilir. AST ve ALT yüksek nedeni araştırılmalı geçici de olabilir, lütfen bir pediatrik nefroloji uzmanına başvurun. saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Yasin Altay, Hafif boyutlu bir durum bir zararı olmaz kontrastlı filmi yaptırmanıza gerek yok boşuna radyosyon almasın, ultrasonla 3 ayda bir takip yapılıp evresi 3 ve 4 gibi artarsa o zaman ileri film gerekebilir. Endişelenmeyin. saygılar.dr sema akman
Sema AKMAN
Yusuf Bey, Güzel sözleriniz için teşekkürler. Bizim ülkemizde dediğiniz mükafat yerine kötü davranma hatta öldürme daha yaygın olmakla birlikte işimi iyi yapmaya çalışmam ve akşamları huzurla yatmam en büyük mükafatimdir. saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Ünzile Sofuoğlu, Psödomonas dediğimiz mikrobun üremesi böbrek ve idrar yollarında anomali dediğimiz yapısal bozuklukla birlikte olabilir ama sıklıkla idrar kültürü verilirken steril yapılmaması ile yanlışlıkla ürer. sabunlu steril bezle yıkma, steril su ile durulama ve en son steril bezle kurulamayı takiben steril idrar torbasına 20 dakika içinde yapılmış idrar hızlı şek,ilde ve uygun şekilde laborauvara ulaştırılmadıysa yanlışüerem olasılığı yüksektir, bazı hastanelerde antiseptik solüsyonların içinde bile üreyip yanlış tetkik doktoru yanıltabilir, eğer çocuğunuzda idrarda üreme varken hiç ateş olmadıysa korkmayın büyük bir devlet veya üniversite hastanesinde idrar tahlilini tekrarlayın.Mümkünse bir pediatrik nefrologa başvurun. saygılar dr sema akman
tuğçe verim
sn. hocam iki buçuk aylık bebeğim var. bebeğimde sürekli ayaklarını karnına çekerek ağlama ve huzursuzluk hali var. pek çok çocuk doktoruna götürdük fakat hepsi gaz sancısı olduğunu söyledi. en son götürdüğümüz dr. idrar tahliline baktı. idrarda lökosit 500 protein 75 çıktı. dr.amikozit 75 mg bir hafta yaptırmamızı söyledi. yaptırdık . tekrar tahlil yaptırınca lökosit yine 500 çıktı. dr. a tekrar gittik bebeğimize yatış verdi. kültür sonucu çıkana kadar novosef 2x1 ve nötromisin 1x1 ı.v tedaviye başladı 2 gün sonra kültürde enterokok ürediğini söyledive antibiyotiği vancomisin 50 mg 3x1 şeklinde değiştirdi. bir hafta boyunca bu şekilde tedavi gördük. tekrar tahlil yapılınca temiz çıktı. ikinci kez yapılan kültürde de üreme olmadı.bu sonuçlara göre dr. bizi taburcu etti. taburculuğumuzun üzerinden 2 gün geçti bebeğimizde yine aynı şekilde ağlamalar ortaya çıktı. yine bir idrar tahlili yaptırdık lökosit hala 500 çıktı. sn. hocam acaba bebeğimize yapılan tedavide bir aksaklık mı var yoksa böbrek tutulumu veya geri kaçış mı var. şimdi ne yapacağımızı bilmiyoruz. bize yardımcı olurmusunuz?
AHMETALİ GÜVEN /MANAVGAT
Hocam Merhabalar öncelikle böyle hastalara yardımcı olduğunuz için çok çok teşekkür ederim.2004 doğumlu kızımız var 2,5 yaşında iye geçirmeye başladı.kültür sonuçlarına göre duyarlı olan ilaçları kullandık ama sürekli enfeksiyonlar devam etti.manavgat devlet hastanesi bizi alanya başkent üniversitesine gönderdi orada çocuk cerrahı MUSTAFA ÇELİK Hocam baktı voiding çekti solda grade 2 reflü teşhiSİ koydu sola sting yapıldı 5 ay enfeksiyon görmedik sonra mustafa bey 2008 de ISPARTAYA GİTTİ bizi Antalya tıpta MUSTAFA MELİKOĞLUNA YÖNLENDİRDİ Mustafa bey dmsa çekecem problem varsa ameliyatını yaparız dedi filmi çektik temiz çıktı bizi nefroloj MUSTAFA KOYUN BEYE yönlendidrdi.doğrusu mustafa bey pek ilgilenmedi Biz nefroloji GÜLSÜN GÜLAY YILMAZA gittik.bu arada enfeksiyonlar devam etti BACTRIM VE ÜROPAN kullanıyorduk .GÜLSÜN hoca bize mesane kasları tam çalışmıyor çocuk boşaltmayı tam yapamıyor dedi.2009 da voiding çekti reflü var dedi bizi SÜLÇUK YÜCEL HOCAMA gönderdi. SELÇUK BEY 2009 ve 2010 da 3 kez sağlı sollu sting ameliyatı yaptı selçuk hoca enson 2010 stigden sonra haziranda voiding çekti.reflü düzelmiş dedi benlik birşey kalmadı siz nefrolojiye devam edin cardura 2 mg ve pyoleseptyl kullanın dedi.biz AEAH sinde nefroliji uzmanı NEVİN HANIMA gittik.2011 ocakta takibine başladık 2011 şubatta dmsa temiz çıktı ama ara ara enfeksiyon devam etti genelde 100000 ECOLİ ÜREMESİ oluyor 2011 marttan 2011 ağustosa kadar 5 ay enfeksiyon geçirmedi sonra şikayetleri devam etti doktorumuz 2011 ekimde doğum iznine ayrıldı bizde MANAVGATTA ÖZEL SEVGİ HASTANESİNDE ÜROLOJİ PROF ADİL GÖKALP le tedavisini takip ediyoruz ama düzelme yok enson 2012 martta voiding çektirdik sol temiz sağda grade 3 reflü çıktı ADİL BEY sağ tarafa sting yaptı 14 nisanda tekrar voiding çekti sağda yine aynı kaçak devam ediyor ameliyatın faydası olmamiş grade 3 reflü var dortor bey açık ameliyat gerekli dedi okulu olduğu için tatili bekliyoruz ama sürekli enfeksiyon devam ediyor ilaç olarak sadece pyolesptyl kullanıyoruz hocam neyapacağımızı şaşırdık bize yol gösterirmisiniz sizce açık cerrahi kesin çözümmü veya açık cerrahi gereklimi 6 senedir sıkıntı çekiyoruz manavgattaki doktorumuzda gidiyormuş konuştuk bu ameliyatı ehli birisi yapması gerekli dedi sizin tecrübeniz sayesinde bu hastalığı tedavi edebilirmiyiz yardımcı olursanız memnun kalırım.05462172395 ALLAHA EMANET OLUNUZ .
Sema AKMAN
Sayın Tuğçe Verim, Öncelikli olarak bebeğinizde idrar yolu iltihabı tanısı konduğunda; üreme anlamlı miktarda mıydı, ateşi varmıydı, bu esnada CRP v.b.kan tahlillleri yapıldı mı bunlar önemli eğer üreme 50 000nin üstündeydi ise, ateşi vardıysa, CRP pozitifdiyse ciddiye almak gerekir. Aksi takdirde gerçek bir iltihap olmayabilir, tetkik yanıltıcı olabilir. Yukarıdaki satırlarda bir çok hastaya anlattığım üzere idrar uygun şartlarda alınmazsa iltihap gibi sonuç alınır ve doktor yanılır. Eğer tüm verilerle gerçekten idrar yolu iltihabı tanısı konduysa neden tekrarlıyor incelemek gerek. Öncelikle böbrek ve idrar yolları ultrasonu ile işe başlamak gerek. Bu konularda kararı en iyi pediatrik nefrolog(çocuknefroloji uzmanı) verir. Lütfen bulunduğunuz yerde bir çocuk nefroloji uzmanının takibine giriniz. saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Ahmet Ali Güven, 15 Mayısa dek izinliyim. Lütfen Haziran başı bir tarih için bizim çocuk nefroloji polikliniğimizden randevu alınız, bu randevu tarihiniz benimde hastanede olduğum bir gün olsun, bundan emin olmak için 15 Mayıstan sonra bana da randevu tarihinizi bildiriniz(tel. 0242 249 65 15)benimle iletişime geçip "ben: tamam ben de o tarihte hastanedeyim" dedikten sonra tüm tetkik ve film sonuçlarınızla birlikte randevu tarihinde geliniz, karşıklı konuşmakta ve çocuğunuzu görmemede fayda var. Randevuyu benim adıma değil çocuk nefroloji polikliniğinden alcaksınız unutmayın. teşekkürler sema akman
Adem ÇILGIN
iyi günler sema hanım öncelikle hastalarla bu denli ilgilenmenizden dolayı sizleri tebrik ederim. ben yaklaşık 3 hafta önce taş şüphesiyle doktora gittim çekilen ultrason sonucu şöyle bilateral parankim ekojeniteleri grade 1 artmıştır.denilmektedir idrar tahlilinde de 1-2 loksit görüldü denildi.doktorum ilaç yazmadı sadece turşu,baharat,acı ve alkolden uzak dur dedi.benim bunlara dikkat etmem hastalığın geçmesine yararmı yoksa ilerlemesinimi engeler yardımcı olursanız çok sevinirim başka tavsiyeleriniz varsa lütven yazınız bu arada yaşım 30 şimdiden çok teşekkürler.
lale gökalo
iyi günler sema hocam gecen hafta hastanede tehlıl yaptırdım idrarımda protein eser ve hemoglabin eser çıktı. kreatinimürik asitim normal çıktı yalnız annemi akut böbrek yetmezliği var.gecen sene kaybettım o yuzden bende bobrek hastaesi olmaktan korkuyorum eser demesi kötü bir sey mi? antalyada yaşıyorum
Sema Akman
Sayın Adem Bey, Lütfen bir erişkin nefroloji uzmanına başvurun. Birçok böbrek hastalığında ultrasonda böyle bulgu çıkabilir. saygılar dr sema akman
inci
mrb oğlum 20 aylık kulak ve boğaz enfeksiyonu için gitmiştik hastaneye idrar tahlili sonucunda şunlar çıktı her sahada 5-6 lokosit 1-2 epitel görüldü 3 gün antaibyotik iğne kullandık 3 gündürde antibyotik şurup kullanıyoruz bir kaç gün oğlumu lavaboya alıştırmaya çalıştım yarım saaatte 5 defa altına kaçırdı o kadarki sık ve az yapıyor öncelikle sonuçlarımızı değerlendirirseniz çok sevinirim ve idrar yollarındaki enfeksiyon bittikten sonra bu çok sık ve az idrarını yapmasıda düzelirmi ben çok endişeleniyorum hep böyle huzursuz mızmızmı olacak hiç lavaboya alıştıramıycakmıyım diye cvplarsanız sevininrm tşk ederim
Sema AKMAN
Sayın Hastalarım ve Hasta Yakınlarım, 1 HAZİRAN 2012 TARİHİNE DEK SORULARA YANIT VEREMEYECEĞİMİ ÜZÜNTÜ İLE BİLDİRİRİM SAYGILARIMLA DR SEMA AKMAN
Selin
Sema hanım kızım 12 yaşında sık sık tuvaleti geliyor ama tuvalete gidincede küçük abdestini çok az yapıyor ama tutmaya çalışınca altına kaçırıyor sebebi ne olabilir ve neler yapabiliriz en kısa zamanda cevap bekliyorum.
Sema AKMAN
Selin Hanım Merhaba, Kızınızda büyük olasılık mesane disfonksiyonu var. Dha ayrıntılı anamnez, muayene, işeme çizelgesi, üroflov gibi basit testlerle tanı konulmalı. İlaç ile tedavi edilebilceke bir dumum. Uzun sre tedavi edilmezse idrar yolu iltihabına yol açabilir. Bir pediatrik nefroloji uzmanına başvurun. Antalya'da yaşıyorsanız veya gelebilecek durumdaysanız seve seve yardımcı olabiliriz. Ben de üniversite içinde gündüz ve ücretsiz özel hasta almayabaşladım. 2496868 nolu randevu merkezinden benim adıma randevu isteyebilirsiniz. saygılar dr sema akman .
beyhan barış
Merhaba Sema hanım, 40 günlük oğlum var,hamilelik esnasında böbreklerinde büyüme olduğu söylendi,doğumdan sonra yapılan ultrasonda daha da büyümüş,çocuk nefrolojiye götürdük,dmsa yapılacağı söylendi,bu tetkik cocuk için zararlamıdır,bu tarz böbrek büyümeleri erkek cocukların coğunda oluyormuş ve kendiliğinden geciyormus!bu ne kadar doğrudur?cocuk ufak olduğu için hastahanelere götürmeye pek istekli değilim,ne yapmalıyım?Saygılarımla...
muazzez IŞIK
Mrb iyi günler sema hanım kızım şu an 17 aylık fakat 5 aylıkken ateş ve huzurslıkuzluk şikayetiyle izmir tepecik hst gtrdm orada idrar tahlili yaptılar ve iye çıktı 1 hafta yattık daha sonra bizi sondalı filme gönderdiler oreda ise 3 vur oldugu ortaya çıktı 1 sene tedavi gördük fakat doktor ameliyat istemiyo sizce kendikendine kapanırmı
Sema AKMAN
Sayın Beyhan Barış, Böbreklerde büyüme var derken, böbreğin ortasında genişleme(pelvikalisiyel dilatasyon) var mı demek istiyorsunuz acaba Eğer bu genişleme çok ileri evre yani evre IV ise böbreğe zarar vermesini englellemek için ek tetkiklerden kaçınmamak gerek. Ancak Evre ı-II gibi ise çok endişe etmeye gerek yoktur. Lütfen bir pediatrik nefroloji uzmanı görsün bebeğinizi endişelerinizi doktorunuzla paylaşın eğer mutlak yapılması şart değilse ertelenebilir. saygılar dr sema akman
demet saygi
Sayin doktor, aylardir sag karin(belirli bir bolgesi yok), yan ve bel agrim var. yumurtalik kistimden kaynaklandigini dusunuyordum ancak yapilan usg de sag bobrek pelvikaliksiyel sistem minimal dolgun gorunum, sag ureter izlenebilen proksimal kesimde yaklasik 20mm lik bir segmentte minimal dilate izlenmis olup en genis yerinde 4,7mm olculdu, sonuc sagda minimal hidroureteronefroz diye bir rapor cikti. ciddiye alinacak bir sey olmadigini dusundum ve baska bir bolume gitmedim ancak hic gecmeyen bir agri var sag tarafimda ayrica tuvalet ihtiyacimi cok normal gideremiyorum gibi...idrar kulturum temiz cikmisti. sizce herhangi bir uzmana gorunmeli miyim? simdiden tesekkurler.
ALİ RIZA GÜNGÖR
SEMA HANIM İYİ ÇALIŞMALAR.5 HAFTALIK BİR OĞLUM VAR.36 HAFTALIK 3.180 GR.SEZARYEN İLE DÜNYAYA GELDİ.1 HAFTA SOLUNUM SIKINTISI NEDENİYLE KÜVÖZDE KALDI.İLK YAPILAN KAN İDRAR VB. TESTLERİNDE İDRAR KÜLTÜRÜNDE KLEBSİELLA ADLI BAKTERİ >100.000 3.KEZ ÜREDİ.LÖKOSİT HİÇ GÖRÜLMEDİ.ATEŞ ÖLÇÜMÜ ŞU ANA KADAR MAKSİMUM 37 DERECE KOLTUK ALTI.İDRARI POŞETLE VERDİK VE BANDIRMA/BALIKESİRDE ÇEKİLEN ÜRİNER SİSTEM USGSİNDE HER İKİ TOPLAYICI SİSTEMDE HAFİF DOLGUNLUK SONUCU İLETİLDİ.BANDIRMADA MUAYENE OLDUĞUMUZ DOKTORUMUZ Ç.NEFROLUĞUNA YÖNLENDİRDİ.DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK NEFROLOJİ BÖLÜMÜNE BAŞVURDUK.BURADA SONDAYLA ALINMAYA ÇALIŞILDI FAKAT BAŞARILI OLUNAMADI USG SONUCUNDA İSE HER İKİ BÖBREK BOYUTU SAĞ 5.5 CM SOL 5.2 CM. YERLEŞİMİ PARANKİM KALINLIĞI VE SAĞ KANALLARI NORMALDİR.SOL TOPLAYACI YAPILAR SFU 1-2 İLE UYUMLU.SOL BÖBREK PARANKİMİNDE MİKROEKOJENİTELER İZLENDİ.SOL RENAL PELVİS AP ÇAPI 0.56 CM.DOKTORUMUZ 2 AY SONRA (BEBEK 3 AYLIK OLUNCA) USG KONTROL, AYDA BİR TİT VE İDRAR KÜLTÜRÜ, SÜNNET, ATEŞ TAKİBİ VE KORUYUCU OLARAK GÜNDE 1 KEZ LARGOPEN 125 ML. 1/3 ÖLÇEK ÖNERDİ. ENDİŞE EDİCİLECEK BİR DURUM MU ÇOK PANİK YAPIYORUZ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ TEŞEKKÜRLER...
selvinaz
hocam merhaba,torunum şu anda 10 aylık olacak 18 günlükten bu yana çok sık idrar yolu enfeksiyonu oluyor.hastanede yattı,iğne ve sürekli antibiyotik alıyor.ultrasonoğrafi sintigrafi ve 2 kerede voiding oldu 1.sinde bekledi işeme yapmadı 2.sinde reflü olmadığı söylendibu arada kültürdede verdikleri antibyotiğe karşıda dirençli oluyor.mikrop 100000 coli üredi oluyor en son tahlilde nitrit pos.çıktı,biz ankara'dayız.bu konuyla ilgili bize yardımcı olursanız çok sevinirim artık moralimizde bozuldu.dr.böyle giderse diyaliz hastası olur diyor,şu anda böbrekleri temiz..
Sema AKMAN
Selvinaz Hanım Merhaba, İdrar yolu iltihabı geçiren çocuklar uygun süre ve dozda antibiyotikle enfeksiyon kontrol altına alınırsa böbrekte hasar olma olasılığı çok düşüktür. Enfeksiyonu engellemek için koruyucu antibiyotik v.b. bir çok önlem alınabilir. Korkmayın gerekli uygulamalar yapıldığında diyaliz hastası olmaz. Bu işi iyi bilen bir hekime ulaşmanız önemli. Ankarada devlet sektöründe ve özel sektördeki üniversitelerde çocuk nefroloji bölümünde görevli hekimler siz yardımcı olabilir. Başkent Üniversitesinde Prof.Dr. Esra Baskın'a gidebilirsiniz örneğin.Doktora giderken tüm film ve tetkikleri de götürün. Antalyaya yolunuz düşerse bana da gelebilirsiniz. saygılar dr sema akman
Fatma Sert
5.5 aylık bir oğlum var sol böbreğinde 7ml büyüme verdı doğduğunda . Her ay kontrol ettiriyoruz..Oran aynı hiç düşmedide artmadıda. Çocuk Nefroloji doktoru endişe edilecek bi durum yok . yapabileceğimiz hiç bir işlem yok dedi. idrar tahlilleri temiz. Bir anne olarak çok korkuyorum tedavide geç kalınmış olmak için. Her ay ultrasana giriyor. Yapmamız gerekenler varmı. Teşekkür ediyorum.
Sema AKMAN
Sayın Fatma Sert, Endişe etmenize gerek yok, 7 mm büyüme önemsiz bir genişleme. Takipte idrar yolu iltihabı v.b.durum olursa ancak o zaman ileri inceleme gerek. Doktorunuza gitmeye devam edin. zamanla ultrason 3-6 ayda bir ara ile yapılacaktır. saygılar dr sema akman
selvinaz
hocam,çok teşekkür ederim hemen dönmeniz beni çok şaşırttı ilginize sonsuz teşekkürler o kadar çok bunaldık ki,esra hnm'a bakıcaz olmadı Antalya'yada gelebiliriz saygılarımla..
Sema AKMAN
Selvinaz hanım Merhaba, Fırsat bulduğumda dönüyorum bazen gecikmeler de olabiliyor. saygılar dr sema akman
Fatma Sert
Sema Hanım zaman ayırdığınız için tşk ederim Sünnet ettirmeyi düşünüyoruz acaba düşmesine faydası olurmu. Anne karnındayken 2 sindede büyüme vardı . doğduğunda sadece birinde 7ml çıktı. Şükür tahlillerimiz temiz. iltihap yok. Zamanla küçülebilir deniliyor. Her ay yeni bir umutla kontrole gidiyoruz. Ama şükürler olsun Rabbime artma olmadığı için 7 ml kaldık .
Sema AKMAN
Sayın Ali Rıza Güngör, Endişe etmenize gerek yok Dokuz Eylül Çocuk Nefroloji bölümünün görüşlerine katılıyorum, her türlü önlem alınmış. Takibe ve doktorunuzun söylediklerine uyunuz. saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Fatma Sert, Sünet ettirmeniz şart değil, ama yaptırırsanız genişlemede gerileme olabilir de olmayabilir de. saygılar dr sema akman
ALİ RIZA GÜNGÖR
Cevabınız için teşekkür ederim Sema Hanım..Sünneti hemen yaptırmamızı tavsiye eder misiniz?
Sema AKMAN
Sayın Ali Rıza Güngör, Sünnet her ana yaptırabilirsiniz, sünnetten 2-3 gün önce idrar tahlili yaptırın tahlil temizse sonucu normalse sünnet yaptırın. saygılar dr sema akman
Murat Gök
Hocam Merhaba. bir aylık erkek bebek sahibiyiz. anne karnında böbrek büyümesi fark edildi ve bugüne kadar sürekli büyüdü. son üriner sistem us raporunu size yazıyorum. sağ böbrek prankim kalınlığı, toplayıcı sistemler normaldir. sağ böbrek boyutları 51.5x21.5 mm. sol böbrek boyutlarında artış izlenmiş olup. renal toplayıcı sisteme grade 2-3 hidronefroz görünümü saptanmıştır. pelvik çap en geniş yerinde 29 mm çapa ulaşmış olup, sonrasında proksimal üreter geçiş düzeyi 3 mm ölçülmüştür. tanımlanan görünüm UPJ lehine değerlendirilmiştir. pelviste mesane duvar kalınlığı kısmi dolumda 4 mm olup, iç yapısı tabiidir. önceki incelemeye oranla sol böbrek toplayıcı sistemdeki genişleme ve pelvikaliektazide artış düşünülmüştür. bu raporun tarihi 15.06.2012. bu rapor üzerine doktor. mag3 dtpa testi yaptırmamızı istedi. kamu hastanesi 16 temmuz 2012 ye test tarihi aldık. size sorum şu, bebeğimizin durumu nedir? yapılacak testin tarihi bana biraz geç gibi geldi özel hastanede acilen yapılması gerekir mi? cevabınız için şimdiden çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
TUĞBA AVCI
Sayın Sema Hanım;öncelikle bu şekilde insanlara yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Sizin gibi doktorların var olduğunu bilmek ve görmek çok güzel, Allah sizden razı olsun. Benim 18 aylık bir kızım var, onun adı da Sema. 3 gün önce gece aniden idrar yaparken ağlamaya başladı, ateş yoktu. Tahlil yapıldı, internetten araştırdığım kadarıyla sonuçları normal. kültür sonucunda ise 10-4 gram (-) basiller üredi yazıyordu. sadece bunu merak ettim ve ize bu kadar ilgili bir doktor olduğunuz için teşekkür etmek istedim. Başarılarınızın devamını dilerim.
Sema AKMAN
Sayın Tuğba Avcı, Adaşımın idrar tahlili ve idrar kültürünü güvenilir bir laboratuvar veya hastanede ikinci kez yaptırın, idrar tahlili alınırken sabunla steril gazlı bezle temizlik, arkasından steril gazlı bezle durulama ve kurulama yapılarak kısa sürede alınan idrar örneği kısa sürede tahili yapılırsa güvenilir sonuç olabilir, semada iltihap olasılığı var saygılar sema akman
Sema AKMAN
Sayın Murat Gök, Merak ettikleriniz bölümüne bakınız. saygılar sema akman
nebiye sultansu
sayın hocam benim kızım 13 yaşıda 4 yıldır idrar yollarını iltaplanma oluyor önceden 6 ayda bir olurdu ama bir senedir ayda bir oluyor yani ilaç tedavisi bitiyor 10 gün sonra tekrar ediyor kanlı idrar yapıyor yanması var sık sık idrara çıkıyor sırtı ve yanları çok ağrıyor midesi bulanıyor yemek yemiyor 1 haftada 5 kilo veriyor sonra iyileşinçe kilosunu yeniden alıyor sık sık acile gitmek zorunda kalıyorum nefrolojide takip altında ama ultroson çekildi tomoğrofi çekildi şükürler olsun bi sorun çıkmadı nefroloji en son urolojiye yönlendirdi sondolu filim varmış onu çektiriliçekmiş ama kızım daha küçük herhangi bi sorun cıkarmı merak ediyorum çektiriyimmi şimdiden teşekkürler sağolun
özge öztürk
sayın sema hanım benim 11 aylık kızım var 3 aylık oldugundan beri kızım ara ara idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor ve böbreklerinde 3 mm lik 3 tane taş var doktorumuz böbrek taşından dolayı idrar enfeksıyonu geçirdigini söyledi ve çocuk nefrologuna yönlendirdi şimdi koruyucu ilaç olarak bacterim kullanıyoruz fakat üniversitede götürdügümüz bir profösörde bu ilacı kullanmamazı söyledi 10 günlük bir süre bıraktık fakat tekrar enfeksiyon geçirdik üremiz 20 lerin üzerine çıktı bir anne olarak beni bu çok üzüyor nasıl bir tedavi yöntemi önerirsiniz kızımdaki böbrek taşını nasıl düşürtebiliriz saygılarımla ÖZGE ÖZTÜRK KOCAELİ
HİDAYET KARAKOÇ
Öncelikle saygılar hocam.3 aylık bir oğlum var oğlumun 1 aylık kontrolünde yapılan idrar tahlilinde kültürde 30.000 lik bir üreme görüldü antibiyotikle 1haftada düzeldi daha sonradan 100.000 lik üremeye kadar ilaca gerek olmadığını öğrendik.2.aylık kontrolünde 10.000lik bir üreme görüldü doktorumuz yine antibiyotik vermek istedi kullanmadık.3.ayda bu sefer üreme 40.000 çıktı doktorumuzun önerisiyle 1 hafta sonra başka bir hastanede tekrar tetkik yaptırdık bu sefer herşey temiz çıktı ultrasonda böbrekler sağlıklı görüldü ancak yine emin olabilmek için dmsa yapılmasını istedi doktor sizce enfeksiyon sayılmayan üremelerden dolayı bu gereklimidir oğlum 3 aylık bu dmsa nin yan etkileri veya ilerde bi zararı olurmu. ilk hastane özeldi 2.si devlet hastanesi vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkürler.
Fatma Sert
Sema Hanım Hayırlı Ramazanlar diliyorum. Ben daha öncede size yazmıştım oğlumda tek taraflı böbrek büyümesi var diye. Bu hafta sonu tekrar ultranona girdi bu sefer iki tarftada da dolgun görünüm çıktı. Böbrek reflüsünden şüphelendi doktor.Voiding Sistoüretrografi çekilecek . Bu işlem bebeği çok acıtırmı diyelimki reflü var amEliyatla düzelirmi. Çok üzülüyorum. Teşekkürler.
yüksel sarı
hocam saygılar benim sorum şu iki yıldır aralıklı olarak böbreklerin olduğu civarda yanma var bunun yanında idrar sık sık çıkıyorum ama tam olarak yapamıyorum kesik kesik yapıyorum aşırı terleme bazende terlemeyle beraber üşüyorum DR. gitim tahlil ve ultrason da bişey yok dedi DR.ilaç verdi ve kum olabilir ultrsonda görünmez dedi.birde iltahab olabilir dedi bu gün yine gittim DR.idrar yolları iltahabı dedi şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim sizden yardımcı olanızı rica ediyorum teşekürler..saygılar..
mine
sevgili hocam ayırdığınız vakit için çok çok teşekkürler kızım 5 yaşında 16 kilo sol böbrek alt polde doğduğundan beri 4mm taş var DEÜ de takipteyiz yaklaşık 1 yıldır esedrix 25 kullanıyoruz ama taşta hiç bir değişiklik yok bu ilacı kullandığımız süre boyunca kızım daha sinirli oluyor hiperkalsiüri tedavisinin başka bir yolu yokmudur daha ne kadar bu ilacı kullanacağız muayene olduğumuz yerde net bir cevap verilmiyor çok çok teşekkürler
Bahar
Merhaba, benim kızım 35 günlük.İdrarını yaparken ilk 30 saniye öncesinde ağlamaya başlayıp idrarını yaptıktan bir dakika sonraya kadar devam ediyor.Sonrasında susuyor.İdrar tahlili yaptırdım temiz çıktı.Sebebini bir türlü anlayamıyorum sizce neden olabilir?Teşekkürler.
Aynur
Merhaba Hocam, benim yeğenim 13 aylık doğuştan böbrekleri beyaz doğdu.ama işlevi ile ilgili hiçbir sorun çıkmadı şimdiye kadar 3 ayda bir konrole goturuyoruz bu haftaki kontrolunde ultrasonda heriki böbrektede 3-4 tane kist çıktı doktoru vakıf gurabanın doktoru hç bir tedevisi yok böbrek şimdilik yetiyorama
ömer faruk
sema hanım merhaba. üç aylık kızım var. sadece sabah kalktığında günde bir kez idrar yapması normal mi? sıkıntı olabilir mi?
pınar özer
sema hanım kızım 27 aylık ,4 aylıkken aşırı ağlama şikayetiyle dr a gittik iye olduğu söylendi iye 3 ,4 kez tekrarladı bizi çocuk nefrolğuna y önlendirildik sintigrafi ve renkli film çekildi ve 3. derece çift taraflı kaçak teşhisi kondu 23 aydır largopen 2,5cc kullanıyoruz bakımına çok özen gösteriyoruz şükür ki hiç ateşlenmedi maşşallah pek hasta olan bir çocuk da değil şimdi bundan sonraki süreç nasıl olacak diye merek ediyorum hangi tetkikler yapılmalı nasıl bir yol izlemeliyiz malum tam gün yasasından dolayı artık drumuzla eskisi gibi ayrıntılı görüşemez olduk aydınlatırsanız seviniriz...
Fatma
sayın sema akman benim 8 yaşındaki kızımda idrar yolu enfeksiyonu var günde neredeyse 40 defa idrara gidiyor son zamanlarda idrarını yapamaz oldu iki üç senedir sürekli tekrarlıyor çocuk doktoruna götürdüm biyokimya testleri temiz hemogram temiz. idrar test sonucu 8-9 Lökosit 2-3 ERİTROSİT çıktı ilaç bacterm kullandık ama on gün sonra tekrarladı kültür testide temiz çıktı. son olarak ultrason çekildi ve sonuçlar şöyle. her iki toplayıcı sisteminde grade l palvikaliyel ektazi izlenmektedir.mesane içerisinde seviyelenme veren serbest ekojeniteler sistit izlenmiştir.doktor 1 ay sonra tekrar ultrason istedi devam genişleme devam ediyosa kameralı sonda ile daha ayrıntılı incelenecek dedi. bu arada şimdiki kullandığım ilaç üropan bu ilacı kullanınca yüzü kıpkırmızı oluyor sadece kafasında ateşi çıkıyor doktora sorduk devam edin bişey olmaz dedi. sizce ne yapmalıyız vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler .bu arada izmitliyiz.
Sema Akman
Değerli hastalarım izindeyken sorularınıza yanıt veremeyeceğimi izin dönüşü yanıt verebileceğimi belirtmiştim, bazı sorulara geç yanıt verme nedenim budur. saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Fatma Sert, Voyding denilen film için idrar sondası takmak gerekir, bu işlem iyi ellerde hiç acıtmaz ama bu sonda aracılığıyla çcuğa verilen madde radyasyon içerir, bu radyasyon nedeniyle doğru karar vermek önemli, gerçekten gerekiyorsa yaptırmak da çok önemlidir, yerini tutan başka yöntem yoktur, lütfen bulunduğunuz yerde bir çocuk nefroloji uzmanı ile görüşün eğer yapılsın diyorsa öyle yaptırın. saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
SAYIN YÜKSEL SARI, BEN ÇOCUK NEFROLOJİ UZMANIYIM EĞER YAŞINIZ 18 YAŞ ALTI İSE LÜTFEN YAŞ VE CİNSİYETİNİZİ YAZIN, HER İKİ CİNSTE FARKLI HASTALIKLAR BU TÜR SORUNLARA YOL AÇAR, YORUM YAPMAM İÇİN YAŞ VE CİNSİYETİNİZİ BİLMELİYİM. SAYGILAR DR SEMA AKMAN
Sema AKMAN
SAYIN MİNE HANIM, ESİDREX KULLANIRKEN 1 YILDA TAŞTA HİÇ BİR DEĞİŞİKİK OLMAMASI İLACIN BAŞARILI OLDUĞUNU GÖSTERİR, ÇÜNKÜ OLUŞAN TAŞ İLAÇLA KÜÇÜLMEZ AMA BÜYÜMESİ ENGELLENEBİLİR, TAŞ 4 MM OLDUĞU İÇİN DÜŞEBİLİR ANCAK ALT POLDE TAŞLAR ÇOK ZOR DÜŞER, İLAÇ TEK BAŞINA YETMEZ SU TEDAVİSİ ÇOK ÖNEMLİDİR, GÜNDE LİTRE SU İÇİREBİLİRSENİZ TAŞTAN KURTULABİLR MUSLUK SUYU DA OLABİLİR SAYGILAR DR SEMA AKMAN
Sema AKMAN
BAHAR HANIM MERHABA, 35 GÜNLÜK BEBEK İDRAR YAPRKEN AĞLAMAYA BAŞLIYOR VE İDRAR YOLU İLTİHABI YOK DENİYORSA, BİR ÇOK BAŞKA NEDENİ OLABİLİR, ÖRNEĞİN PİŞİK OLMASI, SUSUZ KALMASI, KRİSTALLERİN FAZLA OLMASI, BÖBREK TAŞI OLMASI, VAJİNİT OLMASI V.B. BİR ÇOK NEDEN OLABİLİR. LÜTFEN BİR ÇOCUK NEFROLOJİ UZMANINA GÖSTERİN SAYGILAR DR SEMA AKMAN
Sema AKMAN
AYNUR HANIM MERHABA, "doğuştan böbrekleri beyaz doğdu" DİYE BELİRTMİŞSİNİZ BEN BU İFADE İLE NEYİ KASTETTİĞİNİZ ANLAYAMADIM LÜTFEN BİRAZ DAHA AYRINTI VERİRMİSİNİZ. SAYGILAR DR SEMA AKMAN
Sema AKMAN
ÖMER FARUK BEY MERHABA, 3 AYLIK BİR BEBEK GÜNDE 5-10 KEZ ARASI İDRAR YAPABİLİR, YETERİNCE SIVI ALMAYAN BEBEKLERİN İDRAR YAPIMI AZALIR AMA BAZI BÖBREK HASTALIKLARINDA DA İDRAR YAPIMI AZALIR, GÜNDE 5-6 KEZ İDRAR YAPIYORSA ENDİŞE ETMEYİN DAHA AZ İSE BİR ÇOCUK NEFROLOJİ UZMANINA GİDİN. SAYGILAR DR SEMA AKMAN
Sema AKMAN
SAYIN PINAR ÖZER, ÖNCELİKLE ÇOCUĞUNUZ ÇOK ŞANSLI SORUNU GAYET GÜZEL ANLAMIŞSINIZ VE GAYET GÜZEL AKTARIYORSUNUZ. LARGOPENLE İYE ATAĞININ ÖNLENMESİ İYİ BİR İŞARET. VUR 3. DERECE OLDUĞU İÇİN HASAR OLASILIĞI DÜŞÜK. VUR BÜYÜK OLASILIK GERİLEYECEKTİR. KONTROL FİLM ÇEKİLEREK VUR DEVAM EDİYOR MU BAKMAK GEREK KONTROL FİLMİ VCUG İLE DEĞİL DE DİREK SİSTOSİNTİGRAFİ İLE İYİ YAPILAN BİR YERDE(BÜYÜK MERKEZ ÜNİVERSİTE V.B.) YAPTIRMANIZI TAVSİYE EDERİM. DİREK SİSTOSİNTİGRAFİDE VUR DEVAMSA İLACA DEVAM, VUR DÜZELDİ İSE İLAÇ KESİLMESİ DÜŞÜNÜLÜR. KENDİ DOKTORUNUZA VEYA TAKİP EDEN ÇOCUK NEFROLOGUNUN HASTANESİNE DE GİTMEYE DEVAM EDİN. DİREK DOKTORLA GÖRÜŞEMESİNİZ DE BİR ŞEKİLDE ASİSTAN YÖNLENDİRİLMEKTEDİR. SAYGILAR DR SEMA AKMAN
Sema AKMAN
FATMA HANIM MERHABA, ÜROPAN YAN ETKİ YAPTIĞI ZAMAN ONUN YERİNE GEÇEN BAŞKA İLAÇLAR(TALDERODİN) KULLANILABİLİR, ÇOCUĞUNUZ HEM ÇOCUK NEFROLOJİ VE HEM ÜROLOJİ TARAFINDAN YANİ İKİ BÖLÜM TARAFINDAN İZLENMELİ. İZMİTTE TIP FAKÜLTESİNDE ÇOCUK NEFROLOJİ BÖLÜMÜ VAR, ORAYA GİTMEDİYSENİZ MUTLAKA GİDİN. SAYGILAR DR SEMA AKMAN
Sema AKMAN
DEĞERLİ HASTALARIM DİKKAT! BUNDAN SONRA KENDİSİNİN TAM ADINI VE ÇOCUĞUNUN YAŞININ VE CİNSİYETİNİN BİLGİSİNİ VERMEYENLERE YANIT VEREMEYECEĞİMİ VE YAZILARININ SAYFADA GÖRÜNMEYECEĞİNİ ÜZÜNTÜYLE DUYURURUM. BU SAYFADA YAZILAN YAZILAR BENİM TARAFIMDAN ONAYLANINCA ANCAK SAYFADA GÖRÜNÜR OLMAKTADIR. BU NEDENLE AYNI YAZILARI SAYFADA GÖRÜNMEDİ DİYE TEKRAR YAZMAYIN. YANIT VERME SÜREM MEŞGULİYET DURUMUMA GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR. İZİNLİ OLDUĞUM DÖNEMİ GÖZÖNÜNE ALINIZ. İZİN TARİHLERİMİ SAYFADA BELİRTTİĞİMDE LÜTFEN BU DÖNEMDE SORU SORMAYIN, ÇÜNKÜ YANIT VEREMEYECEĞİM YERLERDE OLUYORUM. SAYGILAR DR SEMA AKMAN
fatma
çok teşekkür ederim sema hanım saygılar.
nuray lal şahiner
hocam meraba ben şevval lal'in annesiyim. kızım vacterl sendromu 7 aylık. sol böbrek multikistik displastik böbrek sağ ise mesane komşuluğunda ektopik böbrek. hocam ben 2 ağustosta kızıma idrar ve idrar kültürü yaptırdım. sonuç:bakteri+++ lökosit esteraz++ hemoglobin+ diğerleri normal. kültürde e.coli 80 000 üreme var. bactrim kullanıyoruz koruyucu olarak. ateşimiz yok. iştahımız aynı. bu perşemde size randevumuz var.ama geç kalmamak için mail atmak istedim. antibiyotik kullanmamıza gerek var mı? pazartesi günü yeniden idrar vereceğim aceba onun sonucunu mu beklesem? hocam ayrıca idrar verirken kızıma torbayı bağladıktan sonra bayağı gaz yaptı ve kızım ishal. torbadan idrarı alırken içinde minik parçacıklar olduğunu farkettim. aceba bu sonucumuzu etkilemiş olabilir mi? dosya numaramız 1208359
Sema AKMAN
Nuray Hanım Merhaba, İdrar tahlili tekrarlanmalı, onun sonucunu bekleyin lütfen. Ateşi olursa beklemeden bize başvurun. dr sema akman
nuray lal şahiner
insan anne olduğunda başka bir insan oluyor. Başka bir kadın... Dünyaya getirilen canlıyla yeniden doğuyor, yeniden büyüyor. İçimdeki çocuğu bebeğimle birlikte farkettim. Meğer ne çok severmişim ninniler söylemeyi, oyunlar oynamayı. Kızımla birlikte bir düşler sokağındayım. Her hastalığını öğrendiğimde narin bir yaprak gibi ordan oraya savruldum. Bir deniz akıttım gözlerimden. Boğuldum. Ama her gülüşünde yeniden dirildim o masum yüreğinde. Ölmeyi bu kadar delicesine istediğimi hatırlamam hiç. Ve ölmekten bu kadar korktuğumu. Kim benim gibi bakabilirdiki kızıma. Kime anne diyebilirdiki. Vacterl sendromu denilmişti. Neydiki bu? Hiç duymamıştım. Günlerce araştırdım. Aceba ölecek miydi minik bebeğim ya da zeka özürlü mü olacaktı ya da böbrekleri iflas mı edecekti birgün? Artık benim için herşey sorundu, herşey soru işareti. Kızım çok uyuduğunda öldü mü diye korkakça yanına gidip nefesini dinlerdim. Uyumasa bir yeri mi ağrıyor diye ağlardım. Hoş hala öyleyim ya. Herşey sorundu dedim ya. 15 günlükken güneşte gözlerini açamazdı aceba görmüyor muydu? Sürekli burnu tıkanık olurdu aceba yemek borusunda mı bir problem vardı? Mama içerken hep genzine kaçardı aceba soluk borusunda mı bişey vardı?Ve birsürü testler ve yine aceba aceba... 7 aylık acebalarımın arasında birde güvensizlikler vardı. Aceba bu doktor iyi mi aceba bu hastalığı biliyor mu? Herşeyin en iyisini isteyen bütün anneler gibi bende kızım için istedim.Ve buldum sizi'DR SEMA AKMAN' Siz de benim gibi mucizelere inanan bir kadınsınız. Ve başaran Ve bir garip olan ben son acebamı da ekledim sizinle hayatıma. Aceba Sema hocaya bişey olur mu, aceba emekli olur mu, aceba tayini çıkar mı? Ne garip değil mi? En son olarak küçüçük minicik bir istek: Ne olur kendinize iyi bakın. Kızımı, beni ve bütün anneleri bu çetrefilli yolda yalnız bırakmayın.Sizi seviyoruz. Herşey için teşekkür ederim Bir garip anneden...
Ersun Çakmak
Sayın Hocam merhaba 12.04.2012 tarihinde 9 yaşındaki kızımızın sık idrara çıkma şikayetiyle çocuk doktoruna başvurduk. Doktorumuz tanı koyabilmek için ultrason istedi. Ultrason sonucunda; Solda Grade 1 Hidronefroz ve Renal Pelvis Ebadı 15 mm olduğu görüldü (Diğer ölçümlerin normal olduğu beliritildi.)ve bizi çocuk nefroloji uzmanına sevketti. Bu arada idrar ve kan tahlilleri normal değerlerde çıktı. Gittiğimiz nefroloji uzmanı Dinamik ve Statik Böbrek Sintigrafisi istedi.Aynı hafta çektirdiğimiz film Sonuçları; Statik için , Her iki böbreğin total renal fonksiyonlara katılım oranları sol böbrek için %53, sağ böbrek için %47 olarak hesaplanmıştır. Normal sınırlarda sağ böbrek, konturları düzenli, minimal pelvikaliksiyel dilatasyon izlenen, kortikal fonksiyonları normal sınırlarda, sol böbrek ile uyumlu statik böbrek sintigrafisi. Dinamik için, Normal sınırlarda sağ böbrek, Perfüzyon ve konsantrasyon fonksiyonları normal sınırlarda, ekskreksyon fonksiyonu uzamış, diüretiğe yanıt alınan, non-obstrüktif tipte staz bulguları saptanan sol böbrek ile uyumlu dinamik sintigrafisi çalışması. Bu sonuçlara göre doktorumuz sol böbreği takibe alınmasının ve 26.07.2012’de tekrar ultrason çekilmesi gerektiğini söyledi. Bu tarihi beklemeden 03.07.2012 tarihinde farklı bir hastanede ultrason çektirdik ve sonuçları ; Solda grade 1-2 hidronefroz ile renal pelvis çapı 14 mm ölçülen dilatasyon izleniyor. Yine de içimiz rahat olmadığı için 26.07.2012 tarihinde bir ultrason daha çektirdik. Sonuçları ise ; her iki böbrekte toplayıcı sistemde Sağ böbrek 11,6 mm , sol böbrek 17,9 mm lik ölçülebilecek şekilde ve kaliksleri içine alıcak biçimde ektazik görünümdedir. Tüm bu ultrasonlar ile birlikte doktorumuza tekrar gittiğimizde, bu seferde Voiding Sistoüretrografi çektirmemiz gerektiğini söyledi ve 21.09.2012 tarihine gün verdiler. Sayın Hocam 3 hafta arayla çektirilen ultrasonda bu kadar farklılık olabilir mi? (İkisinde de idrara sıkışık vaziyette çekildi.)Biz İstanbul’da ikamet etmekteyiz, yazılarınızı ve çalışmalarınızı internet aracılığıyla takip etmekteyiz. VCUG çektirmek ile ilgili çekincelerimiz var gerçekten gereklimidir ? Değerli yorumlarınızı rica ederim.
Fatma Sert
hocam 7 aylık oğluma voyding sondalı film çekildi. beöbrek reflüsü varmı diye bakıldı yok denildi. bu sefer nükler tıp bölümünde bir film çekilecek . Nükler Tıpta yapılacak işlemler nelerdir.Birde kafamı kareıştıran konu 2 farklı hastanede usg çektirdik. Birinde tek taraflı çıkarken Diğerinde genelde 2 taraflı büyüme çıkıyor. Sanki boşuna voiding çekilirken radyosyon aldı bebeğim gibi .nefroloji doktorumuz büyümenin neden olduğu araştırıyor ama nükler tıpta da bir şey çıkmassa ne olacak .Hem neden aynı usg de farklı sonuçlar çıkıyor.
saliha ateş
mrh sema hanım bebegimiz 8 aylık kız bırgece sabaha kadar kustugu ve uzun süreli huzursuzlugundan dolayı dr goturduk ıdrar kulturu istedı ve e.coli 100000 üzerinde cıkdı suprax verdi 10 kullandık bırkac hafta sonra huzursuzlugu gecmeyince tekrar yaptırdık buseferkültür sonucu escherihia coli veenteococcus spp üredi trimethoprimve amoxicilin haric butun mıkroplara duyarlı cıktı hemen hastahaneye yatırılması ve orada tedavı olması gerekdıgı soylendı sizce bu cok onemli bişeymi bu konuda cok endişeliyim tedavi nasıl seyreder istanbuldayım hangi dr lara guvenmelıyım kafam cok karışık cevaplarsanız sevinirim şimdiden cook tesekkurler
Sema Akman
Nuray hanım Merhaba, Evet doğrudur mucizelere inanırım. Çünkü gerçek bir "mucize" olan insanla uğraşıyorum her gün ve üstelik insanın en güzel dönemi olan çocukluk döneminde benim hastalarım. teşekkür ederim. dr sema akamn
Sema Akman
Sayın Ersun Çakmak, Kızınızda mesane disfonksiyonu olasılığı yüksek , VCUg çekilmesi geriye kaçak olasılığı nedeniyle istenmiştir. Ancak mesane disfonksiyonunda bu şekilde değişken ultrasonografik görünümler olabilir. Mesaneyi düzeltici ilaç (ÜROPAN)sonrası hala ultrasonda benzer görüntü varsa veya tekrarlayan idrar yolu iltihabı varsa VCUG'u o zaman çektirmeniz bir başka seçenek ben olsam öyle yapardım. Mesane düzenleyici ilaç konusunda doktorunuza danışın. saygılar dr sema akman
Sema Akman
Sayın Saliha Ateş, Çocuk nefroloji uzmanlarına güvenmelisiniz, tedavi ile düzelecek bir durum endişe etmeyin saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Fatma Sert, İki ayrı ultrasonda farklı görüntü çıkması bu genişliğin değişken olduğunu gösterir bazı durumlarda böyle olabilir. Mesanenin dolu veya boş olması bile bu değişkenliğe neden olabilir. saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
11-26 ağustos 2012 tarihleri arasında izinliyim. ● DEĞERLİ HASTALARIM DİKKAT!BUNDAN SONRA KENDİSİNİN TAM ADINI VE ÇOCUĞUNUN YAŞININ VE CİNSİYETİNİN BİLGİSİNİ VERMEYENLERE YANIT VEREMEYECEĞİMİ VE YAZILARININ SAYFADA GÖRÜNMEYECEĞİNİ ÜZÜNTÜYLE DUYURURUM.BU SAYFADA YAZILAN YAZILAR BENİM TARAFIMDAN ONAYLANINCA ANCAK SAYFADA GÖRÜNÜR OLMAKTADIR. BU NEDENLE AYNI YAZILARI SAYFADA GÖRÜNMEDİ DİYE TEKRAR YAZMAYIN.YANIT VERME SÜREM MEŞGULİYET DURUMUMA GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR. İZİNLİ OLDUĞUM DÖNEMİ GÖZÖNÜNE ALINIZ. İZİN TARİHLERİMİ SAYFADA BELİRTTİĞİMDE LÜTFEN BU DÖNEMDE SORU SORMAYIN, ÇÜNKÜ YANIT VEREMEYECEĞİM YERLERDE OLUYORUM.SAYGILAR.DR SEMA AKMAN
Sema Akman
11-26 ağustos 2012 tarihleri arasında izinliyim. LÜTFEN BU DÖNEMDE SORU SORMAYIN, ÇÜNKÜ YANIT VEREMEYECEĞİM YERLERDE OLUYORUM.SAYGILAR.DR SEMA AKMAN
oğuz keskin
merhaba hocam. benim 14 aylık bir kızım var. kızım 7 aylık, 9,5 aylık 12 aylık ve şimdi 14 aylıkken iye geciriyor. hepsinde lokosit 10.12 cıkıyor. kültürde bir kere üreme oldu. diğer zamanlarda olmadı.bugunde ateslendi ama halen idrar alamadık iye den süpheleniyoruz. 7 aylıkken böbrek ultrasonu normal cıktı. 12 aylıkken dmsa normal cıktı. voiding için kasıma gün aldık. 10 aylıktan itibaren bactrim
oğuz keskin
kullanıyoruz. benim sorum neden bu kadar cok tekrarlıyor. özel hastane voidingi hemen cekelim üni hastaneside kasım olur acelesi yok diyor. ne yapacagımızı sasırdık. birde voiding sıkıntılımı bi tetkikmi, anestezi altında cekilebilirmi? bize tavsiyeleriniz nelerdir. şimdiden teşekkür ederim.
Sema AKMAN
DİKKAT! PEDİATRİK NEFROLOJİ UZMANIYIM. YALNIZCA 0-21 YAŞ ARASI YANİ PEDİATRİK YAŞ GRUBU HASTALAR İÇİN SORULARA YANIT VEREBİLİRİM. KENDİSİNİN VE ÇOCUĞUNUN TAM ADINI VE ÇOCUĞUNUN YAŞININ VE CİNSİYETİNİN BİLGİSİNİ VERMEYENLERE YANIT VEREMEYECEĞİMİ VE YAZILARININ SAYFADA GÖRÜNMEYECEĞİNİ ÜZÜNTÜYLE DUYURURUM.BU SAYFADA YAZILAN YAZILAR BENİM TARAFIMDAN ONAYLANINCA ANCAK SAYFADA GÖRÜNÜR OLMAKTADIR. BU NEDENLE AYNI YAZILARI SAYFADA GÖRÜNMEDİ DİYE TEKRAR YAZMAYIN.YANIT VERME SÜREM MEŞGULİYET DURUMUMA GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR. İZİNLİ OLDUĞUM DÖNEMİ GÖZÖNÜNE ALINIZ. İZİN TARİHLERİMİ SAYFADA BELİRTTİĞİMDE LÜTFEN BU DÖNEMDE SORU SORMAYIN, ÇÜNKÜ YANIT VEREMEYECEĞİM YERLERDE OLUYORUM.SAYGILAR.DR SEMA AKMAN
sibel doğan
merhaba benim 7 aylık bir kızım var.3 aylıkken enfeksiyon geçirdi.antibiyotik kullandık fakat 2 ay sonra tekrar etti.şimdi ise idrarı temiz fakat kültüründe ürene çıkıyor.e coli .böbrekleri temiz.şu an koruyucu antibiyotik kullanıyoruz fakat bebeğimin huzursuzluğu hiç geçmedi .yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
Sema AKMAN
Sayın Feyza Öztürk, Lütfen bütün bilgiler birarada olan yani hem hastalığı hakkında bilgi hem de kimlik bilgileri olan e-posta gönderin yanıtlayayım, daha önceki e-postanız kimlik bilgisi verilmediği için silindi teşekkürler dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Sibel Doğan, Kültür alırken sabunlu steril bezle üç kez silmek, steril su ile durulamak ve steril bezle kurulamak gerek. Arkasından steril torba bağlanıp idrar yapar yapmaz steriliteyi bozmadan almak ve hemen kültür vasatına ekmek gerek. Eğer bu koşullar sağlanmadan idrar tahlili alınıyorsa lütfen laboratuarınzı değiştirin. kız çocuklarında gerçek enfeksiyon olmaksızın bulaş yoluyla ortamda bulunan mikroplar sanki idrardaymış gibi yanıltıcı olabilir. bebeğin huzursuzluğunun başka bir çok nedeni de olabilir. saygılar dr sema akman
feyza öztürk
3.5 aylık adı orhan emın erkek.oğlum 2 aylıkken yuksek ateş le hastaneye gıttık. ıdrar yolu enfeksıyonu cıktı fakat kultur temız cıktı. antıbıyotık kullandık. 1 ay sonra tekrar yuksek atesle hastaneye gıttık ıdrar yolu enfeksıyonu tekrarlamıstı.kultür verdık yıne temız cıktı. bızde sunnet yaptırmaya kara verdık bu sırada voıdıng cektrdık. sunnet oldu cekım sonucunda bırınde 3 derece, bırınde 2. derece kacak tespıt edıldi. kultur temız cıktığı halde kacak olma ıhtımalı nedır. daha oncekı kultur temız cıkınca rahatlamıstık. sımdı her ay tahlıllerımızle kontrol altında olmamız gerektıgını soyledı dr muz. dmsa cekılıp zarar verılıp verılmedıgını gormek gerekıyomus. sızce bu cekımın en uygun zamanı ne zaman 5 eylulde 4 aylık olcak oğlum. sunnetten ıkı gun sonra kan işedıgını farkettım urıner usg ve kan sayımı yaptrdık. normal cıktı. ıdrarını yaparken ağlıyor, uykudan uyanıyor. sımdı yıne kan var ama cok değil. 23 ağustosta sunnet oldu. huzursuzluguda var. bıze tavsıyelırınız nelerdır. oğluma yonelık nelere dıkkat etmem gerekır. amelıyata gerek kalmadan bu sorunu asabılcegımızi soyluyolar fakat bende sağlıkçı olmama rağmen korkuyorum. konuyu pek toparlayamadım pek kusura bakmayın. daha once yazmıstım eksık bılgıyle gondermısm tesekkurler
Sema AKMAN
Sayın Feyza Öztürk, Çocuğunuzun öncelikle tekrar idrar yolu iltihabı(İYE) olmasının önüne geçilmeli bunun için koruyucu dozda her gün antibiyotik almalı çocuğunuzun kilosuna göre bir çocuk nefroloji uzmanı tarafından bu ilacın dozu ayarlanabilir. VUR devam ettiği sürece de bu ilaç devam etmeli. VUR(kaçak) 2-3 derecede olunca kendi kendine düzelme olasığı vardır, bu süreçte koruyucu antibiyotikle İYEnin önüne geçmek mümkündür, koruyucu antibiyotiğe rağmen İYE oluyorsa kapalı ameliyat gerekebilir. Endişe etmeyin gereken yapıldığı sürece çocuğunuz için risk yok, gerekenin ne olduğuna ise çocuk nefroloji uzmanı karar verebilir. Lütfen çocuk nefroloji uzmanının takibine girin. DMSA sintigrafi böbrekte hasarı var mı gösterir hasar varsa çok beklemeden kapalı operasyon ihtimali vardır. Bu nedenle DMSA sintigrafiyi de yaptırın. saygılar dr sema akman
yasin
sn hocam merhaba oglum 3.5 yaşında 13kg agırlıgında idrar yolu enfeksiyonu geçiriyoeuz tam 1 aydır geçmedi kültürde ecoli çıkıyor ultrosonda sag böbrek72*27mmpk12 greda o izlendisol böbrek 81*34mmpk15mmgreda o izlendi sol böbrekte ekstrrenal pelvis görünümü mevcut pelviste minimal dilatasyon izlenmiş ap çapı15mm sol üretar üst bölümü 7mm ölçülmüş hocam böbrekde endişelenecek bir genişleme mevcutmu şimdide teşekürler
feyza öztürk
bu kendı kendıne duzelme ne kadar sürer. hergun antıbıyotık kullanmaya başladık, bu VUR u etkılermi.yanı duzelırmı. idrardakı kan ve kan işemesi tahlıllerımız goruntulerımız normal cıktığı halde neden kaynaklanır. koyu renkte kokulu ıdrar farkettım bu endişe verıcımıdir. bırde idrar yaparken ağlaması neden olabılır yapmadan başlıo ağlamaya daha sonra yapıo. çok teşekkür ederim antalyada olsaydım sıze koşardım. istanbulda avrupa yakasında tavsiye edebılceğınız bı yer veya dr varmı dr muzdan memnunuz ama tavsiyernızıde dıkkate alırım. 3.5 aylık adı orhan emın erkek
SEMA AKMAN
Sayın Feyza Öztürk, VUR antibiyotikle düzelmez burada antibiyotğin fonksiyonu, VURun getirdiği bir risk olan İYEyi engellemesidir. VUR, çocuk büyüdükçe idrar kanallarını açıp kapatan kasların düzelmesi ile düzelir yani kendiliğinden gelişen bir süreçtir tıpkı 3 aylıkken yürüyemeyen çocuğun 1 yaşında yürümesi gibi. Sünnet sonrası idrarda kan ve idrar yaprken huzursuzluk olabilir ama sünneti yapan cerrahınıza göstermekte fayda var. Avrupa yakasında cerrahpaşa ve çapa tıp fakülteleri çocuk nefroloji bölümlerini tercih edebilirsiniz ama doktorunuz çocuk nefroloji uzmanı ise değiştirmeyin memnun olduğunuz doktora devam edin tabi ki saygılar dr sema akman
SEMA AKMAN
Yasin Bey Merhaba, Endişe etmeyin eğer henüz sünnet olmadıysa sünnet ettirmeniz ve sünnetten yaklaşık 1 ay sonra ultrasonu tekrar baktırmanız iyi olur. Genellikle sünnet sonrası bu tür hafif durumlar düzelir. Ultrasonla takip ve çocuk nefroloji uzmanının görmesi gerek. saygılar. dr sema akman
yasin
sn hocam ilgilenip cvp yazdıgınız için inanın çok ama çok teşekkürederim içimizi ferahlattınız ama size bi sorum daha var izin verirseniz oglumumda ilkkez 4.5 aylıkken sagda2 solda 3 grade vur saplandı koruyucu kullandık 2 yaşında vurun kapandıgını söylediler bize vurun tekrarlana bilecegi söylendi şimdi dtpa sintigrafi istediler ama biz şubat ayında ise dmsa yaptırmıştık şimdide dtpa yaptırırsak herhangi bir zararı olurmu endişeleniyoruz ama aynı zamanda acaba yeniladimidiyede merak ediyoruz vurun şimdiden teşekkürler
Sema AKMAN
Yasin Bey Merhaba, Bir zararı olmaz endişelenmeyin. dr sema akman
MERYEM BİLGE
MERHABALAR SEMA HANIM. OĞLUM VUSLAT 7 AYLIK. 3 KERE İDRAR YOLU ENFEKSİYONU GEÇİRDİ. SÜNNET OLDU VE ŞU ANDA MİKROP ÜREMESİ OLMUYOR AMA İDRAR KÜLTÜRLERİNDE PROTEİN YÜKSEK ÇIKIYOR VE LOKOSİT 39 ÇIKTI. BİR HOCAYA BAŞVURDUK KUM DÖKÜYOR OLABİLİR DEDİ VE ESİDREX TABLET KULLANMAMIZI ÖNERDİ SİZ NE DERSİNİZ
Sema AKMAN
Sayın Meryam Bilge, İdrar tahlil sonuçlarını özellikle idrar protein sonuçlarını daha ayrıntılı yazın lütfen, kum dökme denilen durumlar protein kaçağına yol açmaz, farklı bir durum var. saygılar dr sema akman
Aliye
Merhaba sema hanim..7 yasindaki furkan isimli oğlumu bundan 1 yil önce şiddetli karin ağrisindan dolayi doktora götürdük ve ultrasonda sol böbreginin yerinin farkli olduğunu öğrendik ve hemen cocuk nefrolojisine götürdük.idrar kültürü ve ultrason yapildi.idrar kültürü temizdi ultrasondada sol böbreği mesanenin hemen üstünde oldugunu öğrendik..sonra dmsa yapildi sol böbrek yuzde 40 sag bobrek yüzde 60 islevini sürdürüyor her iki böbreğin konturlari düzgün cikti vw daha sonra doktorumuz voiding yaptirilmasi gerektiğini söyledi ve biz 29 agustosda akdeniz tip fakultesindeki baska bir doktora voiding cekimi icin gittik fakat tüm sonuçlara bakip gerek olmadigini söyledi ve biz çok kararsiz kaldik voiding yaptirmadigimiz için ilerde pişman olurmuyuz reflü acaba varmidir diye soru işaretleri kaldi..doktorumuz 3 aydan 3 aya kontrollerinin yapilmasi gerektigini söyledi ama biz voiding yaptirmadigimiz için endişeliyiz..bu arada 1 yildir her ay idrar kültürü yaptiriyoruz hep temiz cikdi..hocam bize bir yol gösterirseniz çok sevinirim biz ne yapacağimizi şaşirdik..
oğuz keskin
hocam lütfen cevap verebilirmisiniz? simdiden teşekkür ederim.
MERYEM BİLGE
hocam dün yaptırdığımız tekkiklerdeki sonuç lökosit her sahada 23- protein +H yazılı oran yok. zimaks kullandık 10 gün ve lökosit 39 dan 23 e düşmüş. bu arada esidrex e dün başladık ve dün gece sabaha kadar bez değiştik 2 saat arayla üzerine çıktı idrar çok fazla yapmaya başladı. oğlum 7 aylık ve ilk 3 ay bezleri dolu oluyordu sonra azalma oldu idrarda. aylar sonra dolu bez aldım. şu an koruyucu olarak baktirim başladık ve esidrex 3/1 ini kullanıyoruz. önümüzdeki ay simigrafi çekilecek daha önce volding çekildi temiz çıktı. ama ilk idrar yolu enfeksiyonunda böbrekte genişleme var denilmişti sonraki çekimde iyi denildi
Sema AKMAN
Sayın Oğuz Keskin, Kız çocuklarında üretra dediğimiz dış idrar yolu kısa olduğu için doğal bir eğilimleri vardır. Bazen neden İYE tekrarlıyor nedeni bulunamaz ve çocuk büyüdükçe enfeksiyon sıklğı azalır, DMSA sintigrafi normal çıkınca genellikle VCUG(voidingi)hemen çekmiyoruz, biraz zahmetli bir iş ve radyosyon veriliyor. Ancak eğer VUR yani geriye kaçak varsa en iyi gösteren de bu test, ne yazık ki anestezi ile yapılamaz çünkü bu filmi çekerken çocuğun skopi altında işetilmesi gerekiyor, işetilme esnasında kaçak bakılıyor eğer işetilmeden sedece mesane doldurularak film çekilirse eksik olur ve doğruyu göstermez. Koruyucu ilaca (bactrim)rağmen enfeksiyon geçirirse filmi çektirin eğer koruyucu ilaçla enfeksiyon geçirmiyorsa acele etmeyin. Bactrim kullanırken mutlaka bir polivitamin verin çünkü vitamin eksikliği yapar. Mutlaka çocuk nefroloji uzmanı takibinde olmalı. saygılar dr sema akman
oğuz keskin
hocam çok teşekkür ederim. Ben ve eşim üniversite hastanesinde çalışıyoruz ve sizin verdiğiniz bu açıklayıcı bilgileri alamadık. çok teşekkür ederim. saygılar
EMRAH ORUÇ
hocam oğlum 3 aylıkken çok huzursuzlanmaya bşladı bunun üzerine hastenede ultrs. çekildi ve sol böbreğinin aşağıda ve içeriye yerleşik olduğu ektopik böbrek tanısı konuldu tüm batın us sonucunda karaciğer normal boyutlarda ekosu homojen kitle izlenmedi. Safra kesesi boyut duvar kalınlığı normal lümende kalkül ve kitle izlenmedi safra yollarına ait ektazi izlenmedi sağ böbrek uzun aksı 62 mm parankım 11,3 mm pelvis forme sol böbrek batın sol altta yerleşik hafif dismorfik görünümde 47,7 mm parankim 9,2 mm olup ektazi izlenmemekte dalak normal boyut ve parankım eko yapısındadır pankreas ve batın içi damarlar normal izlenmektedir batında kitle ve serbest sıvı izlenmedi mesane homojen. hemen ardından idrar kültürüne baktırdık ve enfeksiyon üremiş proteus adında bunun için 10 gun yatış verdıler antıbıyotık tedavısı uygulandı temızlendı böbrek sintigrafisi dinamik çektirdik onun sonucunda ise sol böbrek %34.6 sağ böbrek ise %65.4 çalışıyormuş idrar atmada bi sıkıntı yokmuş lakin kanı ve idrarı iyi süzmediği için çocuğun ağrısı oluyormuş bunun sebebi ne olabılır çok teşekkür ederım saygılarımla..oğlum şuan 6.5 aylık
meryem bilge
hocam cevabınızı bekliyoruz şimdiden teşekkürler
Aliye
Hocam cevap verirseniz çok mutlu olurum..biz artik düzenli bir doktoru takip etmek istiyoruz aslinda size gelmeyi cok istedik fakat düzen eskisi gibi olmadigi için gelemiyoruz..iyigünler..
Sema Akman
Meryem Hanım, Protein stik testinde +1 olması bazen yalancı pozitiflik olabilir kantitatif yöntem dediğimiz yöntemle bakmak gerek. Lütfen bir çocuk nefroloji uzmanına gidin, eğer Antalyaya yakınsanız bize gelin saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Aliye Hanım merhaba, Endişe etmeyin. Bir dosya numaranızı verin sistemden sonuçlara daha ayrıntılı bakarak size bilgi vereyim teşekkürler sema akman
ayça ada
Merhaba, kızım şu an 2.5 yaşında , 3 aylıkkken başlayan idrar yolu enfeksiyonumuz var, 10. ayına kadar hep ateşsiz geçirdik enaz 5 kere, ve çocuk nefroloğu takibine girdik voiding te reflü yoktu, alkada çektirdik, 10 aylıkkenki ateşli enf dan 10 gün sonra sintigrafi çektirdik normaldi, 3 ay koruyucu ant kullandık ve 3 temiz tahlilden sonra ant bıraktık, o tariten bu zamana yaklaşık 1.5 yıl hiç tahlil yaptırmadık ancak bezi bıraktı kabız oldu ve çok çiş tutp yaparken zorlanınca yaptıdrığımız kültürde tekrar üreme oldu , bu defa duocid başladık aynı zmanda öksürüğüde vardı, 7 gün duocidi kullandık ancak öksürük hiç geçmeyince macrol a devam ettik şimdi ant bitince tekrar tahlil yaptırıp ve böbrek ultrasonu çektirip nefroloğa gideceğiz. İki sorum olacak size 1<9 1.5 sene çok mu ihmal ettik hayli pişmalık duyuyorum 2) bu sürede sessiz enfeksiyon zarar vermiş oabilir mi ve bu aşamada bu macrol tedavi etmiş midir? bir son soru 3) dmsa yı akut dönemde çektirdik yanı ateşli enf bitiminden 2 gün sonra, 6 ay sonra çekilmesi gerekmiyor muydu? çok teşekkür ederim ilginize
E.Kenan
sayin hocam cevap yazarsaniz sevinirim yaklasik bir yasinda bir bebegimiz var yüzde 70 böbreklerrinin calistigi söylenildi bu konuda almanyada en iyi kilinik veya doktor tavsiye edebilirmisiniz veya siz ilgilenebilir yardimci olabilirmisiniz simdiden tesekkürlerimi sunarim
Sema AKMAN
Sayın Ayça Ada, Geçmişe ait pişmanlık bir işe yaramaz çünkü geçmişi değiştiremezsiniz. Makrol üriner enfeksiyonda etkin değildir. DMSAnın 6 ay sonra çekilmesindeki amaç eğer hasar kalıcı ise bunu daha iyi anlamak içindir eğer erken dönem DMSA normalse zaten geç dönemde de normal olacaktır. DMSAnın normal olması hasar olmadığını gösterir yani üzülmeniz için bir neden yok. Öksürük antibiyotikle geçmeyebilir uzayan öksürüklerde öncelikle bronş reaktivasyonu olmak üzere antibiyotik dışı ilaçlarla düzelen nedenleri araştırmak gerekir. Bir pediatrik nefrologa gitmeye karra vermeniz iyi olmuş. dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın E. Kenan, Eğer aile hekiminiz yönlendiriyorsa size en yakın pediatrik nefroloji olan bir üniversite hastanesine başvurmalısınız. saygılar dr sema akman
Nurcan Yıldırım
Sayın sema hocam benim kızım 3 aylıkken idrar yolu enfeksiyonu geçirdi sol böbreginde genişleme oldu daha sonra normale döndü şuan 1 yasında ultrasyon sonucunda SAĞDA RENAL PELFİS AP EBADI 6MM İLE MAKSİMAL NORMAL SINIRLARDADIR genital bolgesinde hemenjiomu var Yara olusuo sürekli kullandıgımız Melhemlerden idrar yolu enfeksiyonu olurmu Napmamız lazım Cevabınız için Şimdiden Teşekkkur ederim. Nurcan Yıldırım İsTanbul
Sema Akman
Sayın Nurcan Yıldırım, Eğer kortizon veya antiseptik içerikli ilaç genital bölgeye sürekli kullanılırsa enfeksiyona eğilimi artabilir. Böbrek pelvisinde genişleme nedeniyle enfeksiyona eğilim olması diğer bir ihtimal saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
DEĞERLİ HASTALARIM, HASTA YAKINLARIM 13-23 EYLÜL 2012 ARASINDA YURTDIŞINDA OLACAĞIM İÇİN SORULARINIZA YANIT VEREMEYECEĞİM LÜTFEN BU TARİHLER ARASINDA YAZMAYIN
hilal
GÜNAHDIN HOCAM BENİM12 YAŞINDA KIZIM 5YAŞINDAN BU YANA NEFROLOJIDEN TAKİPLİ.SAG GRADE 2,DERECE VUR TESHİSİYLE 4YIL ONCE OPARE OLDU.COK SIK İYE GECİRİYODU YILLARDIR 15 GÜNDE BİR HASTANEYE YATIŞLARLA DEVAM ETTİ HAYATI,TAM 8AYIR TEDAVİLERİ BIRAKTIM AMA 3GÜNDÜR ŞİDDETLİ BÖĞÜR AGRISI VAR ATEŞLE SETREDİYO,DÜNGECE TİT.KÜTÜR VERDİK HASTANEDE.TİT.İNDE LOKOSİT 10 12.ERİTROSİT.4 5 PROTEİN POZİTİF CIKTI.HOCAM ENDİŞELENMEYE BAŞLADIM YİNE TARİHMİ TEKERRÜR EDİCEK KIZIMIN HASTALIGINDA.BANA YARDIMCI OLURSANIZ COK MUTLU OLUCAM SAYGILAR SEMA HOCAM
Sema AKMAN
DEĞERLİ HASTALARIM İZİNLİ OLDUĞUM VEYA ŞEHİR DIŞINDA OLDUĞUM DÖNEMDE YAZILANLARA YANT VERMEDİĞİMİ VE YAZILARIN EKRANA YANSIMAYACAĞINI BELİRTMİŞTİM. EKRANIN SAĞ ÜST DUYURU KISMINI VE SOL ALT YORUM KISMINI DİKKATLE OKUYUN. TÜM YAZILAR BEN KONTROL ETTİKTEN SONRA EKRANA YANSIR. LÜTFEN AYNI YAZILARI TEKRAR TEKRAR GÖNDERMEYİN. DR SEMA AKMAN
Sema AKMAN
Hilal hanım Merhaba, İZİNLİ OLDUĞUM VEYA ŞEHİR DIŞINDA OLDUĞUM DÖNEMDE YAZILANLARA YANT VERMEDİĞİMİ VE YAZILARIN EKRANA YANSIMAYACAĞINI BELİRTMİŞTİM. EKRANIN SAĞ ÜST DUYURU KISMINI VE SOL ALT YORUM KISMINI DİKKATLE OKUYUN. TÜM YAZILAR BEN KONTROL ETTİKTEN SONRA EKRANA YANSIR. AYNI YAZILARI TEKRAR YAZMAYA GEREK YOK. YANIT VEREMEYECEĞİMİ BELİRTTİĞİM TARİHLERDE YAZMAYIN. BU TARİHLERDE GÖNDERİLEN YAZILAR OTOMATİK SİLİNİYOR. Kızınızla ilgili hemen karamsarlığa kapılmayın. Şu anda enfeksiyon gibi durıyor ama idrra yolu enfeksiyonu birçok nedenle olabilir, hızla uygun doz ve süre tedavi verilip tedavi süresi bitince(2 hafta) koruyucu antibiyotik uygulamasına geçmek iyi olur. Uygun zamanda üriner USG çekilmeli duruma göre VCUG istenebilir. saygılar dr sema akman
hilal
sema hocam cok cok teşekkür ederim yazılarımın size ulaşmasına cocuk gibi sevindim.umarım kültürüde temiz cıkar kızımın.perşembe gününü sabırsızlıkla bekliyorum.hocam vcug ve usg vs.tahlileri yaptırmayalı 1yıl oldu hayırlısı hocam cok teşekkürler.RABBİM SİZDEN BU GÜZEL YARDIMLARINIZDAN HİZMETLERİNİZDEN ÖTÜRÜ YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN SAYGILARIMLA
hilal
SLMLAR SEMA HOCAM:)HOCAM ŞİMDİ KIZIMIN DURUMYLA İLGİLİ ALDIĞIM GÜZEL HABERİ SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.BEN KÜLTÜRDE ÜREME OLUR HASTANEYE YATIŞ VERİRLER DİYE RESMEN PANİK ATAK YAŞARKENL .RABBİME HAMDOLSUN Kİ KÜLTÜR TEMİZ ÇIKMIŞ COK MUTLU OLDUK KIZIMLA.RABBİM NERDE HASTALIKTAN MUZDARİP YARATTIGI GÜZELMAHLUKATI VARSA ŞİFA VERSİN SİZLERİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN SEMA HOCAM.HOCAM BİR SORUM DAHA OLCAK SİZE UMARIM RAHATSIZ ETMİYORUM SİZİ AMA.ŞİMDİ BEN KIZIMIN KORUYUCU İLACINA DEVAM EDEYİMMİ?NE KADARDA BİR KÜLTÜR TİT VEREYİM ?.TEŞRİF EDİP ÖNEMLİ ZAMANINIZDAN AYIRIRSANIZ COK MİNNETTAR KALICAM SİZE SAYGILAR :)
Sema AKMAN
Hilal Hanım merhaba, Koruyucu ilaca devam edin. Ayda bir kültür+normal idrar tahlili verin. En az 6 ay koruyucu ilaç kullanmalı. Doktorunuza gitmeyi de ihmal etmeyin saygılar dr sema akman
Emrah ORUÇ
hocam cevap verirseniz sevinir ve duacı olurum gereken bilgileri doğru yazdım acaba bi yanlış mı yaptım..? 04/09/2012 yazılmıştı
aliye
sema hanım merhabalar.benden oğlumun dosya numarasını istemiştiniz fakat dosyada idrar kültüründen başka bişey yok.üniversiteye yeni başlayacağız 11 ekime poliklinikden randevu aldık.tetkiklerimizi başka yerlerde yaptırdık ama yazılı olarak önemli olan sonuçları yazayım size.DMSA BÖBREK SİNTİGRAFİ RAPORU:sağ böbrek normal şekil ve büyüklükte olup aktivite dağılımı homojen ve normal sınırlarında izlenmiştir.böbrek konturları düzgündür.sol böbrek ektopik yerleşimli olup batın orta hatta mesane üst komşuluğunda izlenmektedir.aktivite dağlımı hafif heterojen görnümdedir(anatomik yapıların varyasyonuna bağlı olduğu düşünülmüştür)Relatif DMSA uptake i %40 olarak tespit edilmiştir.böbrek konturları düzgündür..relatif DMSA upate: sol böbrek % 40 sağ böbrek %60 SONUÇ: DMSA upate i karşı tarafa oranla düşük,ektopik yerleşimli sol böbrek.. ÜRİNER SİSTEM ULTRASONOGRAFİ:SAĞ BÖBREK:76*29 mm boyutlarda olup,parankim kalınlığı 9 mm ölçülmüştür.parankim ekosu normaldir.pelvikaliektazi saptanmadı.toplayıcı sistem minimal dolgun görünümdedir..SOL BÖBREK:sol böbrek pelvik alanda mesane üst komşuluğunda yerleşmiş olup,vizüalize edilebildiği kadarıyla boyutu 52*22 mm ölçülmüştür.toplayıcı sistem doğal görünümdedir.. MESANE:konturları düzenlidir,duvar kalınlığı normaldir.lümen içi patoloji gözlenmedi..ayrıca bu zamana kadar yapılan tüm idrar tetkikleri ve kültürleri temiz çıktı.düzenli idrar tetkiki yaptırıyoruz.bu sonuçlara göre sizce voiding gereklimi değil mi?ve oglum bu sonuçlar doğrultusunda yaşamında kısıtlaması ve dikkat etmesi gereken durumlar varmı?ileride sorun yaşayacağı bir durumla karşılaşır mı?lütfen yardımcı olursanız çok seviniriz..iyigünler..
Sema Akman
Sayın Emrah Oruç, Hemen kongre öncesi dönemde olduğu için gözümden kaçmış yazınız kusura bakmayın. Ektopik böbrek doğuştan anne karnında oluşan bir durumdur.Oluşmasını engelelleyecek bir şey yok. Genellikle bir zararı olmaz ancak enfeksiyon olduğu için geriye kaçak var mı diye bakmak gerek, erkek bebeklerde enfeksiyonun ciddiye alınması gerekir.Pediatrik nefroloji uzmanının görmesinde fayda var.Enfeksiyon geçirdiği için koruyucu antibiyotik başlanması da gerekebilir. saygılar dr sema akman
Sema Akman
Aliye Hanım Merhaba, 11 Ekimde hastanemize geldiğinizde lütfen bana da uğrayın asistanımızla birlikte bir inceleyelim hastanızı saygılar dr sema akman
aliye
çok teşekkür ederim sema hanım ilginize.iyigünler..
ayşe
sn.hocam ,kızım 6 aylık iken idrar yolu enfeksiyonu geçirdik.alınan kültür temiz çıktı.iğne ve şurup kullandık.tekrarlarmı diye endişeliyim,ne yapmam gerekir? teşekkürler
yağmur erpul
SEMA HANIM MERHABA.İNTERNETTE ARAŞTIRIRKEN SİTENİZİ GÖRDÜM VE HEMEN YAZMAK İSTEDİM.11 AYLIK OĞLUM VAR.OĞLUM ŞİMDİYE KADAR 5 KEZ İDRAR YOLU ENFEKSİYONU GEÇİRDİ.PİPİSİNİN UCUNDA DARLIK VAR DEDİLER 2 AY ÖNCE SÜNNET ETTİRDİK.HEP ONDAN OLDUGUNU DÜŞÜNDÜK AMA 2 AY İÇİNDE SÜNETTEN SONRA 2 KEZ DAHA ENFEKSİYON OLDU.KÜLTÜR TESTİNDE 10 5 ECOLİ ÇIKIYOR DEVAMLI.BİZ SİVASTA YAŞIYORUZ.2 TANE ÜROLOG BÖBREK ULTRASONU İSTEDİ VE BÖBREKLERİN TEMİZ OLDUGUNU SÖYLEDİ.SONDALI FİLMİ ÜROLOGLAR YAPMAK İSTEMİYORLAR BÖBREKLER TEMİZ DİYE.BU ENFEKSİYONLARIN HİÇBİRİNDE OĞLUM ATEŞLENMEDİ HEP AYAKTA GEÇİRDİ VE ZİMAKSLA 3 GÜNDE TEMİZLENİYOR.NE ÖNERİRSİNİZ BİZE.ÇOK TESEKKÜRLER.
feyza öztürk
KLİNİK BİLGİ: Bilateral grade 3 VUR TEKNİK 1.5 mCi Tc-99m DMSA’nın i.v. yoldan bolus şeklinde enjeksiyonunu takiben 3-4 saat sonra anterior, posterior, sol ve sağ posterior oblik görüntüleri alındı. BULGULAR Sol böbrek normal lokalizasyonunda, şekil ve boyuttadır. Bu böbrekte kortikal Tc-99m DMSA dağılımı homojendir. Kontürler düzenlidir. Renal skar lehine sintigrafik bulgu izlenmemiştir. Sağ böbrek normal lokalizasyonunda ve sola göre küçük boyutlarda izlenmiştir. Bu böbrekte kortikal aktivite tutulumu hafifçe düşük düzeyli ve heterojendir. Total renal fonksiyonlara katılım oranları sol böbrek için %62.2, sağ böbrek için %37.8 olarak hesaplanmıştır. YORUM - Solda normal, sağda kortikal fonksiyonları hafifçe azalmış ve küçük görünümde (akut enfeksiyon?, atrofi?, hipoplazi?) böbrek ile uyumlu renal kortikal sintigrafi. orhan emin ertan 5 mayıs 2012 dğumlu 4.5 aylık merhaba sema hanım daha önce tavsiyelerinizi almıştık.2 defa 1 ay arayla tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu geçirmişti. 23 ağustosta sünnet oldu. voıdıng sonucu bilateıral 3 derece vur tespıt edılmıstı. 2 gun oncekı ıdrar ve kulturumuz temiz çıktı. dmsa çektirdik size raporunu gıonderıyorum. bize yorumlayabılırmısınz. sonrasında nelerın beklediğini bizi. teşekkürler.
HATİCE KUBRA
mrb benim 20 gunluk bir erkek cocugum var 37 haftalik sezeryanle dunyaya geldi pelvis ap capi sag 11 sol 10 mm bu 15 gunlukken yailan ulrason snucu bu sonuctan sonra cocuk nefrologuna goturdum ve voiding film istedi bu filmi cektirmelimiyim bebek cok kucuk degilmi biraz beklemelimiyim
meltem yeşil
ben idrar tahlili verdim öncekinde lökosit 17 iken 2. idrar tahlilinde 28 cıktı bu durum kötü mü iyi mi sizce idrar kültüründe ise üreme olmadı diyor
bilge akkoç
Merhaba sema hanım size istanbuldan yazıyoru kızım 2 yaşında üç aylıktan beri tekrarlayan i.y.enfeksiyonu var bir sene önce doktorumuz voıdıng istedi fakat bişey çıkmadı çarşamba günü ateşi 39.5 yükseldi kan ve idrarına bakıldı sonuçları idrarda lökosit 20-22 epitel 10-12 kanda crp 150 wbc 17,2 çıktı doktor ultrason istedi sonucu sağ böbrek pelvisinde hafif çizgisel staz ve ekojenite mevcuttur bulgular piyelonefrite bağlı olabilir diyor 5 gündür novosef 1gr iğne günde bir tane kullanıyoruz böbreğindeki sorun büyük bişeymi birde çocuk nefroloji bölümüne götürmek istiyorum ama telefonla randevuda bu bölümden bahsedilmiyor acaba hangi polikliniğe randevu almam lazım şimdiden teşekkürler saygılar
Sema AKMAN
Sayın Feyza Öztürk, Böbrekte hasar var, lÜtfen bir pediatrik nefroloji uzmanının takibine girin,daha önce bu konuda bilgi vermiştim. Doktorunuzun yakın takibi ile endişelenmenize gerek kalmaz. saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Hatice Kübra, Eğer hiç idrar yolu enfeksiyonu geçirmediyse bekleyebilriseniz enfeksiyon geçirirse VUR ihtimalini araştırmak için çektirmek daha mantıklı, ancak her ihtimale karşı koruyucu ilaç verilebilir. Lütfen doktorunuzla bu konuyu, filmi hemen çektirmek istemediğiniz söyleyin beraber karar verin saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Meltem Yeşil, İdrada 10'un üzerinde lökosit olması enfeksiyonu destekler ama başka bir çok nedenle de idrarda lökosit olabilir(yukarıdaki yazıda nedenleri var). Sayının 17 veya 28 olması farketmez, durumun kötüye gittiğini de göstermez, kültür uygun alındıysa(nasıl alıncağı yukarıda var) ve kültürde üreme yoksa ateşiniz de yoksa endişelenmeyin saygılar dr sema akman Not: Yaşınzı yazmaz iseniz bundan sonra yanıt almayacaksınız(yanın sütunu okuyun)
Sema AKMAN
Sayın Bilge Akkoç, İstanbuldaki İstanbul Üniversitesi( Çapa, Cerrahpaşa), Marmara Üniversitesi Tıp fakültelerinde çocuk nefroloji bölümleri var. Çocuğunuza 2 hafta tedavi edivci dozda antibiyotik verildikten sonra koruyucu antibiyotik başlanmalı. Aksi takdirde önümüzdeki 6 ayda % 70 ihtimalle tekrarlar. saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
DEĞERLİ HASTA YAKINLARIM VE HASTALARIM 2-6 EKİM 2012 TARİHLERİ ARASINDA ULUSAL ÇOCUK NEFROLOJİ KONGRESİNE KATILACAĞIM İÇİN YAZILARINIZA YANIT VEREMEYECEĞİM, O TARİHLERDE GELEN YAZILAR OTOMATİK SİLİNECEK SAYGILARIMLA DR SEMA AKMAN
Hatice kubra
Bugun idrar tahlili ve kulturunu verdim doktorumuz koruyucu antibiyotik verdi peki tahlil sonuclarimiz ii cikar ise ne zamana kadar beklememiz dogru olur filmi cektirmek icin benim endisem verilen ilacin radyasyonlu olusu bebegimin daha cok kucuk olmasi beni endiselendiriyor bu durumun kendiliginden duzelme olasiligindan da bahsetti doktorumuz eger bi enfeksiyon soz konusu olmaz ise ne kadar beklemeliyim
Sema AKMAN
Sayın Hatice Kübra, 1 yıl koruyucu ilaç kullanıp sonra durum değerlendirmesi yapmak gerekir. Koruyucu ilaç kullanırken enfeksiyon olursa enfeksiyon düzeldikten sonra beklemeden çekilmeli saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
DEĞERLİ HASTA YAKINLARIM VE HASTALARIM 2-6 EKİM 2012 TARİHLERİ ARASINDA ULUSAL ÇOCUK NEFROLOJİ KONGRESİNE KATILACAĞIM İÇİN YAZILARINIZA YANIT VEREMEYECEĞİM, O TARİHLERDE GELEN YAZILAR OTOMATİK SİLİNECEK SAYGILARIMLA DR SEMA AKMAN
hatice kubra
cok tesekkur ediyorum zaman ayirdiginiz icin
şaban nedirli
hocam merhaba, nefrotik sendrom hastalığı olan kızımın tahlilleri normale döndü 6-7 aydır kaçak yok. bugün yaptırdığımız idrarda kaçak yok ama nitrit pos çıktı. bu terimin ne anlama geldiği konusunda bize yardıcımcı olurmusunuz. saygılarımla.
yasin
syn hocam merhaba benim3.5yaşında 13kg agırlıgında oglum var 2 aydır idrar yolu enfeksiyonuyla mücadele ediyoruz dr bizden dinamik renal sintigrafi istedi sonuç sag böbregin total renal fonksiyona katkısı %56 sol ise %44 hesaplanmış yorum ise perfüzyon konsantrasyon ve ekskresyon fonksiyonarı normal izlenen sag böbrek.Perfüzyon ve konsantrasyon fonksiyonları normal sınırda ekskresyon fonksiyonu diüretige yanıt verir tarzda minimal uzamış nonobstrüktif pelvikaliksiyel dilatasyon izlenen sol böbrek hocam bide siz den bunu yorumlamanız dilegiyle biraz edişelendik bu sonuçlardan
mehmet ADIGÜZEL
30 günlük olan kız bebeğimin 02,10,2012 tarihinde idrar tahlili ve idrar külturu yapıldı tahlil sonuçları tamamen temiz iken kültür sonuçlarında PSEUDOMONAS sp. 100.000KOL/ML üreyen mikroorganizmaya rastlandı. SUPRAX antibiyotik tedavisi önerildi. bu konu hakkında Görüşünüzü öğrenmek isterim Şİmdiden teşekkürle....
serdar
selam hocam.benim oğlum şuan 5 ay 15 günlük ilk ayında idrarında kırmızı leke gördük bir kere doktora gittik böbrek ultrasonu idrar tahllili yapıldı bir şey olmadığını söyledi şuan aynı durum tekrar yaşadık çocuk gece sabaha kadar uyumuyor sürekli uyanıyor gaz sancısı olduğunu düşündük fakat kırmızı idrar gelince doktora tekrar gitmeden önce size danışmak istedik rizede yaşıyoruz devlet hastanesinde çocuk doktoruna gidiyoruz nefroloji uzmanı yok bu durumun sebebi nedir ne yapmalıyız ?
hatice kubra
tekrar mrb sayin Sema hanim benim oglumun tahlili ve kulturu temiz cikti ben ankarada bir nefrologo gitmistim ve doktor beyle konustum bu voiding filmini cektirmemei soyluyor bebegim suan 25 gunluk oldu peki ben bu filmi cektirirsem ve sonucta vur olmadigi saptanirsa tedavi hangi yonde ilerler antibiyotige devam edermiyiz bu filmin bebegime buyuk zarari olurmu cok fazla dusunceler var beynimde bana yardimci olun lutfen saygilarimla
hatice kubra
Ben ankarad bi nefrologo sayin OGUZ SOYLEMEZOGLU isminde bi nefrologo goturdum bebegimi sizce bi universite hastanesinede goturmelimiyim??????
Münevver Okumuş
Kızım 9 yaşında. Gece idrar kaçırma şikayetiyle doktora gittik. Sağ böbrek boyutu büyük çıktı.1 ay aralıklarla 2 ayrı ultrasan çekildi 1. ultrasonda Sağ böbrek 82x30mm olup parankim kalınlığı 9,5 mm sol böbrek 87x37 olup parankim 9mm ölçülmüştür.sağ renal pelvis ön arka çapı 7mm sol renal pelvis ön arka çapı 4,5 mm ölçülmştr.sonraki ultrasonda sağ böbrek kalınlığı 9.5 ken 10 olmuş sol böbrek kalınlığı 9 ken 10 olmuş. sağ renal 7 iken 10mm, sol renal 4.5 iken 3.7 olmuştur.idrar kültür sonucu üreme durumu kontaminasyon gözlendi.AEROP kültür 3 farklı tip bakteri üredi kontaminasyon olarak değerlendirildi.uygun perineal temizlik sonrası orta akım idrar çalışması önerilir.Doktorum VCUG radyoloji önerdi. Ama benim bu yöntemle ilgili şüphelerim var.Radyasyonun çok yüksek olduğu ve bazı kazaların olabildiği söyleniyor.Siz tavsiye eder miydiniz? Napmalıyım? Bundan 9 ay önce idrar yolu enfeksiyonu geçirdi.Lokosit değerleri 17 18 i buldu. Antibiyotik kullandık ve değerleri normalleşti.Çok endişeliyim.Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler
Sema AKMAN
Sayın hatice Kübra, Dr Oğuz Söylemezoğluna gitmeye devam edin, önerilerine de uyun, ek sorularınzı olduğunda çekinmeden arayabileceğiniz bir doktordur saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Şaban Nedirli, Nitrit pozitifliği idrarda bakteri varlığını gösterir, enfeksiyon yani idrar yolu iltihabı olduğunda poztif olur, idrar kültürü de alınmalıdır. saygılar dr sema akamn
Sema AKMAN
Sayın Yasin, Sintigrafisnde endişelenecek bir durum yok, diüretiğe yanıt verir demek darlık olmadığını gösterir yani ameliyatlık değil ancak ultrasonla 3 ayda bir ultrasonla izlemek gerek durumu kötüye giderse gelecekte ameliyat gerekebilir, ama bu çok sık olmaz. saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Yasin, Sintigrafisnde endişelenecek bir durum yok, diüretiğe yanıt verir demek darlık olmadığını gösterir yani ameliyatlık değil ancak ultrasonla 3 ayda bir ultrasonla izlemek gerek durumu kötüye giderse gelecekte ameliyat gerekebilir, ama bu çok sık olmaz. saygılar dr sema akman
Sema Akman
Sayın Mehmet Adıgüzel, Psödomonas kültür alınırken kullanılan antiseptik maddeler de bile üreyebilen bir bakteridir bazen de ciddi enfeksiyonu gösterir, supraks henüz başlanmadıysa idrar kültürü sabunla temizlik yaparak antiseptik madde kullanılmadan tekrar alınsın, eğer başlandıysa tekrar kültür alınacağı zaman mutlaka sabunlu steril bezle temizlik ve steril suyla duruluma yöntemiyle kültür alınmasını sağlayın, böbrek ultrasonu da yaptırın saygılar dr sema akman
Sema Akman
Sayın Serdar, KTÜ'de çocuk nefroloji uzmanı var, lütfen KTÜ'ye gidin.Doç.Dr. Elif Bahat ve Doç.Dr. Mukaddes Kalyoncu çocuk nefroloji öğretim üyeleridir. saygılar dr sema akman
Sema Akman
Sayın Münevver Okumuş, VCUG için acele etmeyin idrar yolu iltihabı geçirirken yüksek ateşi olmadıysa film için acele etmeyin. Eğer yılda 3ten fazla enfeksiyon olursa veya ateşli enfeksiyon olursa VCUG o zaman gereklidir. Ultrasonu 1 ay sonra yaptırın eğer pelvis genişliği arttıysa veya enfeksiyon geçirdiyse yine VCUG düşünebilirsiniz.Koruyucu antibiyotik 6 ay kullanması önleme almak için iyi olur saygılar dr sema akman
oya demircioğlu
kızım selen'e 2008'de SLE teşhisi konuldu.kortizon celcept tedavisiyle devam edildi(böbrek tutulumu) 15 gün önce endoksan verildi ama 1.500 olan protein kaçağı bugün yaptırdığımız 24 saatlik idrarda 5.000 olmuş.endoksandan 15 gün öncede prednol 3 gün almıştı.Cerrahpaşada tedavi görmekteyiz kreatinin normal ama protein ++ kan + ve çok yüksek değerler olarak protein kaçağı çıkıyor.kızım 17 yaşında böbrek ultrasonu normal kültür testi negatif böbrek biyopsisi 4.kategori olarak çıktı. tuzsuz yemek yiyiyor.lütfen bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.çocuk romatolojide tedavi oluyor.şimdiden tşkler saygılar
Münevver Okumuş
Öncelikle İlgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bir nebze olsun rahatladım.İdrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinde ateşi de olmuştu fakat idrar yolu enfeksiyonu 1 kez geçirdi.Verdiğim böbrek genişleme oranı çok endişe gerektirir mi? Çok ciddi bir durum söz konusumu? bende Rize de yaşıyorum KTÜ Nefroloji uzmanına gitmemi önerir misiniz?
Sema AKMAN
DİKKAT! PEDİATRİK NEFROLOJİ UZMANIYIM. YALNIZCA 0-21 YAŞ ARASI YANİ PEDİATRİK YAŞ GRUBU HASTALAR İÇİN SORULARA YANIT VEREBİLİRİM. KENDİSİNİN VE ÇOCUĞUNUN TAM ADINI VE ÇOCUĞUNUN YAŞININ VE CİNSİYETİNİN BİLGİSİNİ VERMEYENLERE YANIT VEREMEYECEĞİMİ VE YAZILARININ SAYFADA GÖRÜNMEYECEĞİNİ ÜZÜNTÜYLE DUYURURUM.BU SAYFADA YAZILAN YAZILAR BENİM TARAFIMDAN ONAYLANINCA ANCAK SAYFADA GÖRÜNÜR OLMAKTADIR. BU NEDENLE AYNI YAZILARI SAYFADA GÖRÜNMEDİ DİYE TEKRAR YAZMAYIN.YANIT VERME SÜREM MEŞGULİYET DURUMUMA GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR. İZİNLİ OLDUĞUM DÖNEMİ GÖZÖNÜNE ALINIZ. İZİN TARİHLERİMİ SAYFADA BELİRTTİĞİMDE LÜTFEN BU DÖNEMDE SORU SORMAYIN, ÇÜNKÜ YANIT VEREMEYECEĞİM YERLERDE OLUYORUM.SAYGILAR.DR SEMA AKMAN
zehra doğan
mrb doktor hanım bana da yardımcı olun lütfen hergün bakıyorum sizden bi yorum almak gerçekten çok önemli benim için çünkü tüm yazılanları ve yazdıklarınızı okudum yararlı bilgiler vermişsiniz,kızım simay üç yaşına kadar idrar yolu enfeksiyonu olmadı şu an dört yaşını bitirdi ilk iye bir yıl önce oldu yani üç yaşında iken antibiyotik kullandık geçti bir yıl tekrarlamadı bir yıl sonra bundan üç ay önce tekrar oldu bu üç ay süresince üç defa antiyotik kullandık ama geçmedi, en son dmsa çekildi ve sonuç şu;sağ normal sol böbrek alt pol laterda kenar düzenliliğini bozan radyofarmöstik defekt izlenmiştir.sağ böbrek ½59 sol böbrek ½41. kültür sonuçları şöyle;sonuç negatif, sonuç 100bin kol ml K.pneumoniae şimdiden teşekkürler
Esra Harman Aydınoğlu
Doktor Hanım, hastanenizdeki çalışmalarınız dışında, bizlere burdan yardımcı olmaya devam ettiğiniz, vakit ayırdığınız için çok teşekkürler. Kızım 17.10.2010 doğumlu ilk İYE'nu 3-4 aylıkken geçirdi. kilo alımı durmuştu.doktorumuz annesütü yetersiz mama takviyesi gerekli dedi meğer enfeksiyon varmış.bir ay kadar tedavi edilemedi yani enfeksiyon.bu süreçte ateşlenme olmamıştı. Tedavi başladı doktorumuz geçti dedi meğer geçmemiş 11.02.2011'de tespit edilen enfeksiyon son olarak Mart ayı başında kullanılan antibiyotikle 12.03'ta son buldu. 2. İYE'nu 7-8 aylıkken geçirdi yine kilo alımı durdu bu kez ek gıda arttırılmalı çocuk iyi denildi meğer yine enfeksiyon varmış. bebeğim yine bir ay kadar tedavi görmeden enfeksiyonla boğuştu. 06.06.2011'de tespit edilen üreme tedavi edildi. 3. İYE'nu 11 aylıkken geçirdi 13.09.2011. artık doktora götürmeden bir sıkıntı hissettiğimde ben tahllil yaptırır olmuştum. Ve nihayet sonunda bir doktor bizi nefroloğa yönlendirdi! Bundan önceki tüm süreçte 3 ayrı özel hastane 4 ayrı çocuk doktoruyla görüştük hiç biri ne böbrekten ne idrar yolu enfeksiyonunun risklerinden ne yapılması gereken tahlillerden ne de nefrolojiden bahsetti!!!! Beni çocuk nefroloğuna yönlendirense tahlil için gittiğim devlet hastanesinde, idrar tahlili yaptırmak istediğimi söylediğim beni yalnızca 5 dk dinleyen doktor oldu! Bunları uzun uzun (aslında inanın oldukça kısa) yazıyorum ki okuyan hasta yakınları özel hastanelerle vakit kaybedip ne paralarını boşa harcasınlar ne de çocuklarının sağlığıyla oynasınlar! 3. enfeksiyonla birlikte nefroloğumuzla da tanışmış olduk. kızım tedavi edildi. koruyucu antibiyotiğe başlandı. akabinde Kasım ayında voiding ve dmsa tahlilleri yapıldı. Sağ böbrekte grade III VUR saptandı. Böbreklerde bir hasar olmadığı belirlendi. ultrason normal çıktı. Hasar görmüş olsa sorumlululuğu kim alacaktı acaba?! En son 07.01.2012'de koruyucu antibiyotik kullanmamıza rağmen yine İYE geçirdi kızım.ateşlendi de ama bu ateşi o sırada geçirmekte olduğu başka bir hastalığa bağladı doktorumuz. anlattığımız kadarıyla İYE ateşinin öyle olmayacağını söyledi. piyeloseptyl tedavisiyle bu enfeksiyonu da atlattık ve koruyucu antibiyotik olarak ceclor kullanmaya başladık. Sayfanızı görünce size üç hususta danışmak istedim. 1.'si; kontrol amaçlı Voding yaptırma zamanımız yaklaştı ve ilk deneyimi hatırladıkça uykularım kaçar oldu. sondayı iki kez takıp çıkarmıştı radyolog üçüncü takışında olmuştu ve kızım ağlamaktan baygın düşmüştü işlemin sonunda. kızım şuan daha bilinçli ve hala hastaneye adım atar atmaz ağlamaya başlıyor. Acama voding yaptırmadan kaçağın kapanıp kapanmadığı anlaşılamaz mı? 2.'si Bu kadar uzun süreli antibiyotik kullanımı böbreklere karaciğere yada diğer organlara zarar vermez mi? Şu aşamada ameliyat önerir misiniz? 3.'sü DMSA'dan sonra yeniden geçirdiği enfeksiyonun böbreğe zarar verip vermediğini anlamak için yeniden DMSA yapılması gerekir mi? Şimdiden çok teşekkürler
SEMA AKMAN
Sayın Zehra Doğan, DMSA sintigrafideki hasar geçici olabilir, tekrar enfeksiyon geçirmemesi için önlem almak gerekli. Enfeksiyon kontrol altına alıp arkadan da koruyucu ilaç başlamalı. Fakat bana ilettiğiniz kültür sonucunda hem sonuç negatif hem de 100 000 koloni üreme diyorsunuz sonucu bilgisayarda tarayıcıdan geçirip e-posta adresime (sakman@semaakman.com)yollayın ki daha iyi yorum yapayım saygılar dr sema akman
SEMA AKMAN
Sayın Esra Harman Aydınoğlu, Çocuğunuz gerçekten çok şanslı böyle bir annesi olduğu için. Konuyu o kadar iyi anlatmışsınız ki mutemelen bir sağlık personelsiniz diye düşündüm. Eğer değilseniz sizi kadromuza alalım. Şaka bir yana bu anlattıklarınız ülkenin genel hali. Bu nedenle bizim çocuklarımız VUR gibi gayet rahat tanı ve tadavi yapılabilecek bir sorundan dolayı kronik böbrek yetmezliği oluyorlar. Sizin çocuğunuz öyle bir şey olmayacak endişe etmeyin. Pediatrik nefrolog bu süreci iyi yönetir. Size önerilerime gelince. Kontrol amaçlı VCUGu 1 yıl daha erteleyip koruyucu antibiyotiğe devam öneririm ancak Ceclor uzun süre kullanımda direnç gelişeceği için Bactrim daha iyi olur antibiyotikler uzun süre kullanılırken vitamin(B vitamin) desteği vermek gerek. İlaç verirken hep teraziye koyup öyle karar veririz, terazide fayda mı daha ağır zarar mı daha ağır basıyor diye bakarız. Böyle bir durumda fayda ağır olacağı için kullanması iyi olur, 25 yıllık doktorum koruyucu uygulama olarak verilen dozda bir yan etki görmedim asıl kullanmazsanız tekrar enfeksiyon geçirmesi ile böbrek tehlike altına girer.VCUG dışında sistosintigrafi denilen bir yönlemle de VUR devam ediyor mu anlaşılabilir amma bu filmde de sonda takmak gerekiyor. VCUG'a göre daha az radyasyon içerdiği için biz VUr kontrollerini direk sistosintigrafi ile yapıyoruz. Bence seneye bu tetkiki düşünün , sonda takılma aşamasında sakinleştiric verilebilir. Ameliyat 3. derece VUr için gerekmez. Yeni bir DMSA da gerekmez. saygılar dr sema akman
azize kuş
merhaba sema hanım benim oğlum 25 aylık çiş öğretmeye başladım yeni ama çişini sık sık ve kesik kesik damlalar halinde yapıyor bazende birden büzüşerek baya yapıyor.. .oğlum sünnetsiz ... görüşünüz benim için cok önemli cevabınızı bekliyorum ... ayrıca sünnetten cok korkuyorum kolay mı değil mi sünnet....
azize kuş
oglumun adı furkan efe kuş sema hanım hergün bekleyeceğim cevabınızı... sevgiyle kalın...
semir kayalar
iyi günler sayın hocam oğlumda bir böbrek büyümesi var ve git gide büyüyor ne yapabilirim.teşekkürler
mustafa ciritoğlu
sema hanım benim şikayetim kasıklarımda ağrı sancı ve idrarda dibe çüken beyaz bir tortu ama ne zaman tahlil için örnek versem bu tortu yoktu kütür. ultrason tahlil kan tahlili hepsi temiz çıkıyor ama teşhis konulamıyor. şüpheli bir iliski olmustu sonrası akıntı yanma kasıntı şikayetiyle gittim bu şikayetlerim geçmesine rağmen ilk belirttiğim tortu ve ağrı geçmek bilmiyor.
hamiyet
hocam benim 12 yaşında kızım var sürekli idrar enfeksiyonu var geçmiyor çok ilaç kullandık kültür testi temiz çıkıyor antalyada yaşıorum sizle görüşmek isterim.
Sema AKMAN
Sayın Azize Kuş, Her çiş yaparken kesik damlalar halinde yapıyorsa idrar yolunda darlık şüphesi olur. Çiş eğitimine ilk başlarken çocuk kendini kasabilir belki o nedenle kesik kesik geliyordur. Rahat bir anında işerken gözlemleyin. Uzağa fışkırtıyoorsa endişe etmeyin. Çiş eğitimi için acele etmeyin 6-7 ay sonra daha hazır hale gelir önümüz kış soğuk nedeniyle eğitim aksayacaktır.Sünneti 4 yaşından önce veya 6 yaşından sonra yapmak gerekir. Çocuk cerrahi uzmanının yapması en iyisidir. Çocuğa sakinleştiric vereke hafif uyku haliyle yapınca acı hissetmiyorlar korkmayın. saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Semir Kayalar, Biraz daha ayrıntı verirmisiniz elinizde bir ultrason raporu falan varsa oradaki bilgileri yazarsanız daha açıklayıcı olur. saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Musatafa Ciritoğlu, Bu sayfada sağ üstte de yazdığı gibi pediatrik nefroloji uzmanıyım yani 21 yaş altı için sorulara yanıt verebilirm, lütfen yaşınız 21 yaş altı ise yaşınız yazın ve ben de yanıt vereyim, yaşa göre bu şikayetlerin nedenleri farklıdır. saygılar dr sema akman ,
Sema AKMAN
Sayın Hamiyet Hanım, Akdeniz üniversitesinde görev yapıyorum ancak muayenehanem olduğu için üniversitede hasta göremiyorum, ancak asistanların öğrencilerin baktığı hastalar danışıldığında eğitim adına sorularına yanıt verebiliyorum, muayenehane telefonum 312 47 37 randevu alabilirsiniz. saygılar dr sema akman
Neslihan ozen
Merhaba hocam, Kizim 4 aylikken idrar yolu enfeksiyonu gecirdi yapilan ultrasonda bobreginde dolgunluk tespit edildi. 6 aylikken bir kez daha idrar yolu enfeksiyonu gecirdi antibiyotik tedavisiyle enfeksiyon gecti fakat tekrar yapilan ultrasonda ilerlememekle beraber ayni dolgunluk tekrar goruldu. Simdi kizim 6,5 aylik ve sondali rontgen istendi sorunun kaynagini bulmak icin. Sonda ve rontgen konusunda cok endiseliyiz ne yapmamiz lazim yardimci olursaniz cok sevinirim.
SEMRA
Merhaba benim sıkıntım kızım sıla(4 yaşında). 6 Ay önce çift taraflı mesane(reflu)ve her iki böbrektede çift toplayıcı vardı ameliyat oldu.Başarılı bir ameliyat oldugunu söyledi doktorumuz.bi tarafı tam diger kaçak olan tarafıda 1/80 kapata bildigini söylemişti.Konturollerimizi her ay yaptırıyoruz fakat degerleri yüksek çıkıyor.Arada karın agrısı ve idrar yanması oluyor ve genelde pişik oluyor.Hiç bir koruyucu tedavisi yok. yakında kontürole gidicem tekrar.Sİzden ricam beni yönlendirmeniz ve bilgilendirmeniz neden devamlı idrar kültürümüzün degerleri yüksek çıkıyor. Ne önerirsiniz.Şimdiden teşekkürler.
nuray
hocam merhaba, benim kızım 9 aylık ve vacterl sendromu. sol multikistik displastik böbrek, sağ (mesane komşuluğunda) ektopik böbrek. daha önce üniversitede size muayene oluyorduk. memlekete gidip geldik ve ordan ayrıldığınızı öğrendik. şevvalin aylık rutin tit ve kültürünü zaman kaybetmemek için araştırmada yaptırdık. tit' de lökosit esteraz ++ diğerleri negatif, kültürde 10.000 e. coli üreme oldu. oradaki doktor antibiyotik yazdı. ama ben kullanmak istemiyorum çünki 100.000 altındaki üreme çokta anlamlı değil demiştiniz. ayrıyetten kızımın anal atrezi sorunu var. kızım kakasını idrar çıkışına çok yakın bir fistülden yapıyor. dolayısıyla idrar torbasına bulaşmış olabilir daha öncede böyle bişey yaşamıştık. hocam beni korkutan ise kızım 5-6 gün önce ateşlendi. ateşi 38 i geçmedi. o an üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyordu. ateşi 16 saat aralıklı olarak sürdü ve kendiliğinden geçti. aceba ateşin sebebi idrar yolu enfeksiyonu olabilir mi? sizce idrar testlerini yenileyelim mi ya da vakit kaybetmeyelim mi
zehra doğan
sema hanım daha önce kızım simay doğan ın idrar kültürü sonucunu mail adresinize atacağımı söylemiştim.geçen pazar günü attım adresinize acaba ben mi yanlış gönderdim yoksa siz yoğunluktan cevap vermediniz merak ediyorum. daha önce de söylediğim gibi yorumunuz çok önemli.saygılar
azize kuş
cooooooooook tesekürler görüşlerinizle bana cok yardımcı oldunuz herşey gönlünüzce olur insallah... efe yi gözlemledim arada birdenbire yapabiliyor çişini normal biçimde ... çiş eğitiminede ara verdim cünkü anlamıyor ... hep altına kacırdı durdu ... galıba küçük daha... tekrar beze döndük... çişi tam bir sarı renkte normal mi sema hanım... sünnet bilgisi içinde sagolun ... çünkü cok korkuyordum... burda üroloji dr yapıyor anne babayı almıyor bagırtarak yapıyor dedıler bendede panik atak var o yüzden cok korkuyorum ve efe de uğunuyor çaresizim yani. saygılar...
Sema AKMAN
Sayın Neslihan Özen, Bebeğinize koruyucu antibiyotik başlanıp sondalı film ertelenebilir, doktorunuzla bir görüşün saygılar dr sema akamn
Sema AKMAN
Semra hanım Merhaba, Yalnızca üroloji doktorunun takibi yeterli değil kızınızda, mutlaka çocuk nefroloji uzmanına gidin, kültürde üreme olması bazen enfeksiyondan bazen de uygun kültür alınmamasından kaynaklanabilir saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Nuray Hanım Merhaba, Ben Akdeniz Üniversitesindeki görevime devam ediyorum. Fakat muayenehane açtığım için ancak öğrencilerle eğitim hastası olan hastaları görebiliyorum üniversitede. Direk hasta almam yasak. İki seçeneğiniz var ya bizim çocuk nefroloji bölümüne gidin ya da bana gelin. Çocuk nefroloji poliklinik randevusu için 249 60 00'ı arayabilirsiniz benden randevu almak içinse 312 47 37'yiarayabilirsiniz. İdrar tetkikini kültür ve TİT olarak en kısa sürede tekrarlamanız iyi olur. saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Zehra Doğan, Yazdığınız e-posta adresinize 14 Ekimde yanıt vermişim aslında. Sonuçlar idrar yolu iltihabı geçirdiğini gösteriyor. Her iki sonuç birbiirni destekliyor. DMSA sintigrafisi ise enfeksyon nedeniyle böbrekte hasar gösteriyor. Hemen endişelenmeyin bazen böbrekta hasra kendiliğinden düzelebilir. Çocuğunuzun mutlaka iyi bir çocuk nefroloji uzmanı atrafından takibi gerekiyor. Size en yakın bir Tıp fakültesinde çocuk nefroloji bölümüne başvurun. saygılar dr sema akman saygılar dr sema akman
zehra doğan
çok teşekkürler sema hanım.belki antalyaya bile gelicez çok sağolun tekrar
Sema AKMAN
Sayın Azize Kuş Google görseller bölümüne "çiş rengi" diye taratın karşına normal idrar rengi çıkacaktır, az su içenlerde daha koyu olabilir bazen de koyu idrar rengi hastalık işaretidir. Çevrenizde bir doktor varsa rengini gösterebilirsiniz. saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
DEĞERLİ HASTALARIM VE HASTA YAKINLARIM BİR ÇOK YERDEN SORU GELDİĞİ İÇİN BİR AÇIKLAMA YAPMAM GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜM. YEŞİLBAHÇE MAH. PORTAKAL ÇİÇEĞİ BULVARI, TURUNÇ PLAZA D: 5 ANTALYA ADRESİNDE MUAYENEHANE AÇTIM. AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDE ÇALIŞMAYA DA DEVAM EDECEĞİM. ANCAK MUAYENEHANE AÇTIĞIM İÇİN ÜNİVERSİTEMDE EĞİTİM HASTALARI DIŞINDA HASTA GÖRMEM KANUNEN YASAKTIR. BİLGİLERİNİZE. MUAYENE İÇİN RANDEVU ALMAK İSTEYENLER 0 242 312 47 37 nolu TELEFONU ARAYABİLİRLER. SAYGILARIMLA DR SEMA AKMAN
Cevat erden
Hocam iyi gunler,benim kızım 2,5 yasında son iki gündür cisını kesik kesik ve çok az sekilde yapiyo ve yaparken ağlıyor. ayrica üzerine yapmıyordu tuvalet istiyordu son iki gündür üzerine yapıyor ve yatağa,yaparkende ağlıyor hemde zorluk çekiyor. nedeni ne olabilir?bilgi verirseniz memnun olurum.cok teşekkürler.
Esra
Merhaba Doktor hanım, Kızımı (3,5 yaşında)rutin kontrol için doktoruna götürdüğümüzde(2 gün öncesinde gece çıkan 38,5 u geçmeyen ateşi ve nezlesi de vardı) yapılan idrar testinde her sahada 1-2 lökosit 5-6 eritrosit çıktı kültürü ise temiz çıktı.Daha önce idrar yolu enfeksiyonu geçirmedi, bildiğimiz kadarıyla tabii.Doktoru Renal us istedi raporu normal çıktı. Sizece ben renal us ye güvenmeliyim yoksa DMSA sintigrafi çektirmeliyim. Çok teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim. (İstanbuldayız)
bilge akkoç
Merhabalar Sema hanım kızım Zeynep 25 aylık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu var 27eylülde pyelonefrit teşhisi ile özel bir hastanede bir gece yattı doktorumuz 21 günlük antibiyotik tedavisi görmesi gerektiğini söyledi fakat 15.günde antibiyotik deride döküntü yaptığı için (zimaks) kesildi 10gün sonra yapılan idrar tahlili ve kültüründe pseudomonas spp 100,000 koloni saptanması üzerine istanbul sadi konuk devlet hastanesinde 7 gün yatarak 150mg/kg dozunda seftazidim başlandı. yatış sırasında rutin biyokimyasal hemotolojik tetkikleri alındı sonuclarında patolojik bulguya rastlanmadı yatış sırasında alınan kültür steril saptandı.taburcu olduğumuz gün tekrar kültür alındı sonucu henüz çıkmadı doktor tekrar zimaks basladı kızım neden bunu sürekli yasıyor önlemek için neler yapabilirim altını ıslak mendille temizlemek tetiklermi önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler saygılar.
SEMA AKMAN
Sayın Bilge Akkoç, Her idrar yaptığında ıslak mendille temizlik yapmayın. Ancak kaka yaptığında ya yıkayın veya ıslak mendille temizlik yapabilirsiniz. Üsüste uzun süre antibiyotik kullanımı daha dirençli bakterilerle enfeksiyona yol açar. Eğer yüksek ateşi olmadan üremeleri oluyorsa antibiyotik gereksiz olabilir ancak CRP ve Tİt gibi tahliller de bakmak gerek. İstanbulda bir çok Çocuk Nefroloji uzmanı var, lütfen bir çocuk nefroloji uzmanının direk takibini sağlayın. saygılar dr sema akma
gönül bozkurt
hocam biz hakkaride ikamet diyoruz imkanlar malum... kızım 22 günlük. doğumdan beri sarılık teşhisi kondu ilk 17 çıktı ışık aldı 13 ile taburcu olduk kontrolda tekrar yüksk çıktı yeniden işık aldık10 a düştü sonra tekrar yükseldi 21 günlükken çocuk doktoru usg istedi sonucu yazıyorum:sağ böbrek52*21mm kalınlık 6mm sol 48*21mm kalınlık 7 mm. sol böbrekte grade2 hidronefroz gözlendi. pelvis ap çapı 5.2mm yani sayın hocam sarılıkla uğraşırken böyle bişey çıktı karşımıza çok korkuyorum doktor bizi van araştırma hast. sevketti inşallah önce rabbim sonra siz hekimlerimiz şifa verir. bu arada ikinci yavrum.eşimle kan uyuşmazlığımız var. ilkinde iğne olmadım kızımın rh - idi. bu kızımda iğne oldum rh +. teşekkürler hayırlı günler hocam.
Sunay Eröz
Bu sabah tuvalete çıktığımda,idrarımın çok beyaz, su gibi hafif köpük yok,açık sarıda değil. Çok idrar çıkarmama rağmen berrak oluşu , benim canımı sıktı ve panikledim .Hemen bilgisayarı açtım 'idrarla ilgili' site ararken sizin sitenizle karşılaştım. Ben çok duygulandım,böyle değerli profesörlerimiz var diye. Türkite'nin 4 bir tarafındaki hastaların sorularına cevap veriyorsunuz. Tanrım size sağlıklı uzun ömürler versin.Değerli bilgilerinizi hastlarınızdan esirgemediğiniz için bu mesajımla teşekkür etmek istedim.Ne Mutlu Size. Saygılarlmla,
Sema AKMAN
Sayın Sunay Ersöz, Çok teşekkürler,üç yıldır bu sayfada hastaların sorularını fırsat buldukça yanıtlıyorum ve olumlu katkısı olduğunu net bir şekilde görüyorum, verdiğim yanıtlar bir çocuğun hayatına çok olumlu katkıda bulunuyorsa neden yanıt vermeyeyim ki, ben bir akademisyenim benim işim sadece hasta bakmak değil aynı zamanda toplumu aydınlatma, yol göstermek ve doktor yetiştirmek, aslında ülkemizde çok kötü şartlarda ve özveriyle çalışan binlerce doktor var, sizlerin doktorlarımıza sahip çıkmanız bana da en büyük teşekkürdür. saygılar dr sema akman Not: Günlük idrar miktarınızı ölçün 2 litrenin üstünde ise lütfen bir nefroloji uzmanına giidin. Bir çok böbrek hastalığı böyle başlayabilir veya sedece çok su içmenize bağlı da idrarınız artmış ve bu nedenle rengi berrak olabilir.
derya
merhaba sema hanim ben 13 yaşından beri idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorum yaşım 18 düzenli ilaç kullanmadım 1 hafta önce böbrek ağrılarımdan doktora gittim ve kistler çıktı enfeksiyonda hala devam ediyor ve artık cok sık idrara çıkıp ağrılar oluyo acaba bu kistler zararlımıdır ağrılar sırtım midem yanlar heryere vuruyor
Yasemin
Sayın hocam 11 yaşında oğlumun ekim başında epidimitorşit tanısıyla 1 gece hastanede yattık cefaks antibiyotik tedavisi ile bizi eve gönderdiler. fakat 30 ekim itibariyle hastalığımız nüksetti. 1 gece hastanede yattıktan sonra multisef 750 mg 10 tane iğne vurulduk. 2 gün sonra başka bir üroloğa gittik ultrasaona bakalım dedi ve epidimit kalmamış dedi. bu arada bize bir önceki hastane vcug işlemi için gün vermişti. bu işlemin gerekli olup olmadığını sormak istiyoruz. teşekkürler
Sema AKMAN
Merhaba Derya, Muhtemelen Meduller Kistik hastalık dediğimiz ciddi bir tür hastalığın var, idrar yolu enfeksiyonlarının iyi tedavi edilmemesi ve enfeksiyondan korunmaman böbreklerinde hasara yol açar, kesinlikle ihmal etmemen gerekir, mutlaka bir pediatrik nefroloji uzmanı veya pediatrik nefroloji uzmanı yakınında yoksa erişkin nefroloji uzmanına gitmelisin, dahiliye veya çocuk doktorları bu durumu iyi bilmeyebilir, tanın gecikmesin, bir müddet sonra böbreklerinde taş da olacaktır tedavi iyice zorlaşabilir sakın ihmal etme, korkma tedavisi var. sevgiler dr sema akman
Sema AKMAN
Yasemin Hanım Merhaba, Eğer ultrason tamamen normalse ve başka idrar yolu iltihabı geçirmediyse VCUG için acele etmenize gerek yok, ayda bir idrar tahlili yaptırın 3 ay yaptırın eğer tahliler hep normal çıkarsa böbrek ultrasonu da normalse VCUG yaptırmanız gerekmez, eğer tereddütte kalırsanız en iyisi bir pediatrik nefroloji yani çocuk nefroloji uzmanına gitmenizdir, saygılar dr sema akman
esra cihan
Sema hanim ben 24 haftalik gebe iken ultrasonda bebegimin bobrekleri icin su sonuc yazildi:fetal sag bobrek normalden buyuk,sag bobrekte cift toplayici sistem,ust poldeki toplayici sistemde 15-20mm capa ulasan ektazi ve ust pol parankiminde minimal incelme ve ekojenite artisi dikkat cekmistir.sag bobrek orta alt zonu ve sol bobrek normaldir.kendi dogum doktorum ve birkac doktorda yazilanlarin varoldugunu ama doguma kadar bir sikinti olmayacagini rapor ettiler.dogumdan 45gun sonra ultrasonda sag bobrekte basit kist var dendi ve sikinti olmayacagini kendiliginden gececegini belirttiler.fakat su anda kizim 8 aylik bir haftadir idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle tedavi goruyor ve bugun cektirdigimizultrasonda sunlar yaziyor:her iki bobrek anatomik konum ve boyuttadir.bilateral surrenal lojlarinda gross patoloji izlenmemistir.sag bobrek pelvikalisiyel sistemi grade l-ll dilatedir.pelvis A-P cap 20mm olculmustur.bu durumda nasil bir yol izlemeliyiz?cok ciddi sikinti anlamina gelirmi ve nasil bir tedavi olur?su andaki idrar yolu enfeksiyonunun bu durumla bir ilgisi var midir?cok tesekkur eder iyi calismalar dilerim.
Baki Çelebi
Sayın Hocam saygılar Kızım 9 yaşında 4 yaşından beri çeşitli aralıklarla idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı yaşıyor en son 1 yıl önce yine ateşliği hastalık geçirmişti birde 10 gün önce başlayan bir rahatsızlığı oldu. Bugun yapılan son idrar tahlilinde lökosit oranı yine yüksek çıktı. geri idrar kaçırmayı araştırdılar nefroloji bölümüne gidip ultrasyon çektiler herhangi bir bulguya rastlanmadı dendi ama bu ateşli hastalıklarda kullanılan ilaçlar böbreklere zarar verme olasılığı söz konusu araştırdığım kadarıyla, netice olarak bizim problemimiz beslenme ve temizlik olabilirmi yoksa ne gibi bir yol izlemeliyiz Kızımın adı Gizem Çelebi
nurgül sezer
merhaba Sema hanım, yüzmeye başlayacaktım bunun için idrar tahlili istediler bende yaptırdım.12-14lökasit ,5-6 eritrosit, az bakteri ve 16-18epitel hücresi görüldü. 5 gündür doktorun verdigi purinol ve cipro adında ilaçları kullanmaktayım sonrasında yine tahlil yaptırdım ama düzelme olmamış değerlerde düşüş söz konusu degil. internette yaptıgım araştırmada bende görülen belirti sadece sık sık idrarımın gelmesi. nasıl bir yol izlemeliyim. teşekkür ederim.
yasemin
sayın hocam ilginiz ve alakanız cevabınız için çok teşekkürler. sağlıcakla kalın....
SEMA AKMAN
Sayın Esra Cihan Çocuğunuzda öncelikle UPJ darlık dediğimiz bir durum olmak üzere bir sorun olabilir ama VUR dediğimiz bir başka durum da olabilir,ileri tetkikle anlaşılır, her iki durumda da idrar yolu iltihabını kolaylaştırma özelliği vardır. Bir çocuk nefroloji uzmanına gitmelisiniz, çünkü tekrarlayan iltihaplar böbreğe zarar verir saygılar dr sema akman
SEMA AKMAN
Sayın Baki Çelebi, Ateşli hastalık derken idrar yolu iltihabını kastediyorsanız ilaç kulllanmak değil kullanmamak asıl böbreğe zarar verir, çocuk nefrolojiye gitmeye devam edin, ultrason normal olması iyi bir şey ama, kız çocuklarında başka bir çok nedenle idrar yolu iltihabı olabilir takipten çıkmazsanız böbrekleri korunur aksi takdirde böbrekleri anlamadan zarar görebilir, doktorunuza güvenin saygılar dr sema akman
SEMA AKMAN
Sayın Nurgül Sezer, Sık idrar gitme ve idrar tahlilinde fazla lökosit çıkması idrar yolu iltihabında da olur vajinit dediğimiz akıntılı hastalıkta da da olur, 5 günlük tedavi de hiç fark olmadıysa bir 5 gün daha kullanın düzelmediyse ultrason v.b. yapmak daha ileri araştırmak için bir nefroloji uzmanına gidin saygılar dr sema akman
msülüm çetinkaya
sayın hocam ben doktora gıttıgımde muayene oldugumda bana senın ıdrarında ıltahap var dedı ılac kullandım ama bende kı belırtıler kasıntı beyaz renkte sıvı gelmesi ve alt taraflarında agrı oluyor sankı elımı attıgım zaman bı ıgne gıbı batıyor sankı ama ne oldugunu anlamadım hocam bana yardımcı olabılır mısın tesekkurler hocam...
Sema AKMAN
Sayın Müslüm Çetinkaya, Sizde sadece idrar yolu değil prostat iltihabı da olmuş. İyi bir üroloji uzmanına gidin tedaviyi aksatmayın saygılar dr sema akamn
sevda taşdelen
merhaba sema akman beş aylık kız bebeğim var ve iki kez idrar yolu iltihabı geçirdi ama her ikisindede ateş,kusma ,iştahsızlık falan olmadı ağlaması da kontrol için gittiğimizde öğreniyoruz.bugün yine iğne ye başladık tedavi süreci bittikten sonra araştırma hastanesine gönderecekler ve ben çok tedirginim sondalı film için lakin ben çok tedirginim korkuyorum nedir nasıl birşeydir diye bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim saygılar.
fatih akça
hocam merhabalar..benim şöyle bir sorunum var:sarı bir akıntı geliyor ve bunun hiç farkında olmuyorum.yani akıntı gelirken hiç geldiğini hissedemiyorum dikkat ettiğim halde.idrarımı yaparken çok hafif bir yanma oluyor.çamaşırımı sürekli kontrol ediyorum ve hepte bu sarı akıntı var.bu akıntı nedir acaba??ne önerirsiniz ne tavsiye edersiniz hocam??şimdiden iyi çalışmalar hocam..
Sema AKMAN
Sayın Sevda Taşdelen, Eğer ultrason tamamen normalse idrar yolu iltihabı geçirirken neden antibiyotik şurup olarak değil de iğne şeklinde verildi ve sondalı film istendi anlamakta zorlanıyorum, acaba başka bir risk mi gördü doktorunuz, iki kere sistit geçirdi diye beş aylık bebeğe sondalı film gerekmez muhtemelen başka bir şey daha var, bence bir pediatrik nefroloji uzmanı ile görüşmeden sondalı film çektirmeyin saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Fatih Akça, Prostat iltihabı olasılığınız var, sizi üroloji uzmanı görmeli saygılar dr sema akman
sevda taşdelen
merhaba sema hanım.yanlışlık olmasın ben ultrason çektirmedim sadece idrar tahlili yapıldı kültür sonucunda üreme ve mikrop çıkmış ve bu mikrop şuruplara karşı dirençli olduğu için amikozit 100 mg lık iğne verildi 24 saat ara ile vurduruyorum.daha önce de iğne vermişlerdi sorumu yanıtladığınız için teşekkürler cevabınızı bekliyorum saygılar.
AYŞEGÜL
merhaba sema hocam benim 4 yaşında bir kızım var. adı karya . kızım 1 haftadır karın ağrısı olduğunu ve 4 gündür de sık sık tuvalet ihtiyacını dile getiriyor. çoğu zamn idrar yapmadan kalkıyor tuvaletten dağa altını yeni toplamışken tekrar çişi geldiğini soyluyor. hangi yolu izlemeliyim ben 2 aydır çalışma donemine girdim psikolojik olabilir mi ? şimdiden cvbınız için teşekkur ederim.
AYNUR TOPALOGLU
MERHABA. 3 AYLIK BEBEGIMIZ VAR ONCE KOLIK TANISI KONULDU FAKAT DOKTOR IDRAR YOLU ENFEKSIYONU DA KOLIKLE KARISTIRILIYOR DEYINCE 3 KEZ IDRAR YOLU VE KULTURU TESTI YAPTIRDIK. ILK TEST POZITIK LAKOSIT 11-12 KULTURDE ISE CESITLI BAKTERI 100 BIN SAYI OLARAK UREDI IKINCI TEST NEGATIF UCUNCU TEST ISE YINE POZITIF LAKOSIT 8-10 VE BAKTERI SAYISI 40 BIN OLARAK UREDİ . TESTLER HEP FARKLI SONUCLAR VERDI BEBEKTE AGLAMA VE HUZURSUZLUK DISINDA BASKA BELIRTI YOK . NE YAPMAMIZI ONERIRSINIZ.
msülüm çetinkaya
tesekkuler sema hanım
HAYEL
merhabalar ben 18 yaşındayım yaklaşık 1 yıl önce grADE 4 hidronefroz geçirdim bununla birlikte idrar yolu enfeksiyonu ve hepatit a da geçirdim. ameliyatla taşı 2 kez kırdılar ve geçti dediler taburcu oldum. fakat ağrılarım son bir aydır çok şiddetli hastaneye gittim. grade 2 ekzatik görünümü olduğu söylendi peki bu hastalık ömür boyu sürcek mi ?
hafize erdem
merhaba sema hanım.7 yaşında kızım var adı selin rdem.4 yaşındayken böbrek reflüsü tanısı kondu.Dr.selçuk yücel bey sting yöntemiyle ameliyat yaptı.şimdi çok iyi ama bu yöntem hakkında daha sonra internette güvenilirliği henüz kanıtlanmamıştır diye bir yazı okudum.Bu yöntem ne kadar güvenilir ve ileride vücuda verilen slikon kanser yapar mı?bu slikon daha sonra çıkartılıp kasıklardan kesilerek normal yollardan dikişli ameliyat yapılablir mi?Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Saygılarımla...
SEMA AKMAN
Hayel Merhaba, Böbrek taşı önlem alınmadığı takdirde tekrarlar ve taş sende ciddi böbrek hasarı yapmış. En kısa sürede taş neden oluyor araştırılması ve buna uygun tedavi alman gerekir. Eğer Antalyaya gelme imkanın varsa gel, biz AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK NEFROLOJİ B.D. olarak çok ayrıntılı şekilde taş nedeni araştırıyoruz. sevgiler dr sema akman
SEMA AKMAN
Sayın Hafize Erdem, Artık silikon kullnılmıyor, SElçuk Beyin kullandığı da silikon değil korkmayın. Fakat sting sonrası bazen reflü tekrralayabilir(%30) bu nedenle takip gerekir eğer Selçuk bey bana gelmesi artık gerekemz dese bile bizim takibimize girmelidir gizli enfeksiyon geçirmeye devam edebilir dikkatli olmak gerekir saygılar dr sema akman .
Sema AKMAN
Ayşegül hanım Merhaba, Kızınızda mesane disfonksiyonu olabilir, öncelikle ayaklarını yere basarak rahat tuvalet yapıyor mu onu kontrol edin eğer klozete ayakları yukarıda kalarak çiş yapıyorsa bu nedenle mesane boşalamamış olabilir, ayaklarının altına bir yükseklik koyarak işemeli, düzgün koşullarda işemesine rağmen sorun devam ediyorsa bir pediatrik nefroloji uzmanına götürün saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Aynur Topaloğlu, İdrar tahlilleri birbirinin aynısı çıkmayabilir farklı miktarda ürese de aynı mikrop üriyorsa iltihap kabul edilmelidir, size yakın bir pediatrik nefroloji uzmanına gitmelisiniz saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Sevda Taşdelen, Voyding çektirmekte acele etmeyin, doktorunuzdan koruyucu anitibiyotik uygulaması talep edin, ateşli böbrek iltihabı olursa öyle çektirin saygılar dr sema akman
Sema AKMAN
Sayın Sevda Taşdelen, Voyding çektirmekte acele etmeyin, doktorunuzdan koruyucu anitibiyotik uygulaması talep edin, ateşli böbrek iltihabı olursa öyle çektirin saygılar dr sema akman
sultan sever
merhaba sema hanım 11 yaşında kızım karın ağrısı şikayetiyle hastane başvurduk ultrason çekildi böbreklerinde 6mm,alt kitlesel 5,4mm ve 10mm çapında hiperekojen kalsifiye alanlar dikkat çekmektedir rapor verildi bu rapor üstüne DMSA Sintigrafisi istendi ve bu beni tedirgin ediyo beni aydılatırsınız sevinirim şimdiden teşekkürler
sultan sever
merhaba sema hanım 11yaşında kızım var karın ağrısı şikayetiyle istanbul vakıfgureba üniversitesi tıp fakültesi ne başvurduk başvurduk ultrason çekildi raporu aynen yazıyorum sol böbrek orta kalisyel 6mm,alt kasiyel 5,4mm ve 10mm çapında hiperekojen kalsifiye alanlar dikkat çekmektedir.(kalküller ?) Bilateral renal sinüslerheterojen görünümündedir .(Lipomatosiz? inflamasyon? ) Pre-post kontrast renalbt inceleme önerilir .Doktorumuz bizden 24 saat idrar ve nükller tıp,tan DMSA Sintigrafi istedi bu beni tedirgin etti lütfen yardımcı olun .Şimdiden teşekkür ederim sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum
Bilge Akkoç
Merhabalar Sema hanım 2.5 yaşındaki kızım Zeynep için size daha öncede yazmıştım kızımda tekrarlayan idrar y.enfeksiyonu var pyelonefrit geçirmişti ve ardından kültüründe pseudomonas üremişti tavsiyeniz üzerine uzman bir nefrolog ile görüştük voiding temiz çıktığı için enfeksiyonun tekrarlamasına anlam veremedi bize duphalac şurup verdi sabah-akşam 1çay kaşığı zeynep düzenli olarak kakasını yapan bir çocuk yinede kullanalımmı birde dmsa sintigrafi istedi bunun hakkında bilgi verebilirmisiniz çektirmemiz gerekirmi sonucu hemen çıkarmı?bilgileriniz için şimdiden teşekkürler saygılar.
SEMA AKMAN
Sayın Sultan Sever, Kızınızın böbreğinde taşlar var. Ama bu taşlar idrar yolunda değil de böbreğin içinde olduğu için doktorunuz gizli böbrek hasarı var mı diye anlamak istemiş. Bu sintigrafiyi çektirin sonucunu bana da yazın, korkmayın bunlar çaresi olan işler ama gereğini de yapın. yani doktorunuza gitmeye devam edin. saygılar dr sema akman
SEMA AKMAN
Sayın Bilge Akkoç Reflü olmasa da kız çocuklarında dış idrar yolu kısa olduğu için idrar yolu iltihabına doğal eğilimi vardır. DMSA böbrekte hasar var mı söyler. Yaptırmanız iyi olur. Daha önce de yazdığım gibi koruyucu antibiyotik gerekebilir. saygılar dr sema akman
hatice kübra yıldız
merhba sayın sema hanım benim 3 ay 12 günlük erkek bebeğim var ap çapları dogduğu zaman sağ 11 sol ise 10 mm idi.suan ise sağ 7 sol 7.5 mm voiding çektirdim reflü yok am bu ay yaptırdığım idrar kültüründe enterobacteria 100 000 çıktı doktorum antibiyotik tedavisi başladı şimdiye kadar yaptırdığım idrar kültürleri temizdi şimdi bu bakterinin sebebi nedir acaba voiding çektirdiğim zaman olmuş olabilirmi tedaviden sonra tekrar olurmu bu bacteri yada sebebi bu kanallardaki genişlememi? bana yardımcı olursanız sevinirim saygılar
Mustafa Pehlivan
Merhaba Sema Hocam. Öncelikle hastalar için böyle bir fırsat oluşturduğunuzdan ötürü çok teşekkür ederim. Ben kardeşim için bir soru soracaktım. şuan 16 yaşında ve yaklaşık 3 yıldır böbreklerini rutin olarak kontrol ettiriyoruz. Sol böbrek sağdakinin 4/5 boyutunda (Belki doğuştan belki sonradan tam olarak bilemiyoruz)ancak Sağ GFR si 43 ml/dk sol GFR si 14 ml/dk..En son Geçtiğimiz yaz konrole gittikten sonra hastane mikrobu diye tanımladıkları klebsiella olduğu tespit edildi ve yaklaşık 10 gün sabah ve akşam merapenem serum aldı. bunun faydası oldu fakat daha sonra tam olarak geçmediği tespit edildi..ve koruyucu olarak 250 mg'lik CEC denilen antibiyotikten kullanmaya başladı. bunu 2 hafta kullanmayı aksatınca tekrar tahlil yaptırdık ve tekrar 100.000 klebsiella olduğu tespit edildi. hiçbir şekilde ateşi olmuyor fakat son 3 haftadır hep mide bulantısından şikayet ediyordu.. bu kez enfeksiyon uzmanına gittik oda 1 mg lik İnvanz'dan 3 doz yazdı..3 günlük tedaviden sonra oral ilaçlara geçilebileceiğini söyledi..Size sorum bu sık enfeksiyon sol böbreği neredeyse sıfırlama noktasına gider mi..sürekli düşük doz antibiyotik kullanımı böbreğe zarar verir mi.. ayrıca protein kaçağı olduğu söylenmişti..ilerde böbrek yetmezliği ve hatta diyalize bağlanması korkusu yaşıyoruz..ağır protein diyeti şart mı?. zaten çok fazla ptoteinli gıdalar almıyor ancak hepten kesmesi bünye için sakıncalı mı?..bol su içiyor bunda sıkıntı yok.. akşamları cranberry içiyor düzenli olarak...bize bir yol haritası çizerseniz sevinirim...
özlem bayraktar
merhaba sema hanım bana lütfen yardımcı olur musunuz? 1 yaşında kızım var 7 aylıkken idrarında koku vardı idrar kültüründe enfeksiyona çıktı.1 ay sonra tekrar idrar yolu enfeksiyonu oldu antibiyotikle geçti.geçirdiği idrar yolu enfensiyonları ateşsiz oldu.kilosunu etkiledi.kasım sonunda tekrar iye yaptırdım temiz çıktı.şişli d.hastanesinde nefroloji takibinde.sorum şu idrarı temiz çıktığı halde neden koruyucu(bactrim)verdi.1 ay sonra dmsa çektircem.önceden renal usg tetkikinde normal çıktı.sağ böbrek:50,6 mm parankim kalınlığı:9mm sol böbrek:53mm parankim kalınlığı:9,7 ben ne yapmalıyım koruyucu ilaca başlamalımıyım ve dmsa çektirmemin zararı var mı
sevim kara
merhaba sayın hocam, hamileyken erkek çocuğumun sağ böbreğinde 6mm olan kalınlık çocuğum üç günlükken yapılan ultrasyonda sağ böbrek boyutları 47x25x31 mm parankim kalınlığı 8 mm sol böbrek boyutları 50x24x20 mm parankim kalınlığı 7,6 mm bileteral böbrek boyutları fizyolojik sınırlar içerisinde olup parankim eko ve kalınlığı tabiidir. Bilateral böbrek pelvikalisel yapılarda kalkül izlenmedi. sağ böbrek pelvikalisyel yapılarda hafif ektazi izlendi. ap çap 7mm sol böbrek renal pelvis hafif belirgin ap cap 4,6mm mesane volümü tabii cidar kalınlığı 4,mm cidar ödematö görünümündedir. İntralüminal patoloji izlenmedi. Batın içi serbest mayi izlenmedi. sayın hocam bunu yorumlarmısınız. rizede çocuk nefrolojisi yok . çocuk cerrahına götürsek olur mu, çocuğum 10 günlükken götürdüğümüz çocuk cerrahı her 15 günde ultrasyon çekilecek büyüme artarsa kolundan ilaç verilip sintigrafisi çekilecek dedi . Hocam hangi aralıklarla ultrasyon çektirmeliyiz. Büyüme ne kadar olursa tehlikeli olur. Nelere dikkat etmeliyiz. şimdiden çok teşekkür ederim .allah razı olsun.
Semra
Merhabalar sema hanim size birsey danismak istiyorum 4yillik ewliyim bir oglum war yaklasik 5-6senedr idrar yollarmdaki iltihapla ugrasiyorum ilk baslarda yanma agriyla baslamisti sonra yuksek ates we ardindan sag bobrek agrisiyla dewam etti cok antibiyotk kullandm fayda etmedi idrar kulturu yapildi 2kez hicbise cikmadi we ultrasonla bakildim sag yumurtalikta 2cm capinda kis cikti surekli akintim oluyo kadin hastaliklari we idrar yollarim icin gitmedigm doktor kalmadi ne yapmam gerekiyor yardim ederseniz cok sewinirim.. Kolay gelsin sewgiler..
Fatih ALTINAY
Hocam kolay gelsin.10 Aylık bir kızım var.kendisi8 aylıkken 2kg olarak doğdu. doğumundan itibaren ise sürekli iye geçirmekteydi. 3 sefer zimax kullandık. 19 mayıs üni. tıp fakültesinde gerekli testler yapılınca ( dmsa, voiding) sol tarafta 2. sağ tarafta 2-3. seviye vur görüldü. bactrim kullanıyoruz 3 aydır ama bu süreçte de 1 kez ateşli iye geçirdi.nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz.
Murat keleş
İyi akşamlar hocam.37 günlük kızımda anlam veremediğimiz aşırı ağlama periyotları vardı.En son ıdrar tahlılınde 12 lokosit çıktığını söyleyip Zimaks 100 antıbıyotık yazıldı.Kullanma konusunda endişemiz var yardımcı olursanız çok seviniriz.TEşekkürler.
fatma
çok sık idrar enfeksiyonu oluyorum.yılda en az 6 kez.her doktora gittiğimde antibiyotik fitil yanında bir ilaç daha verdiler ama sık tekrarladığı için ürolojı bölümüne gittim doktor kültür testi istedi sonuçta PROTEUS SPP bakterisi çıktı bu neden olur birde korunmak için neler yapmalıyım..yarımcı olabilirseniz sevinirim.
derya baş
merhabalar sema hanım 6 yaşında bir kızım var.kızımın sağ böbreğinin pelvis bölgesinde 13mm çapında genişleme var.doktorlar şuan için gözlemliyor.herhangi bir koruyucu ilaç kullanmıyor.birde kızımın sağ böbreğinde yarım su bardağı kadar idrar kalıyormuş.sizce bu konuda neyapılmalı
hafize erdem
merhaba Sema Hanım.Ben daha önce de size yazmştım.cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Bir sorum daha olacaktı.7 yaşında selin erdem adında kızım var.4yaşındayken sting yöntemiyle Selçuk Yücel Bey tarafından böbrek reflüsü ameliyatı olmuştu .Böbreğe kaçış engellendi fakat kızım küçük damlalar halinde günde en az 7-8 kez idrar kaçırıyor.Bazende bu kaçışlar ağrılı oluyor.Ağrılar çok şiddetli oluyor ki kızım yere çöküp kımıldayamıyor.Sürekli ağlayıp beni sen götür tuvalete diyor.Ve olduğu yere idrarının bir kısmını salıyor.Selçuk bey e bu durumdan söz ettim.Sıkışma testi yapıldı.İdrar kesesi vücuduna göre küçükmüş.Kasları gelişmemiş dedi.Bu durumun böbrek reflüsü ameliyatıyla bir ilgisi var mı?Yoksa tedavi için hangi bölüme gitmemiz gerekiyor?Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.Saygılarımla.
neslisah
hocam oğlum 5 günlükken idrar enfeksiyonu ve ateşten dolayı 10 gün hastanede yattı.böbrek hasarı filmi çektirdik temiz dendi fakat bu günlerde idrarını yaparken ağlama ne idrarını kesik kesik yapma oluyor.idrar tahlili ve kültürü temiz çıktı.sünnetini yaptıralı çok oluyor.acaba sebep ne olabilir.teşekkürler
neslisah
10 aylık erkek bebeğim idrarını ağlayarak yapıyor idrar testi ve kültür temiz çıktı.sizce ne yapılmalı.teşekkürler
senem
Merhaba Sema Hanım, Benim 6 yaşında kızım var.Gündüzleri altına az az kaçırıyor ve tuvalete çok zor gidiyor.Çişim yok diyor.Uzun süre tutuyor.İdrar testinde lokasit 8 çıktı.Acaba lokasitten dolayı olabilir mi?Saygılarımla
arzu uray
sayın hocam benim de kızım da sık sık idrar sorunu var . sürekli karnım ağrıyor diyor. İdrar tahlillerinde enfeksiyon çıkıyor. Antibiyotik kullandığım takdirde günde bir veya iki öğün idrara çıkıyor.Antibiyotik bittikten sonra yine başa dönüyoruz kültür testinde temiz çıktı ne yapmamız gerekiyor ilginiz için teşekkürler!
pınar özer
sema hanım kızım bahar şu an 32 aylık.4 aylıkken sürekli tekrarlayan ancak hiç ateş olmayan iye ler sonucu kendimizi çocuk nefroloğunda bulduk voldingte 3.derece çift taraflı kaçak olduğunu öğrendik sintigrafi de böbreğin temiz olduğunu gördük sonraki dönemde günde 2.5 mlg largopen kullandık,alt bakımına çok dikkat ettik ve hiç ateşlenmeden ve enfeksiyon olmadan 6 ayda bir drumuzla görüştük drumuz tekrar sintigrafi ya da volding çektirmeye gerekli görmüyordu malum muayenehane yasasından sonraçocuğumuz 20 aylıkken drumuzla irtibatımız kesildi ve özel bir hastanenin çocuk nefroloğuna gittik (27 aylıkken) tekrar sintigrafi ve volding çekilmesi gerektiğini ve bunun her altı ayda bir yapılması gerektiğini söyledi biz de yalnızca sintigrafi çektirdik yine sonuç temiz ve largopen i doktor bactrime çevirdi önümüzdeki ay yine gideceğiz (bu arada biz balıkesirdeyiz ve izmir e doktora gidiyoruz )nasıl bir yol izlemeliyiz yine sintigrafi ve volding isterse ne yapalım saygılar...
Demet Yıldırım
Merhaba Sema Hanım Kızım 7 yaşında. 3 yaşında kreşe başladı. Sürekli idrar yollarından problem yaşıyoruz. Ultrason ve voiding çekimi hepsi yapıldı. Sonuçlar normal çıktı. 15 gün önce tekrar ateşlendi antibiyotiik kullandık. Son idrar tahlili temiz çıktı 1 hafta geçmeden tekrar ateşlendi ve bol miktarda lökosit çıktı. Antibiyotik kullanmaya başladık tekrar ilacımız bittiğinde 6 ay boyunca Bactrim şurup kullanmamızı tavsiye etti doktorumuz. Sizin de tavsiyelerinizi alabilir miyim. Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.
meryem
hocam benim kızımda idrar yollarında iltihabı görüldü.genellikle her gün miğdesi bulanıyor.karnı ağrıyor.ne yapması gerekir?
ibrahim
sayın hocam ben kocar-eli izmitten benim 9yaşındaki kızım ateş vekarın ağrısı ile gittiğimiz çokuk doktorundaki tedavisinin ardında terar ateşlenip gittiğimizde idrar kültürüve tahlili yaptı ve sonuçlara göre birçocuk nerolejisinin görmesi gerektiğini söyledi bende derince eğitim vearaştırma hastahanesinde engin melekadlı çocuk nefrolejisine götürdüm bütün yapıması gereken tahlil ve çekilmesigerekli filim ve sondalıfilimler yapıldı böbreklerinde herhangi sıkıntıolmadığını söyledi fakat idrarda lokosit yüksek ama kültürde üreme yok devamlı buşekilde çıkıyor idrar sonuçları antiyiyotik kulanıyoruz idrar tahlili yapılıyor normal sonuç çıkıyor birhafta ongün sonra tekrar kültürve tahlil yapılıyor gene lokosit yükek üremeyok geneilaç tekrar yapılıyor herdefasında aynı durum sizce neyapmalıyım teşekürler saygılar
fahriye
merhaba sema hanım böyle bir site açtığınız ve bizi bilgilendirdiğiniz için öncelikle sizlere çok teşekkür ederim.Benim 11 yaşında kızım şiddetli ağrı yanma idrara çıkmada güçlük çeker bir durumda doktora başvurduk.Yapılan tahliller ve idrar kültüründe enfeksiyon olduğunu söyledi doktorumuz.Daha sonra suprax şuruba başladık on günlük tedaviden sonra kontrole gittiğimizde hala enfeksiyonun devam ettiğini bu seferde augmentin kullanmamızı tavsiye etti.10 günlük tedaviden sonra hala enfeksiyonu devam ettiğini söyleyip bizi nefroloji uzmanına gönderdi.nefroloji uzmanımızda bir daha kültür yaptırdı ama yine enfeksiyon çıktı ne yapacağımızı şaşırdık yarın tekrar gideceğiz aceba neden kaynaklanabilir bu kadar kullandığımız şuruplara rağmen neden geçmemiş olabilir umarım önemli bişey değildir.Yalnız çocuk doktorumuzun bize söylediği ya da şüphelendiği konunun böbreklerden idrar kaçağı olabileceğiydi olabilirmi bilgilendirirseniz çok sevinirim.
meltem
hocam kızımın idrar yolları iltihabı var sabahları midesi bulanıyıor karnı ağrıyor lütfen yardımıcı olursanız sewinirim
mehmet şahin
merhaba Sema hanım öncelikle size çok teşekkür ediyorum 11 aylık kızım var idrar yollarında iltihap var vede sürekli oluyor bir çare bulamadık ne yapmamızı tavsiye edersiniz
CİHAT SÖNMEZ
SAYIN HOCAM; Size Antakya/hatay dan yazıyorum. 6 aylık bir kız çocuğum var.Bugüne kadar 2 defa idrar yolu enfeksiyonundan 1'er hafta hastanede yatırdık. 3.cüsün de de yeni direkten döndük.erken farkettik.evde tedavi ediyoruz.bundan önce çektirdiğimiz ultrasonlarda temiz çıkan sonuç, bu son ultrasonda şu şekildedir: "Sol böbrek toplayıcı sistemi ektatik görünmdedir.Sol üreterde dilatasyon saptanmamıştır." şimdi bu durumda ne yapmamız gerekiyor. Dr. sonda takılarak bir ilaçlı film çektirmemizi talep ediyor.Sizce bu filmi çektirelimmi.Yoksa daha teşekküllü bir hastanede, daha farklı bir test veya aynı testi yaptıralımmı? bu durum herhangi bir operasyon gerektirir mi? Sizce böbreklerin zarar görmüş olma ihtimali var mıdır? Antalya'ya gelirsek ne gibi bir tedavi önerebilirsiniz? Bize yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler........
Tanem
Merhaba sema hanım.benim 8 aylık kızım var.3gün önce ateş sonucunda doktora gittik.boğazında kızarıklık olduğunu söyledi.kilosu ayına göre az olduğu için(6.650 boyu 68cm) idrar tahlili istedi.kültürde nadir lökosit görüldü.E.Coli üredi.bakteri sayısı 100.000 sonuçlar böyle. Bu arada 3gün süren yüksek ateş oldu.ateş birdenbire kesildi ve vücudunda döküntü oldu.tekrar Dr.a gittik ve altıncı hastalık geçirdiğini söyledi.kültür sonuçları doğrultusunda tam batın ultrasonu istedi.hocam ultrasonda önemli bir şey çıkarmı? Yardımcı olursanız sevinirim.bu arada Ankara da 29mayıs hastanesine gidiyoruz.teşekkürler.
özlem tamer
syn sema hocam benim kızım 4,5yaşında 2yıldır idrar yolu enfeksuyonu var her hafta karın agrısı kusma ve kabızlık şikayetleri var 2 yıldır bir sürü ilaç kullandık ama netice degişmedi neler yapabilirim bana tavsiyeniz ne olur
kadriye
yegenım yedı yasında ve ıdrar yolu enfeksıyonunu gecırdıgı bır yıl oldu ayrıca bobrek genıslemesı tanısıda kondu ve ateslendıgınde ıdrar tahlılı sonucunda kan goruluyo erıtrosıt10 gosterıyo ne yapabılırız yardımcı olursanız cok sevınırım sımdıden tesekkrlr
nuray kekeç
mrb. hocam kızım şu an 5 aylık kızım 1.5 aylıkken idrar yolu enfeksiyonu teşhisi kondu 1 hafta hastanede antibiyotik tedavisi aldı,aylık rutin idrar tahlilleri yapılıyor bu arada antibiyotik şurup kullanıyoruz şurup kullanırken de enfeksiyon kendini zaman zaman yeniliyor. doktorumuz idarın böbreğe kaçıp kaçmadığına bakmak dedi ve sondalı film çekildi, sonuç temiz çıktı ve halen largopen kullanıyoruz. 2 gün önce yine idrar verdik ve idrarında farklı bir mikrop çıktığı söylendi. sürekli antibiyotik mi kullanacağız? enfeksiyon sürekli kendini tekrarlayacakmı? teşekkürler....
Öznur
Merhaba hocam iyi çalışmalar 30 aylık kızım var 1 ay içerisine 3 defa iye geçirdi.Suprax kullandık.Ateş olmadı.üriner usg de sol üreter alt uç düzeyine yaklaşık 10*6mm boyutlarında üretrosel görüldü.üroloji uzmanı üretroselin çok küçük olduğunu takip edilmesi gerektiğini söyledi.İYE yapmayacağını belirtti.şimdi 1aydır bactrim kullanıyoruz.doktoru voiding çekilmesini istedi.Zor bir işlem olduğu için çektiremedik.bactrimi daha ne kadar kullanacağız.Eğer bir kaçak söz konusuysa böbreğe bactrim kullandığımız halde zarar verirmi?Voiding çektiremiyoruz DMSA çektirsek olurmu?Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler
ahmet
Hocam kızım 9 yaşında idrarında sürekli mikrop üriyor antibotik kullanıyoruz bir süre geçiyor yine başlıyr DMSA çektik temiz çıktı mikropları kökünden kurutmak için ne önerirsiniz selamlar
sibel doğan
merhaba benim 12 aylık bir kızım var Oksalat idrar[spot idrar)45,43 çıktı.bu enfeksiyon sebebi olabilir mi?bilgi verirseniz sevinirim.
macide çalışkan
sayın hocom benim kızım 5yaşında altını bağlamayı bıraktığımız ilk zamanlarda geceleri kendisi uyanıyordu daha sonraları uyanmamaya altını sılatmaya başladı acaba yatmadan önce sıvı gıdalar vermek sakıncalımıdır birde çok sık ıdrara çıkıyor beni bilgindirirseniz sevinirim.
fatma söğüt
sayın sema hanım; benim kızım su anda tam 13 aylık 3.ayından beri yoğun idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor. çocuk nefroloji uzmanına başvurduk idrar kesesine ultrasonla bekıldı,böbrek sintigrafisi çekildi,vcu sondalı filim çekildi,hepsi temiz çıkmasına rağmen hala idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor kültürde üreme oluyor antibiyotik kullanıyoruz ama oda tamamen iyileştirmiyor ne yapmam gerekiyor 1 yasında hala 7,5 kilo yediğini kusuyor çok üzgünüm ne yapmam konusunda bana fikir verirseniz çok mutlu oluru.Teşekkürler...
fatma söğüt
sayın sema hanım;yorumunuz benim için gerçekten çok önemli şimdiden çok teşekkür ederim...
Sema AKMAN
Sayın Fatma söğüt, Size cumartesi, gönderdiğiniz email adresine yazmıştım zaten. 1 yaş için kilosu oldukça düşük, ayrıntılı değerlendirme gerek eğer Antalyada iseniz vakit geçirmeden tüm tahlil ve filmlerinizla bana gelin. Eğer Antalya dışında iseniz yaşadığınız şehri yazın size en yakın en uygun yeri öneririm iyi akşamlar dr sema akman
fatma söğüt
sayın sema hanım ;tedavi gördüğümüz doktor tam tedavinin sonuç aşamasında hastaneden ayrıldı suan da adanada görev yapıyor ben kocaeli gebzede oturuyorum ama gerçekten ne yapacağım konusunda bi fikrim yok nereye götürsem direkt antibiyotik veriyolar gerçekten tamamen sorunuyla ilgilenebilecek bir yer bulamadım ilginiz için çok teşekkür ederim....
seren deniz
SEMA HANIM MERHABA BEN SİTENİZİ GÖRDÜM VE SORU SORMAK İSTEDİM.BENİM KIZIM 6 YASINDA 1,5 SENE ÖNCE İYE GEÇİRDİ VE BELLİ ARALIKLARLA HALEN OLMAYA DEVAM EDİYOR.BÖBREK ULTRASONUNA BAKILDI VE BİRŞEY ÇIKMADI.TEKRARLAYAN KARIN AĞRISI,BAĞIRSAKLARDA YOĞUN GAZ VE KUSMA ŞİKAYETLERİMİZ VAR.DOKTORU FMF TESTİ İSTEDİ HENÜZ ÇIKMADI.ATEŞ YOK.İYE GEÇİRDİĞİ ZAMAN SADECE İDRARDA YANMA VE AĞRI OLUYOR.PROTEİN KAÇAĞI YOK.ÇOCUĞUMDA ŞEKER HASTALIĞI OLMA İHTİMALİ VARMIDIR.TEŞEKKÜRLER
taner
mrb.benim 6 yaşında oğlum var bende diğer size yazan hasta yakınları gibi.. aynı sırunları yaşıyorun..istanbulda ikemet ediyorum.ve çoçuğumu devlet hst sinde tedavi ettıriyorum..sizden istanbuldaki uzmn tedavi mrkz.önermenizii isterim...saygılarımlaa..
emine
merhaba sema hanım;benim 10 yaşında kızım var 1.5 yıl önce hsp teşhisi konuldu 3 ayda bir kontrollere gidiyoruz şu anda idrarında aşırı bir koku var idrar tahlilinde bir şey çıkmadığını söyledi doktor fakat BAC 252.15 ÇOK YÜKSEK BU NE DEMEK ankarada yaşıyorum bana önerebileceğiniz iyi bir klinik varmı özelde olabilir
Filiz Topuz
Sayın; Sema Hanım. Kızım Ayliz Ecrin Topuz 02/05/2008 doğumlu. Eylül 2011 denn itibaren idrarında iltihap var.Aylık tahlillerde Lükosit 94 - 97 arasında çıkıyor.Begüm Akdağ'a götürdük 1221943 nolu dosyamız tıp fakültesinde mevcut.Ultrason idrar kültürü kan tahlilleri dosyamızda,hepsinde sonuç temiz gözüküyor. Bugün yapılan tahlillerde lükosit 94 ultrasan sonucunda ise;mesane içerisinde ince ekolar izlendi. Dolu mesane hacmi yaklaşık 135 cm 3,mesane duvar kalınlığı ve trebekülasyonu hafif artmış görünümdedir. PMR:11,2 cm 3 tür. diyor.Nasıl bir yol izleyeceğim hakkında bana bilgi verirmisiniz. Şu anda suprax isimli bir şurup kullanıyoruz.Lütfen yardımcı olun. Saygılarımla... FİLİZ TOPUZ
neslihan doğan
hocam iyi günler kızım 5 aylık 1 ay önce e colin çıktı suprax surup verdi 10 gün kullandım geçmedi tekrar etti.beslenmeyi reddettiği için gitmiştim.tekrar ateşle gittik. staphy çıktı kültürde bol lökosit tit de çıktı ultrasında mesanede kalınlaşma var. forsef iğne verdi kültürde az duyarlı olan ilaç olarak çıktı ama iğneye devam etti 4 iğne vurdurdum geçmedi her ciş yaptığında ağladı kasıldı. durmadı bactrim şurup verdim iğneyide vurdurmadım o doktorda geçmese dedi akdeniz üniversitesi idrar kaçma olabilir gidersiniz dedi.kasılma devam ediyor kasılmaları azaldı. göz kapaklarında hafif şişme var beslenmeyi reddediyorsada yiyor ne yapmalıyım teşekkürler.
fatma söğüt
sayın sema hanım ;engin bey hastalığıyla ilgili bir yorum yapamadan hastahaneden ayrıldı İbrahim gökçeye dün gittik muayene etti ve mantar olduğunu söyledi yine antibiyotik ve mantar kremi verdi mantar varsa başka bir şey aramamıza gerek yok zaten dedi fakat daha önce aylarca engin beye gittim başka doktorlara da gösterdim kimse mantar var demedi ben mantarın sık sık enfeksiyon geçirmesinden dolayı çıktığını düşünüyorum madem bu kadar basit bir sorundu neden aylardır hiçbir doktor bunu söylemedi anlayamadım kısacası sorularıma hala cevap alamadım ilginiz için size minnettarım iyi çalışmalar...
şener sezgin
SAYIN SEMA HANIM, KIZIM ŞÜ AN ÜÇ YAŞINDA, 4 AYLIK İKEN BAŞLIYAN İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI TEDAVİ OLMAMIZA RAMEN YILDA 3-4 KEZ TEKRARLIYARAK DEVAM ETTİ.KASIM 2012'DE YAPILAN AYRINTILI ÜRİNER SİSTEM ULTRASONUNDA SOL ÜRETERDE 6,5 MM TAŞ TESPİT EDİLDİ.02 OCAK 2013 TARİHİNDE KAPALI AMELİYAT İLE TAŞ ALINDI FAKAT ÇOCUĞUN ARILARI GEÇMEDİ 10 GÜN SONRA YAPILAN AYRINTILI ULTRASONDA SOL BÖBREĞİNDE KARIN İÇİNE İDRAR KAÇAĞI OLDUĞU TESPİT EDİLTAŞ KIRMA AMELİYATINDA KOMPLİKASYON GELİŞEREK BÖBREKTE İDRAR KAÇINA SEBEP OLDUĞU SÖYLENDİ.AYNI GÜN GİRİŞİMSEL RADYOLOJİ KISMINDA KARIN SOL YAN TARAFINDAN KATATER TAKILDI İLK BİR SAAT İÇİNDE 0.75 ML İDRAR KANLI İDRAR VE PARTİKÜLÜ İDRAR VE SONRASINDA İDRAR GELMEYE DEVAM ETTİ.3 GÜN BEKLENDİKTEN SONRA İDRAR GELİŞİ KESİLMEYİNCE KIZIMA KAPALI AMELİYAT İLE WJ KATATER TAKILDI.KAÇAK KESİLMİŞ VE BİZLER BİRAZ RAHATLAMIŞTIK FAKAT 20 GÜN ATEŞİMİZ 39.5 C KADAR YÜKSELDİ ALINAN İDRAR KÜLTÜRÜNDE 8-9 LOKOSİR KANDA 21 WRC VARDI VERDİĞİMİZ KÜLTÜR SONUCU 10.000 PSİDONOMUS ÜREMİŞTİ DOKTORUMUZ KATATERİN TAKILIŞININ 25 GÜNÜ KAPALI AMELİYAT İLE KATATERİ ÇIKARTTI KIZIM ŞU AN EVDE İŞTAHI YOK ATEŞİ YİNE 38-39 ARASI SEYREDİYOR 2X1 ZİNNAT ANTİBİYOTİK VE ATEŞ OLDUKÇA ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ VERİYORUZ YARDIMLARINIZI BEKLİYORUZ.
elif kutlu
hocam benim kızım 9 aylıkken ateşlendi ağustos ayında 40 derece ateşledi.o zaman hemen tahlil ve kültür yapıldı.bişey cıkmadı ama böbreklerimizde çıkış kanallarında kristaleşme görüldü ultrasonda.daha sonraa bakıldı bizi çoçuk nefrolojisine sevk ettiler.orda bakıldı bişey bulamadılar.ateşlenme olurda kültür ve tahlil yapılsın üreme okursa hemen gelin hastaneye dediler.tam 1 yaşında iken üreme oldu. 100.000 den fazla e.colin üredi.hemen hastaneye yatırdılar bizi.10 günlük tedavi gördük. ve o zamandan beri antibiyotik kullanıyoruz ürememiz yok herşey yolunda gidiyordu sağ böbrekte 1 reflü çıktı.hocamız çoçuk küçük olduğu için kapanır atlatır dedi.2.5 senedirherşey yolunda gidiyordugecen sene kızım voding te çisini yapmadı ve tam sonuc alınamamıştı.ama 2013 ocakta voding yapıldı ve 2 reflü çıktı voding sonuclarını birebir yazıyorum size( üretradan kontrast madde verilerek yapılan incelemede:mesanede dolum fazlalığı dolum defekti saptanmamıştır.pasif mesane dolumu ve miksiyon esnasında sağda grade 2.solda grade1 reflü izlenmektedir.postmiksiyonel rezidü idrar saptanmamıştır.)şimdi bana sadece bu rapordan sonra ultrason istendi ve sonuctan sonra acık ameliyat olabilir belki dendi.hocam bana yardım edin ben ne yapayım.çok üzülüyorum 3 seneye yakın zamandır ürememizde olmamasına rağmen neden reflülerimiz çoğaldı.anlamıyorım bana yardım edin ben ne yapayım kızımın gelişimi herşeyi normal olmasına rağmen şimdiden herşey için çok teşekkür ederim.fikirlerinize ihtiyacım var
elif kutlu
hocam benim kızım da böbrekleirnde reflü var ilk başta 1 tane idi ama 3.5 senedir tedavi görmemize rağmen son voding te 3 tane olmuş reflümüz.sizden ricam istanbul da iyi bir hastane veya prof. lütfen hocam her gün kızım için bir zarar kızım 4 yılında
Hasan kumru
Hocam bebeğimiz 3 ay 10 günlük. Bebeğimizin idrar yollarında daha doğrusu pipi ağzında kızarıklık ve idrarını yaparken aşırı sıkıntı yaşıyor ve bu yaklaşık 4-5 saat sürüyor. Gerektiği gibi ürolog tanısı gayet normal ama böbreğe bağlı bir sıkıntısı olabilirmi... Çünkü anne sütünden hariç mama kullanıyoruz...gerekli su ihtiyacı karşılanmıyormu acaba ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederiz...
öznur
Merhaba hocam iyi çalışmalar 30 aylık kızım var 1 ay içerisine 3 defa iye geçirdi.Suprax kullandık.Ateş olmadı.üriner usg de sol üreter alt uç düzeyine yaklaşık 10*6mm boyutlarında üretrosel görüldü.üroloji uzmanı üretroselin çok küçük olduğunu takip edilmesi gerektiğini söyledi.İYE yapmayacağını belirtti.şimdi 1aydır bactrim kullanıyoruz.doktoru voiding çekilmesini istedi.Zor bir işlem olduğu için çektiremedik.bactrimi daha ne kadar kullanacağız.Eğer bir kaçak söz konusuysa böbreğe bactrim kullandığımız halde zarar verirmi?Voiding çektiremiyoruz DMSA çektirsek olurmu?Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler
ayşegül
benim kızım 3.700 doğdu şuan 10.ayın içine kilo doğdu doğalı 300.400arası alıyor 4ayda idrar enfeksiyonu oldu kilo doğru almıyor diye tekrar idrar yolu kulturu yaptırdım sonuç temiz cıktı bir arakadaşım kılosu zayıf diye böbreklerinde sorun olabilir dedi korkmaya başladım lütfen bana cevap verirmisinin öyle bişe olsa idrar kültüründe cıkmazmıydı şimdiden cevabınız için teşekkürler
ferhat
hocam çocuk 67 günlük ıdrar tahlili hepsi negatif çıktı hangi ilsçlsrı kullsns biliriz gerekırse ıdrar tahlıl sonuçlarını göndere bılırım.
mehmet bulut
Sayın Hocam öncelikle iyi çalışmalar diliyorum.Bu Çalışmayı tesadüfen gördüm ve çok faydalandım.Ben Kütahya dan yazıyorum,1 aylık bir oğlumuz var gece uykusuzluk ve ağlama nöbetleriyle çocuğu doktora götürdük idrar tahlilinde kum döküyor diye bi sonuç bize iletildi doktorumuz ultrasyona gönderdi sol böbrekte hironefroz 2/3 taş? olabilir şeklinde bi sonuç çıktı.Osmangazi Üniv.Tıp fak.gittik tekrar ultarsyo çektiler 4mm genişleme çıktı ancak çocuk çok küçük olduğundan herhangi bi işlem yapılamayacağı aylık periyotlarla takip önerdiler eve döndük çocuğun ağrı nöbetleri ağlamaları artık dayanılmaz hale geldi 2 gece dir toplam 6 saat uyudu bugün devlet hast.götürdüm idrar tahlilinde erotrosit 7 çıktı kültür istediler oda henüz çıkmadı.Sayın hocam kafamda çok ciddi büyük korkuyla karışık soru işaretleri oluştu napmam gerekiyor tehlikeli bir durummu yardımcı olursanız çok sevinirim.
semiha
benim oğlu 5 aydır idrar enfeksiyonu ğeçiriyor 6 antibiyotik kullandık bir de iğne yaptırdık böbreğinde genişleme var denildi sonun da sünnet yaptırıldı sünnetten sonra enfeksiyonu atlatabilirmiyiz şu anda 9 aylık başka ne yapabiliriz
vahit
Sn Sema AKMAN Hocam ben sağ böbreğime idrar kaçışı nedeniyle sağ grade 5 vur ameliyatı oldum bugün sondalı filmde sağ tarafımın geçtiğini ama bu sefer sol tarafımda vur 4 derecede kaçak olduğu tespit edildi sizce bu mümkü mü? Eğer vaktinizi bana ayırıp da cevap verirseniz çok memnun olurum.
şükrü tengilimoğlu
hocam iyi günler.4,5 yaşındaki kızımda DMSA sağ grade 2-3 sol grade 3-4 ve 8 ay önce sting yapılıp yeniden voiding çekildi. Bu esnada mikrop kaptı ve koruyucu doza rağmen lokosit ve bakteri artışı nedeniyle toplamda 10-12 gün yatacak.Bu esnada voidig sonucu sol taraf 3-4 devam ediyor ve sağ taraf kapanmış.Hocam sorum şu.Bir kapalı hakkınız daha var diyorlar ve hocamız açık olsun böbreği riske etmeyelim diyor ve kafamız karıştı.Açık mı kapalı mı olsun.voiding esnasında enfeksiyona yatkın kızımız anladığım kadarıylave nekahat süresi, ameliyat riski, ileriki yaşamına etkileri vs konularda görüşünüz bizim için dünyalara badel. Saygılar sunarım.
GÜL AKYOL
HOCAM MERHABA SAYFANIZI BUGÜN GÖRDÜM VE HAYRETLER İÇERSİNDE KALDIM SİZİN GİBİ DUYARLI İNSANLARIN OLMASI VE SORULARA GERİ BİLDİRİMİNİZ İNANILMAZ DUYGULANDIRDI BENİ.MANEVİ DEĞERİ ÖLÇÜLEMEZ GERÇEKTEN.HOCAM SİZE GENEL AÇIKLAYAYIM AYRICA YAPILAN TESTLERİ SİZE MAİL ATACAĞIM.2008 DOĞUMLU KIZIM VAR.1 YAŞINDA ATEŞ VE KUSMA İLE DOKTORA GÖTÜRDÜK ÖNCE TAHLİLSİZ İNTİBİYOTİK VERİLDİ.TEKRAR ETTİKÇE ÖZEL Bİ HASTANEYE GİTTİK VE KÜLTÜR TESTİ YAPILINCA İDRAR YOLU İLTİHABI TEŞHİSİ KONULDU.100.000 ÜREME OLDU HER DEFASINDA.KORUYUCU ANTİBİYOTİK KULLANDIK SONRASINDA KONTROLDE GENE ÜREME OLDU.SONRA FARKLI BİR KORUYUCU ANTİBİYOTİK VERİLDİ SONRA TESTTE YİNE ÜREME OLDU BU BAYA Bİ DEVAM ETTİ HOCAM HER DEFASINDA FARKLI BİR İLAÇ VERİLDİ.SONRASINDA ÇOCUK DOKTORU BİZE (6-7 AY GECTİ BELKİDE)NEFROLOJİ DOKTORUNA YÖNLENDİRDİ.ORDA TEDAVİYE BAŞLANDI.SONRAKİ TEST TEMİZ ÇIKTI.6 AY SONRA GİBİ Bİ SÜREDE SİNTİGRAFİ ÇEKİLDE.SAĞ BÖBREĞİNDE ŞEKİL BOZUKLUĞU SAPTANDI.TAM NET HASAR OLUP OLMADIĞINI SU AN SAPTAYAMAYIZ DENDİ.6-7 AY ÖNCE TEKRAR SİNTİGRAFİ ÇEKTİRDİK HASAR TESPİTİ KONDU.AYRICA ULTRASONDA AYNI BÖBREKTE GENİŞLEME OLDUĞU SÖYLENDİ.TUVALETİNİ ÖGRENMEYE BAŞLAYINCA RAHATSIZLIĞI AZALDI.AYRICA HOCAM VUR DA ÇEKİLDİ 2 YIL ÖNCE FİLAN KAÇIŞ YOK DENDİ.YAKLAŞIK HOCAM 6 AY ÖNCE İDRARI TAMANEN YIKANMIŞ ET SUYU RENGİNDE, KIRMIZI-KAHVERENGİ ARASI Bİ RENKTE GELDİ BEN KORKTUM GÖRÜNCE. SABAH GENE AYNI SEY OLUNCA DOKTORA GİTTİK.DOKTORDA ŞAŞIRDI ÇAY RENGİ GİBİ DEDİ O ŞEKİLDE İDRAR ALINDI AMA ÜREME OLMADI.NET BİŞEY SÖYLENMEDİ.2-3 GÜN COCUGUN İDRARI BU ŞEKİLDE GELDİ.NE YAPMAMIZ GEREK ŞAŞIRDIK VE KORKUYORUM.AYRICA YAKLAŞIK 1 YILDIR HEP KARNIM AGRIYOR DİYOR BÖBREKLE ALAKALI OLABİLECEĞİNİ BİLMİYORDUM HASTALARINIZA YAZDIĞINIZ MAİLLERDEN OKUDUM.ÇÜNKÜ KAKA TAHLİLİ FİLAN YAPILDI TEMİZ ÇIKTI AMA COCUK SÜREKLİ KARNIM AĞRIYOR DİYOR. BEN SİZE TAHLİLLERİ MAİL ATACAĞIM HOCAM VE YANINIZA DA GELMEK İSTİYORUM GEREKİRSE.BANA BİLGİ VERİRSENİZ ŞİKAYETİMİZ HAKKINDA ÇOK MUTLU OLACAĞIM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM..
ismail uzel
hocam merhaba kızımızda sag ve ol böbrekte 3 ve 4 derece vur tespit edildi. konya selcuk tıp harun peru doktorumuz. doğrudan kapalı ameliyat önerdiler. ameliyatsız tedavi mümkünmü. ameliyat dogrumu sonuc alabılırmıyız. kızım sağlığına kavuşacakmı. işeme gunlugu ve mesane genıslıgı normal...
yüksel
hocam merhaba benim kızım 3 aylık ve son zamanlarda çok huzursuz ve iştahsız emmiyor mamada almıyor.idrar tahlili yaptırdık 1.2lökosit,7.8epitel lökosit esteraz pozitif çıktı idrar yolu enfeksiyonu var dediler ve zimaks antibiyotik kullandık 10 gün.2 gün ara verdik tekrar tahlil yapıldı.ve her sahada 2.3 lökosit 10.12epitel görüldü ve kültürde alındı üreme olmadığı çıktı.tekrar ilaç vermediler ama bebeğim halen huzursuz ve emmiyor ancak uyurken emzirebiliyorum.sizce nasıl bir tedavi uygulanmalı bilgi verirseniz mutlu olurum.teşekkürler
emine
her iki böbrekte kollektör yapılarında minimal ektazi görüldü son günlerde midemde ağrı oluyor bazende bulanıyor idrar yollarımda yanma ve ağrı oluyor. bazende idrar kaçırıyorum,böbreklerimde ağrı oluyor.midemdemi sorun yoksa idrar yollarımdamı cevaplarsanız sevinirim
çiğdem özavcı
merhaba sayın hocam öncelikle duyarlı bir şekilde sorularımıza cevap verdiğiniz için çok teşekkürler.şu an 1 aylık olan kızım dünyaya geldiğinde sürekli uyuyor ve emmiyordu. yapılan bir çok test sonucu ateşi olmadığı halde idrar yolu enfeksiyonu tespit edildi. testi iki kere yaptık. 7 tane genta 15mg iğne kullandık. şu an idrar temizlendi. böbrek usg sonucu şu şekilde: her iki böbrek normal lokalizasyonda ve boyutlarda olup konturları, parenkim-sinüs oranları ekoreflektiviteleri normal sınırlardadır. Sağ böbrektemilimetrik kalküliform imaj,(distandü mesaneye sekonder?) minimal pyelectesi, sol böbrekte (distandü mesanenin belirgin hale getirdiği)minimal pyelectasi izlendi (sağ renalpelvis AP yaklaşık 1.1 mm, sol renal pelvis AP yaklaşık 2mm ölçüldü. çocuk doktorumuz böbreklerde taş olduğunu ve her iki böbrekte genişleme olduğunu söyledi. 1 aylık olduğu için idrar yolu enfeksiyonuna karşı korunması için langoper antibiyotik verdi. 1 ay boyunca kullandıktan sonra yeni bir idrar tahlili yapılacak 3. ayında böbrek reflusu için film çekilecek. sizce konulan teşhis ve tedavi yöntemi doğru mu? bundan sonrası için ne yapabiliriz ve bu durum böbrek yetmezliğine kadar gider mi gerçekten. iyi çalışmalar
SEVDA DAĞLAR
merhaba sema hocam 9 yaşında kızım var sağ böbrek %25 sol böbrek %74 çalıştığı tespit edildi bu durumda ne yapmalıyız?en kısa zamanda size muayene ettirmek istiyoruz.iyi günler
NİHAL KOCAMAN
Saygılarımla hocam..Öncelikle tüm hastalarla tek tek ilgilenip aydınlattığınız için çok teşekkür ederim.Benim 8 yaşında kızım var yaklaşık 2 yaşından beri idar yolu enfeksiyonu geçiriyo biz KTÜ yede getirdik balon şişirme yöntemiyle böbrek filmi çekicektiler ama başarılı olunmadı çekemediler hocam yıllardır sürekli antibiyotik tedavisi gördük bende çok kullanma taraftarı degildim ama ateşini başka şekilde düşüremiyoduk bir anne olarak çok yıprandım çocuğumun organlarına zarar gelsin istemiyorum 10 gün öncesinde kusma şikayetiyle ARTVİN devlet hastanesine başvurduk burda çocuk doktorunun yaptırdığı tahlillerde protein kaçağı olduğunu söyledi böbrek biyopsisi gerekebilir dedi hocam 15 mayısta dönceğinizi yazmışsınız bende sizinle birebir görüşmek istiyorum sizin görüşünüz çok önemli benim için çünkü çok yıprandım şimdiden teşekkürler.
mehmet tas
merb hocam ben ıdrar taili yaptırdım enfeksıyon vardı ve lökosit 21 ertosıt 11 doktor bana exen fort ve antıbıyotk roxin tedavısı verdı 1 ay kullandım sonra tekrar muyaneye gıttım ıyıleşmış olacagımı soyledı bende tekrar ıdrar tahlili istedım yapalım dedı lökosıt 1 e düşmüştü erıtosıt 11 den 8 e düşmüştü doktor bana ultrason urıner cekelım dedı .bu uruner ultarasonda bellı olurmu nedenı yada daha sonra ne yapmalıyım tavsıyenız varmı doktorumdan ıdrar tahlili istemesydım anaşılmıcaktı sızden rıcam tavsıyenız varmı ne ıstemelıyım ne ypmalıyım bundan sonrakı evrede saygılarınla
arzu öndeş
merhaba hocam 4 yaşında kıım 2,5 yaşında iye geçirdi arkasından senede 1 kere geçiriyor ilk idrar kültürümüz 1000 kolonistafilokok spp üredi ultrasanda sağ böbrekte 0-1 pelvikalisiyel dilatasyon dikkati çekmiştir diyor dmsa çekildi sonuç sağ böbrek %49.6 sol böbrek %50.4 olarak hesaplandı biterl normalparankimal yapı gösteren böbrekler ile uyumlu diye yazıyor ateş hiç olmadı doktorumuz voiding yaptırmayı gerek görmedi ama neden enfeksiyon oluyor endişeleniyoruzne yapmamız gerekli teşekkürler
CENNET
merhaba sema hanım ben cennet çakır 12 yaşındaki kızımın idrar yolları enfeksiyonu var acilde bakıldı damardan antibiyotik verildi sonra suprax verildi ultrasyonu kültürü temiz ama idrarında enfeksiyon çıkıyo kan tahlilide iyi ama enfeksiyonu bir türlü geçmiyo ben çok endişeleniyorum bu konuda beni aydınlatırmısınız ne yapacağımı bilmiyorum kızım şimdi genel çocukta bakılıyo dosya no 834219
Hayriye Söylemez
Merhaba Sema hocam, hasta çocuklarımıza gösterdiğiniz ilgiden ötürü öncelikle teşekkür ederim. Allah sizden razı olsun, çünkü çocuklarımızla ilgili gittiğimiz yerlerden açık ve anlayacağımız tarzda açıklama alamıyoruz. Benim kızım 2000 yılında doğduğundan beri sürekli ateşleniyordu , gittiğimiz hekimler boğaz anjini derlerken zaman geçirdik. Kızım 10 yaşına geldiğinde idrar reflüsü tanısı kondu. VUR 4 - 5 olduğu anlaşıldı. Böbrek sintigrafisi çekildiğinde sağ böbrek %42 radyonükleid uptake i , sol böbrek % 57 radyonükleid uptake i hesaplandı. Sonuçta böbreklerin ikiside hasarlanmış dendi.Cerrahpaşa da önce kapalı ameliyatla reflü sorunu çözülmeye çalışıldı.Ameliyat sonrası piyolepsitil tabletlerle böbrekler korunmaya çalışıldı. 2012 yılına geldiğimizde reflünün geçmediği anlaşıldı. Açık ameliyat edildi. Ameliyat öncesi çekilen sinti.de sol böbrek büyümüş, sağ böbrek yaşa göre küçüktü. sol böbrek% 63,sağ böbrek%37 katılım oranında idi.Ameliyat sonrası reflü geçti . Ama kızım artık nefroloji de takip ediliyor ve KBY olduğu söylendi. Kronik böbrek yetmezliği hastası olmuş.2013 yılında çekilen usg de sağ böbrek 74 mm , parankim kalınlık 15 mm.dir.Sol böbrek 71 mm.,parankim kalınlık 13mm.dir.Kanda kreatinin ise 1,2 olarak çıkıyor. Kızıma hiçbir ilaç verilmiyor ve idrar kültüründe ise üreme sürekli oluyor, az yada çok. Bizler ona nasıl yardımcı olabiliriz. Tıbbın yapabileceği bir şey varmıdır? Cerrahpaşa çocuk nefroloji de takip ediliyor ama bize hiçbir açıklama yapılmıyor, ilaç kullanmıyor ve sürekli enfeksiyon geçiriyor çünkü çok zayıf,iştahsız,halsiz ,bağışıklık sistemi zayıf ve hep soğuk algınlığına benzer hastalıklarla boğuşuyor, öksürük şurubu bile veremiyoruz. Hocam lütfen kızıma yardımcı olabilirmisiniz? Bize önerceğiniz herşeyi yapmaya hazırız. Sizde umutla gelecek cevabı bekliyorum. Saygılarımla..
Ayşe Özcan
Merhaba sema hocam ben 1,5 yaşındayken idrar yolu enfeksiyonuyla karşılaştım geceleri sık sık ateşlenmeler felan 5-6 yaşlarında ilaç verildi bünyeye sonra ara sıra kontroller felan oluyordu 4 sınıftayken yani 2006-2007 yıllarında arba kazası nedeniyle hastaneye geldim tevafuken kontrol yapılırken enfeskiyon geçirdiğim ortaya çıktı kontroller tesler devam ediyor tabi sıklıla 2-3 sene önce felan yeni bir teşhis konuldu böbreğe giden yolda genişkleme farkedildi militmere fark oynuyor 120yi geçerse ameliyat felan dediler ilk önce 3aydan 3aya sonra 6aydan 6aya kontroller başladı bir 2 böbrektede genişleme var en çok solda var hastanede asistanlarınızdan zar-zor bilgi ediniyoruz bugün geldik herzamanki gibi ultrason çekildik sonuçlar alındı daha idrar sıkışık çekildiği için hata olabilir sonuçlar birbirini tutmuyor diyorlar önümüzdeki hafta işeme testi felan yapılacak dosya numaram 522230 sizden ricam artık bu işin ciddiyetine önem verilmesi ve neyapmam gerektiğinin söylenmesi Allah rızası yardım edin kolay gelsin
fatmanur
mrh hocam oglum 2 yasında hıdrorefrozu zardı doguştan 3 kere kapalı amelıyat oldu son cekılen sondalı flmınde 5.derece reflüsü oldugu söylendı acık amelıyata aldılar SİSTOSKOPİ+SOL UNC+SOL DJS TAKILDI.ameliyat olalı 37 gün oldu idrarı kanlı gelıyo tahlıllerıne LÖKOSİTİ VE ERİTROSİT İ cok yüksek cılıyo suprax kullanıyoruz hafif düşüş olmuş ama ürolojı doktorumuz amelıyattandır dıyo cocuk doktorumuz mutlaka bı nefrolojı bölümüne gidın dıyo arada kaldım hocam suan cocugum bı zarar görüyomu lütfen bı fıkır verın ve bende ona göre gecıkmeden bı tavsıyelerınızı uygulayım.sımdıden cok tesekkür adıyorumm acıl cevabınızı beklıyorum saygılar
ahmet cakır
merhaba sema hocam ben kayseriden yazıyorum 10 yaşında kızım var 1 yıldır bilateral vur tedavisi görüyoruz koruyucu olarak metoprim kullanıyoruz 4.4.2012 ilk voidingimizde iki kacak vardı 6.4.2012 de DMSA yapıldı sag böbrek 24.3 sol böbrek 75.7 CALIŞIYOR DENİLDİcocuk cerrahisi tarafından ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FATÜLTESİNDE enjeksiyon yapıldı 6 ay sonraki voidinginde kacak devam ettigi icin ikinci enjeksiyon 30.11 2012de tekrar yapıldı 3.21.2013de sag böbrek agrısı şikayetigle hasteneye yatırıldı pyelonefrittanısı kondu 1 hafta enfeksiyon tedevisi gördü 2 hafta sonrasında tekrar DMSA cekildi bu defa sag böbrek 29.4 sol böbrek 70.6 calışıyor dendi 2 hafta sonra voiding yapıldı sag tarafda kacagın devam ettigi ve 3. derece oldugu söylendi bu deha acık ameliyat dendi ne yapacagımızı bilemiyoruz enjeksiyonla kapanırmı 3. dercedeki reflü yoksa acık ameliyat mı önerirsiniz sizden bu konuda yardımcı olmanızı rica ederiz birde böbreklerinde degişim oranının degişikligi hakkında bilgi verirseniz bizi cok mutlu edersiniz biz kayseride fatültemiz olmasına ragmen hic bir sorumuzun cevabını alamıyoruz bize bu konuda yardımcı oldugunuz icin cok teşekkür ederiz acil olarak bize cevap verir seniz cok mutlu oluruz teşekkürler
hasaqn huseyin odabası
merhaba sema hocam,benim kızım 10 yasında,reflusu var iki defa enjeksiyon yapıldı ve son yapılan voiding de sag tarafta 3. derece kacak gorundu ve erciyes üniverstesi prof.dr mustafa küçükaydın hocamız acık ameliyat onerdi.ben şu an kayseride yasamaktayım ve sizden istegim eger sizin yanınıza gelsem dosyaları size gostersem veya orda tekrar tetkikler yapılsa farklı sonuc cıkarmı ya da cıkan sonuclara gore siz farklı bi yontem uygularmısınz sizden bu konuda bana tekrar donus yapmanızı vereceginiz degerli bilgileri benmle paylasırsanız cok memnun olurum,cünkü ben cok yoruldum burda hiç bi sorumun cevabını saglıklı sekilde alamıyorum eger sizde isterseniz dedigim gibi sizin yanınıza gelerek cocugumu bu hastalıktan kurtarmak istiyorum .şimdiden yardımlarınız için cok tesekkur ederim.
Ada Mete
Dr.hanım merhabalar, kızım 3yaşında, 4 aylıktan itibaren iye geçirmeye başladı sürekli tekrarladı, nefrolog takibine girdik 5 aylıkken voiding çektirdik reflü yoktu .0, 10 aylıkken ateşli iye sonrası, doktorumuz neşe bıyıklı, böbrek sintigrafisi çektirdik ancak raporumuzu karıştırdılar fakat sonra neşe hanım sizde sorun yok tamiz raporunuz dedi, inandık, 3 ay kadar koruyucu ant kullandık,kızım12 aylıktan sonra bir daha iye geçirmedi taki geçen sene Eylül ayına kadar , neşe hn sistit olduğunu söyledi ant kullandık bir ayda koruyucu ant kullandık, 1 er ay arayla tahlil yaptırdık temizdi, ancak 10 gün önce lenfodentit nedeniyle augmentin kullanmaya başladık ilacı kullanırken, 9. Günde aniden ateşi çıktı, antibiyotik baskısı olabileceği düşüncesiyle sadece tit yapıldı ve 6-7 lökosit çıktı, gerçekten çok endişelendik acaba ateşli iye mi diye? Bu durumda nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz? Bu arada ateşi sadece 1 gün sürdü ve geçti, Dr boğazı kırmızı demişti. Birde şunu merak ediyorum antibiyotikten vajinal mantar oldu, bu da lökositi yüksek çıkarır mı? Tüm araştırmaları yenilememiz mi gerekecek? Saygılar teşekkürler
ismail akar
slm hocam 6yaşında oğlum var sol böbrekte upj darlık var ben malatyada oturuyorum ve gitmediyim üroloji doktoru kalmadı ve bize bekleyin dediler 2purofösere götürdüm 1ri sitert önerdi diyeri ise bekleyindediler hocam budurumda ne yapmamaz gerekiyor ve böbrek AP ÇAPI 14MM bize neyapmamız gerektiğini yazarsanız seviniriz ALLAHA EMANET OLUN
Handan
Sayın hocam benim 4 haftadır arka yan taraflarda başlayarak öne doğru vuran ağrılarım var çok doktorlara gittim kimisi kas ağrısı dedi kimisi sinirsel dedi iki defa ultrason biçok kezde kan ve idrar tahlili yaptırdım ara ara ağrılarım çok fazla oluyor inanın bende ne var diye düşünmekten psikolojim bozuldu bu arada lustral kullanmaya başladım idrar kültürümde bakteri olduğu anlaşıldı idrar yolları enfeksiyonu var dendi şu an cipro isimli antibiyotiği kullanıyorum günde iki tane midem felaket ara ara da tansiyon yükselmelerim oluyo idrar yolları bu kadar ağrı ve rahatsızlık yaparmı yardımcı olursanız inanın çok sevinirim bu arada yaşım 38 şimdiden tşk ederim.
sevda keskin
2 aylık ıkız erkek bebeklerım var oglumun bırınde sarılık vardı onun ıcın kan verdık guatırı sınırda cıkmıs ıdrarın sonucunuda bugun aldık ama doktorumuz ureme 60 olmus.enfeksıyon dedı.pazartesı tekrar ıdrar testı ıstedı korkuyorumyavruma bısey olmasından bunun ıcın ne yapmalı nıcın olur bu rahatsızlık yardımcı olursanız sevınrıım
Atilla Mucuk
2 ayık kız bebeğimizin uzun süren sarılık sebebiyle alınan ilk idrar kültürü kontamine oldu ikinci kültürde 20000 cfu/ml ve 3. idrar kültüründe 30000 cfu/ml pseudomonas bakteri üremesi görüldü, dirençli ve tehlikeli olabilecek bir bakteri olduğu ve hastanede doğum sonrası bulaşmış olabileceği söylendi .Tedavide nasıl bir yol izlemeliyiz Yardımcı olursanız çok seviniriz. Teşekkürler
SONER YILMAZ
merhaba hocam. 1 yaşında kızımı yüksek ateş , kusma ve ishal belirtisi ile hastaneye götürdüm. burada damardan antibiyotik tedavisi yapıldı ancak doktor hastalığı bulamadığı için ankara hacettepeye sevketti. burada kızımın idrar yolu enfeksiyonu olduğu söylendi ve ertapenem tedavisi uygulandı 9 gün boyunca sabah akşam damardan antibiyotik aldı. bu tedaviden 1 ay sonra idrar yolu enfeksiyonu tekrarladı , bunun üzerine dmsa ve voiding yapıldı. bunun sonunda kızıma vur teşhisi konuldu. sağ böbrek 3 grade , sol böbrek 4 grade . sonuçta açık ameliyata karar verildi ve kızım 1.5 yaşında iki taraflı ameliyat oldu. şu an kızım 2 yaşını bitiriyor ve ameliyat olalı 8 ay olmuştu.şu ana kadar hiç bir problem veya üreme olmamıştı. birkaç kez kültür yaptırdık ve temiz çıktı. ancak 2 gün önce kızım idrarını yaparken ağladı ve tekrar kültür yaptırdığımızda 100.000 koloni escheria coli ürediğini öğrendik. hocam bu ameliyatın işe yaramadığını mı gösterir? kızımın tekrar idrar yolu enfeksiyonu olması normal mi? çocuğum sürekli bu hastalıkla mı yaşayacak? bunun kesin bir çaresi yok mu? yalvarıyorum hocam bana bir yol gösterin. saygılar
erhan turan
mrh hocam benim 6 yaşında bir kızım var uv darlık teşhisi ile sonda takıldı 6 ay takılı kaldı sonrasında açık ameliyat oldu ama sondaj öncesinden daha kötü bir durum oldu ve sağ böbrek şuan yüzde 11 çalışıyor dediler ameliyat öncesi yüzde 33 tü enfeksiye ,philoseptik vb ilaçları kullandık Gaziantep te gitmediğim doktor kalmadı ...doktorlar ilerde böbreği alırız diyorlar ..ben kızımın böbreğini kurtaramayacakmıyım..
FATMA
Sema Hanım daha önceden sizinle bu sayfada yazışmıştım İlgi ve alakanızdan çok menmun kalmıştım.Rabbim sizden razı olsun sizin gibi doktorlarımızın sayısını artırsın. Oğlum doğumundan beri böberk genişmesi vardı.Yaklaşık 7 aylık olduktan sonra böberk genişlemesi düzeldi. Ama idrar kültürlerinde hep e. coli bakterisi çıktı.50.000 civarında. sonra en son 10 gün baktirim şurup kullandık bu sefer 20.000 e düştü ama hala mikrop duyarlı. sünnet önerdi doktor. Kültür sonucumuz daha temzi değil . Bakteri bitmeden sünnet olsa bir problem olurmu.şu an 16 aylık.BU BAKTERİYİ NASIL YOK EDEBİLİRİZ
ayten
Merhaba 9 aylık kız bebeğim 1 ay arayla 2.kez iye geçiriyor. Kültür sonucuna göre ml'de 100,000 koloniden çok e-coli üremiş. Gr (-) basil ve seyrek PNL yazıyor. 7 adet iğne yazdı doktorumuz. Bu arada sizin makalenizde yazdığınız zararlı gruptan bir iğne yazmış, şimdi öğrendim (Genta) 5 tanesini yaptırdım, kalanları yaptırma konusunda tereddütte kaldım. İğneler bittikten 3 gün sonra tekrar kültür yapılacak, sonuca göre 2-3 ay koruyucu antibiyotik kullanmamız gerekebilirmiş. Kaka yaptığı zamanları takip ediyorum ve hemen akan suyun altında yıkıyorum. Yıkarken kucağıma alıp yıkıyorum. Leğene küvete vs oturtmuyorum. Neden oluyor anlamıyorum. Ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler.
şule dağdelen
merhaba hocam benım 2 aylık erkek bır bebeğim var hamılelıkte anne karnındayken bobreklerınde buyume saptanma ve 36.haftaya kadr devm ettı sonra durru bu buyume 38. hfatada sezeryanla dogum yaptım 1 aylıkken bobreklerınden ult. cekıldı ve gecmeyen sarılıgı vardı ıdrar kulturu yapıldı dr kemoprın verdı ve 10gun kullandıktan sonra kntrole gttıkve tekrar ıdrar kulturu yapıldı 60ml arttıgını soledı dr 6 ay antıbıyotık tedavısı verdı ilacımız largopen kullanıcaz 6 ay boyunca ult sonucunda bobreklerıbilateral bobrek parankım kalınlıkları ve ekojenıtelerı normal sağ bobrek toplayıcu yapılarda üst lobda grade 3, orta ve alt loblarda grade 2 ektazi, pelviz ve üreterin izlenebılen segmentlerınde dilatasyon mevcut olup transvers planda pelvis ap capı 15mm ,pelvis sıvı icerisinde ekojen partikülleri izlendi.sol böbrek toplayıcıda yapılarda üst lobda grade 2,orta ve alt loblarda grade 1 ektazi,pelvisin izlenebılen segmentlerınde dilatasyon mevcut olup transvers planda pelvis ap capı 9 mm ölçüldü. ürolojı dr emar ıstedgı kucuk old ıcın cekılemedı tomografı cekıldı elınden ılac varıldeı sonuclrda dr bobrek kanallarının yavas calıstıgını ve bu yuzden ıdrarının bobreklerde toplandıgını soledı 3 aylık olunca voıdıng ıstedı ve sunnet olucak sızce bı cocuk nefrologuna goturmelımıyız antıbıyotık dıgerorganlarına bı zarar verır mı ve son gunlerde cok huysuz emmek ıstemıo yada emerken aglıo ne yapabılırım bıraz uzun oldu ama k.bakmayın cougumun durumu için endıse edıorum. tesekkur ederım.
nurdan bozkurt
Hocam kızım 5,5 yaşında , çok sık boğaz enfeksiyonu olur ve entb. kullanırız.. Bu yıl ana sınıfına başlaması ile İYE ile tanıştık, sene başından beri 3-4 defa oldu. teşhis sadece İdrar tahlili ile konuldu, entb. tedavisi ile iyileşme oldugundan ,kültür hiç yapılmadı. bobrek usg çekildi normal çıktı tahlillerde bol lökosit veya 8-10 lökosit çıkınca IYE teşhisi konuyor. Hocam yeni bir ıye den çıktık tahlili 2-3 lökosit çıktı ve temizlendi diyoruz ama en fazla 2 ay sonra yendıden olacak biliyorum.. temizlik konusuna dikkat ediyoruz ama okulda olamıyor malesef, su içmeyı sevmiyor kızım bol su içiremiyoruz. küçük bir ildeyım çocuk nefrolojı yok .. tüm bunlar ışıgında , koruma amaçlı olarak 3 ay kadar piyeloseptyl kullanmalı mıyız ?doktorumuz kararı bize bıraktı.
Atakan TOPAL
Merhaba 23-05-2013 tarihinde oğlum dünyaya geldi(sezeryanla)06-06-2013 tarihinde gaz sancısı olduğundan doktora götürdük kontrol etti ve fitil yaptı o gün aksam saat 8:30 sıralarında bebekte bir rahatsızlanma oldu ateşi yükseldi hemen hastaneye götürdük hemen yatış yapılması söylendi.hemen doktorlar müdahale ettiler ve belinden sıvı aldılar.antibiyotik tedavisine başladılar 10-06-2013 tarihinde sonda taktılar ve bebek biraz rahatladı doktorların bizlere söylediği anne karnından bugüne kadar gelen bir durum olduğu idrar yapamadığından dolayı böbreklerde şişme oluyormuş Tanı olarak Mesane çıkışında bir darlık olduğu Mesane boynundan idrar torbası çıkış kısmında perde oluşmuş 10-15 gün bebek birazda gelişimini sağladıktan sonra cerrahi müdalede bulunup ordaki perdeyi yırtacaklarmış ama böbreklerdeki bazı değerler yüksek gözüküyor böbreklerde baskı oluşuyormuş biz mesane çıkışındaki perdeyi açsak dahiböbreklerin tamamen normale gelmeme ihtimali var deniliyor.bu konuda bizlere yardımcı olursanız çok mutlu oluruz.ACİL BİLGİ VERMENİZ DİLEĞİYLE İyi çalışmalar.
zehra
sema hanım merhaba benim kızım 5 yaşında adı simay biz 7 aydır koruyucu baktirim kullanıyoruz her ay düzenli idrar tahlili ve kültürü veriyoruz,kızımın şu anda hiçbir sorunu yok ama her idrar tahlilinde mutlaka bakteri çıkıyor 7 ya da 14 çıkıyor,lökosit ve diğerleri hep negatif üreme olmuyor,acaba bu bakteri neden oluyor sema hanım ve normalmi bilgilendirirseniz çok sevinirim
gülsah yöney
Merhaba sema hanm benim kızm 9yasında ben hamileyken cocugun sag bobreginde kis var ama merak etmyn büyüdükçe atar dediler surekli idrar yolu enfeksiyonu gecirdi 8 yildan sonra hastalk kendini gosterdi kronik bobrek yetmezliği çıktı sag bobrek gelismemis sol bobrekte daralma görüldü ve ameliyat oldu suan ilac tedavisi var diyalizden cok korkuyorum bu durumun sonu ne olur bana aciklarsaniz sevinirm.simdiden tesekkur ederim.
kardelen özyılmaz
Ben 16 yaşındayım.Ve bazen idrar yaptıktan sonra hala idrarım varmış gibi hissediyorum ama yok.Bu çok rahatsız edici bir durum.Ama kesinlikle doktora gitmek istemiyorum.Bu zamanla geçer mi?Ve başka hiçbir belirti yok.Lütfen yardımcı olur musunuz?
sebahat erdine
meraba haocan kızım 4,5 yaşında sol böbrek pelvisinde 4 mm genişleme var geri kalan herşey normal tahliller temiz korkuyoru şimdiden teşekürler
EVREN
Hocam kızım 6 aylık 4 aydır idrar yolları iltahaplı sürekli antibiyotik kullanıyoruz şuan sondalı filime karar verildi.O çekildiğine sonuca varabilirmiyiz acaba bana yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim.
Hacer Sayar
Sayın Sema Hanım kızım Mesude 9 yaşında 13/06/2013 tarihinde yüksek ateşten kumluca dev. has. başvurduk.yapılan idrar tahlilinde lökösit 8 çıktı.7 gün zimaks isimli antibiyotik kullandık. 24/06/2013 te yapılan tahlilde lökosit 20 çıktı Zimaks ve forsef iğne 2 adet yapıldı ultrasonda ise mesane lümeninde milimetrik internal ekolar mevcuttur diyor kültür testleri temiz çıktı ne yapmam gerektiğini söylerseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.Hacer Sayar/Kumluca
gülsü görgün
Mrb Sema Hanim, Benim kizim 8 gunlukken huzursuzlanmaya ve surekli aglamaya baslamisti. Dogumdan 8 gunluk olana kadar 2 kez kakasini yapabildi. Ayaklarini karnina cekip agladigi icin gaz sancisi zannettik. Her turlu seyi denedik, aglamasi kesilmeyince dr gittik. Idrar tahlilleri yapildi.Mikroskobi sonucunda Lokosit:bol, Eritrosit:1-2, Epitel: 8-10, Bakteri:yaygin bulundu. Batin ve uriner sistem ultrason cekildi. Hersey normal fakat mesane duvari kalinlasmis seklinde sonuc aldik.Dr idrar yolu enfeksiyonu oldugu aslinda idrar kulturu yapilmasinin gerektigini ama sonucun cikana kadar bile vaktimizin olmadigini hemen igneye baslamamizi soyledi. Iesef 0.5 g.i.m verdi. 1/5 i uygulanacak dedi. Eczane muadili oldugunu soyledigi Forsef adli ilaci verdi. 5 gun kullanmamiz soylendi. 2. Dozu aldik. Kizim hala huxursuz. Surekli agliyor. Kakasini bizim zorumuzla yapiyor. Benim sorum su ki, bu kadar kucuk bebege yapilan igne konusunda tedirgin oldum. Ilacin prospektusunede de "term ve preterm bebeklerin akciger ve bobreklerinde olumcul olan seftriakson-kalsiyum cokeltileri bildirilmistir."yazisini gorunce korktum acikcasi. Bu konuda fikrinixi almak istiyorum. Simdiden tskler... Gülsün Görgün Biga/canakkale
figen
değerli hocam merabalar yaşında kızım var anal atrezi olarak doğdu ayrıca ayaklarında yamukluk vardı alçıya alındı ama fazla düzelmedi şuan emekliyo ama yürümeye başlamadı makatıyla ilgili gün önce kolostomiside kapandışuanda sürekli kaka yapıyo hiç bezi boş kalmıyo ayrıca böbreklerindede genişleme vardı dün çekilen ultrasyonda böbrekler normale dönmüş denildi ama bu seferde omurilik kemiğinin bel kısmına yakın yerinde sağa doğru eğiklik çıktı korku ve panik halindeyim acaba gezebilcekmi ve kakasını tutabilcekmi ortapediye götürmemi söylediler tuvaletini ameliyattan önce doktorumuz tutucak demişti ama şuan sürekli yapıyo bide hocam tutunarak ayağı kalkıyo tutarsak yürüye biliyo ama ayaklarının ön kısmına fazla basamıyo ama his var bilgilendirirseniz sevinirim saygılar
seval
Iki gün önce sol böbreğimdeki agri nedeniyle doktora gittim yürüdüğümde yada hareket ettiğimde aşırı derecede sanciyordu kan ve idrar tahlili yapıldı kanimda ve idrarimda lökosit miktarı çok fazla çıktı bir sürü ilaç ve antibiyotik verdi sancim biraz azaldı ama baş ağrısı hâlâ devam ediyor ve istifra ediyorum yemek yer yemez hemen cikariyorum tekrar bir doktora gitmelimiyim. Teşekkürler.
nurşen
Doktor hanım benim sormak istediğim up darlıkla çift toplayıcı sistem aynı mı?Oğluma up darlık teşhisi konuldu 2 yıl boyunca sonra aynı hastahanede çift toplayıcı tanısı konuldu.şuan sol böbreğinin dörtte üçü çalışmıyor,tanı doğru konulsaydı sonuç farklı olurmuydu.Bilgilendirirseniz çok sevinirim.
kamber tasdemir
Sema hocam benim kız 5 buçuk yaşında 1 buçuk yaşındayken hüs tanısıyla siz tedavi etmiştiniz.Binlerce teşekkür ederim. Şimdi yaklaşık 1 ay önce idrar yolu enfeksiyonu görüldü Supraks kullandık 10 gün sonra her yarım saatte bir idrara gitmeye başladı.tekrar idrar tahlili,kültür yapıldı ve şekere bakıldı temiz çıktı.amoklabin kullandık.fakat geçmedi.başka bir doktora gittikidrar tahlilinde enfeksiyona raslanmadı kristallerin toplamı 1 dendi toprak döktüğü söylendi.8 gün sonra ultroson çektirdik.(Boyutları normal,parakim kalınlıkları doğal,sol böbrektepelvikalisiyet saptanmadı, SAĞ BÖBREKTE TOPLAYICI SİSTEMDE GENİŞLEME MEVCUT OLUP AP ÇAPI 7 MM ÖLÇÜDÜ.Mesane konturları düzgün ve homoen doğaldır) Bu sağ böbrekteki genişleme korkulacakbir durum mu hocam? Bir de bu her yarım saatte bir idrara gitmesi devam ediyor.Bunun nedeni nedir bir açıklama yapabilirmisiniz.Bizi nasıl yönlendirir siniz. KIZIMIN TEDAVİSİNDEN DOLAYI SİZE MİNNETDARIZ. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.
Hamza
Mrb sema hanım benim 23 günlük çoçuğumda idrar yolu enfeksiyon saptandı 10 gün önce özel hastanede idrar kültürü yapıldı bakteri ve enfoksiyon görüldü bizi Akdeniz universitene periyodik nefroloji bölümüne gönderdiler bize Eylül'e gün verdi ne yapmamız gerekiyor 10 gündür hıcbir tedavi yapılmadı bugun gün boyu idrarını yapamadı endişe ediyoruz ne yapmamız gerekiyor cevabınızı bekliyoruz
kamil dikik
slm sema hanım adersinizi bir hastanızdan aldım bebeğimiz 37 haftalık doğdu anne karnında 33. haftada gelişimi durdu.doğduğu zaman ant eğitim art hasanesinde 10 gün küvozde kaldıdaha sonra akdeniz ünv. sevk edildi eğt ve art hastanesinde katater takılarak diyaliz başlandı.eğt ve art hastanesinde hastamız tedavi edilemeyince akdeniz ünv sevkoldu. ünv hastanasinde 20 günlük tedavinin ardından taburcu edeldi. şu an bebeğimiz 5ay 15 günlük nefroloji de takibimiz devam etmektedir. ancak 2 aydır bebek kilo almamaktadır.yapılan idrar tetkiklerinde enf var dediler. idrar tahlillerinde glukoz ve protein kaçağı gözükmekte dosya numarası1343099 eğer inceleme şansınız olurda incelerseniz. ve bize bilgi verirseniz çok memnun olurum allah razı olsun saygılarımla
Mustafa KÖSE
Sema Hanım Merhaba, 14 aylık bir oğlumuz var.2,3 günden beri sürekli öksürük vardı. Sabah sağlık ocağına götürdük bronşit başlangıcı dedi ve vapodry surup asist %4 şurup largopen 250 mg verdi. Antibiyotik kullanmak istemiyoruz acaba bir çocuk doktoruna baktırmamız gerekli olur mu? Sadece şurupla geçmez mi? Şimdiden teşekkürler.
serpil akhan
mrb sema hm 32 günlük bir oğlum var 13 gün önce doktora gittim böbreklerde genişleme varve sondalı film için gün verdiler 24 gün sonraya,bu zaman zarfında nefrolog antibiyotik verdi largopen 12 gündür kullanıyorum sorum şu antibiyotiği ne kadar zaman daha kullanacağım ?
zehra dinç
hocam oğlum 3,5 yaşında oğlum sol böbreğinde genişleme vardı anne karnında farkedildi takip ediliyordu doktorlar ameliyata karar verdi laparoskopi ile ameliyat oldu ameliyat olalı 15 gün oldu ameliyat olduktan sonnra 4 gün sonra idrarda acı ve pipi içinde şiddetli kaşıntı vardı ameliyat eden doktor bize bactirim ve dolven vermişti birde idrarı bazen kahve bazen kana benzer yapıyor doktor stent olduğu için normaldir dedi pipide kaşıntı ve idrar yaparken acı geçmiyince çocuk dotoruna görürdük idrar tahlili yaptılar bol lökosit bol eritrosit ve 7-8 kalsiyum oksalat kiristali görüldü çıktı doktor bactırımı kesin suprax ve trosyd verdi kullanmaya başladık 1 gün iyi geldi yeniden kaşıntı va acı başladı bu sefer acil olarak ameliyat olan yere götürdük bize 6 tane sabah akşam forsef 1 m 1gr enj ve atarax 200 ml şurup verdi bunlar iyi geldi iğnesi bitti supraxsa döndüm 2 kere verdim ilacı kestim 2 gün kaşınmadı kaşıntı yeniden başlıyor gibi ne yapmam gerekir idrarı arada kan gibi vaya kahverengi sarıda yapıyo arada idrar yaparken hafifi acısı oluyor şubat 12 sinde stent çıkırılacak neyden kaynaklanıyor acaba nefeksiyon geçmedimi acaba ne olur yardımcı olun acil cevabınızı bekliyorum ameliyatı yapan yer normalmiş gibi davranıyor böbreklerde bi sorun olmaz inşallah ne önerirsiniz
serap çatalçam
sayın hocam benim oğlum henüz 10 yaşında karın ağrısı şikayeti ile hastaneye gittiğimizde bize kurt olduğunu bunu ilaçla tedavi edip bide karın tüm batın ultrasonu istediler çektirdik sonuç oğlumun sağ böbrek pelvikalsiyel minimal ektazik oulp pelvis APçapı 5mm ölçülmüş olarak çıktı bize böbrek damarında biyüme ve bide dalak boyutu 102mm oup splenomegali lihine artmıştır buda dalak büyümesi dediler bilgilendirirseniz çok sevimirim saygilarımla
Fatma BAŞ YILDIZ
Sema Hanım merhaba! Bİr Antalyalı olarak işim gereği bulunduğum İstanbul'dan yazıyorum. 9 aylık bir kızım var. Uzun hastane - doktor gezmeleri ve yapılan tahliller sonrasında kızımda idrar reflüsü tespitini yapabildik. Reflü durumumuz 2. seviyede. İlgili doktorumuzla randevumuz 5 gün sonra; yani kızımın tedavi süreci henüz başlamış değil. Çocuk doktorumuzun bu süre içinde önerdiği antibiyotik iğneyi vurduruyoruz kızıma. Benim sizden öğrenmek istediğim kızımda gelişen bir hareket türünün, idrar reflüsüne bağlı olup olmadığı. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Kızımı sırt üstü yatırdığımız zaman elleriyle bluzunu sıkı sıkı tutup, ayaklarını karnına çekerek büküp, ıkınma hareketi yapıyor. Şimdiden çok teşekkür ederim.
nihan asik
Mrb doktor hanim 4.5aylik bebegim cok agliyor huysuz bi bebek die doktora goturduk idrar yolu enfeksiyonundan suphelendi Idrar tahlili temiz cikti idrar Kültüru yaptik ilk kultur gr+ kok gr- basil goruldu lokosit gorulmedi kontaminasyon gözlendi yazior ik3gun sonra tekrar idrar verdik gr- basil ve lokosit goruldu yazior direncli bakteri uremesi saptandi yaziyor doktor zimaks verdi sizce tekrardan kultur testi yaptirmalimiyim yoksa bu ilaca baslayalimmi acil cevaba ihtiyacim var simdi den tesekkurler
elif gulgun
mrb. Sema hanım .ben oğlum 10/08/2006 doğumlu .Geceleri altını ıslatıyor. Babamızın çocukluğundada problem olduğu için irsi olabileceğini düşündük. Bugün çocuk doktorumuza gittik tahlillerinizde bel açıklığı olmasığı ultrasonlarınız ve röntgeniziz temiz çıktı JKan tahlillerimizde güzel .Ancak İdrar yollarında kanam tehşisi koydu doktorumuz. Koruyucu bir ilaç verdi 15 gün sonra tekrar tahlil yapılacak. Bu korkulacak bir durum mu? oğlum 2 senedir belediyenin spor salonunda yüzmeye gidiyor.Çok şükür yılda en fazla 1-2 kes antibiyotik kullanırız .sık hasta olmayız. Bu kanama neyin sebebidir bilemedim .Ama çok canımı sıktı. Ne yapmalıyız. Yardımlarınız için teşekkürler..
Serdal ÖZÇELİK
İyi günler doktor hanım. 11 aylık bir kız bebeğimiz var. Bebeğimizin gelişimi gayet iyi. Kilo 10 kg boyu 76 cm. ve genelde neşelidir. Doğduğunda sarılığı uzun sürdü ve detaylı ultrasonda sol böbrek kanalı genişiliği tespit edildi. Bizden her ay idrar tahlili ve ultrason yaptırmamız söyledi.Ultrasonlar sonucunda 3.ayda genişleme normale döndüğünü 3 ayrı hastanede çektirdiğimiz ultrasonlar sonucu söylendi. İdrar tahlillerimizi düzenli olarak her ay yaptırdık. Bebeğimizde hiçbir belirti ve ateş olmadan 3 defa İYE geçirdi. Zimaks ve Suprax kullanarak İYE iyileşti. Çocuk Nefrolojisi bölümüne başvurduk tekrarlayan İYElerden dolayı Voiding yapıldı ve sol böbrekte 3. derece VUR tespit edildi. Doktorumuz böbreğe zarar vermiş mi diye bizden DMSA istedi önümüzdeki hafta salı günü DMSA çekilecek.Size sorum ateşsiz İYE geçirdiği için böbrekte bir hasar oluşma olasılığı var mıdır. 3. derece VUR'da cerrahi operasyona gerek kalmadan ilaç tedavisi ile iyileşme mümkün müdür?
Cesur karalı
Hocam idrar yolunda ağrı,acı, idrara çıkarken herhangibir belirti yok, ancak idrarda lökosit 20-25 çıktı, eritrosit 0, ph 6,5, density 1006, antibiyotik kullandım 1 hafta, ardından yeniden tahlil verince lökosit yine aynı değerde çıktı. Israr yolunda herhangibir sorunum yada bir belirtim yok, bunun altında yatan sebep ne olabilir? Tşk ederim
Sizde Bu Yazıya Yorum Yapabilirsiniz
Ad Soyad :
E-mail :
Mesajınız :